لوازم آشپزخانه

پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه + نحوه چیدمان ظروف

پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه

یک پیشنهاد فوق العاده در مورد جدیدترین طراحی آشپزخانه برای طراحان داخلی، خانم های باسلیقه و آقایان خوش ذوق داریم. به جای اینکه تمام ظروف و ابزار آشپزخانه خود را کابینتها و کمدها قایم کنید، خوش رنگ ترین آنها را جلوی دستتان بگذارید. شاید بپرسید دلیل این کار چیست؟ پس با ما همراه باشید.

طراحی قلب خانه همراه با پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه

تا زمانی که پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه را در اختیار نداشته باشیم؛ نمی توانیم آشپزخانه را بهترین جای منزل و یا قلب خانه بدانیم . در این مقاله می خواهیم یک تصویر واقعی از آشپزخانه ی ایرانی و پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه به شما مخاطبان عزیز ارائه دهیم تا شما بتوانید انتخاب های درستی را برای جدیدترین طراحی آشپزخانه خود داشته باشید.

عده ای معتقدند آشپزخانه بهترین قسمت خانه و یا قلب هر خانه ای محسوب می شود. ممکن است پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه، از دید هر کسی متفاوت باشد اما نکات مهمی در مورد همین ابزارها وجود دارد که کمتر کسی می داند. پس با ما و ایده های ما همراه باشید.

پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه

پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه

 • تخته برش
 • سرویس قابلمه های با کیفیت
 • سرویس چاقو
 • ست های پارچه ای با جنس مناسب
 • ظروف شفاف جهت نگه‌داری مواد خشک
 • رنده و خرد کن
 • ظروف در دار با اندازه های مختلف
 • سرویس قاشق و کفگیر
 • ابزار های لازم جهت نظافت
 • بطری های مناسب برای نگهداری مایعات

لیست پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه به خوبی می تواند نیاز هر آشپزخانه ای را برآورده کند و کسانی که در حال پخت و پز هستند، قادر خواهند بود بیشترین استفاده را از این ابزارها ببرند. در کنار لیست فوق، عده ای از خانم های کدبانو یا آقایان سرآشپز، با ابزار های برقی نیز ارتباط تنگاتنگی دارند؛ استفاده از همزن برقی، گوشت کوب برقی، غذاساز برقی، خردکن و رنده برقی، ساندویچ ساز، تخم مرغ پز و سایر لوازم برقی را در آشپزخانه خود ضروری می‌ دانند.

در این جا باید خاطر نشان کرد برای چیدمان وسایل برقی و ظروف پخت و پز خود در آشپزخانه، یک مکان دنج پیدا کنید و آن هایی را که بیشتر کاربرد دارند را در دسترس بگذارید. گوشه ای از سطح کابینت می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای جاگذاری وسایل برقی تان باشد. مابقی وسایل را نیز می توانید درون کابینت ها و یا در قسمت بالایی کابینت های دیواری قرار دهید.

ولی باید توجه داشته باشید که وجود همه این وسایل برقی برای آشپزخانه اجباری نیست و می توان به کمک پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه ، نیازهای خود را رفع کرد. البته شما باید کیفیت این ابزارها را به دقت بررسی و بهترین نوع آن‌ها و در عین حال زیباترین شان را انتخاب کنید. لیست پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه خدمت شما ارائه شد. در صورتی که شما بهترین نوع آن ها را شناسایی و خریداری نمایید، دیگر نیاز به حضور تمام وسایل برقی در آشپزخانه خود ندارید.

طراحی آشپزخانه های مدرن

آشپزخانه ای سنتی اما مدرن

برخی از خانم های باتجربه پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه را مانند آنچه در قدیم استفاده می‌شده، قبول دارند و ابزارهای جدید را آن گونه که باید نمی ‌پسندند. این خانم های عزیز به ظروف مسی، بشقاب‌ های گل قرمزی، سماور های سنتی، سبد‌های حصیری، کوزه های سفالی،  گلدان‌های دست کاشت و آویزهای طبیعی علاقه دارند.

نکته مهم اینجاست که برای چیدن دکوراسیونِ آشپزخانه یک بانوی ایرانی، به تمام موارد یاد شده نیازمند هستیم. چرا که امروزه با ظروف تماما مدرن و برقی؛ نمی توان یک آشپزخانه ایرانی برای یک بانوی ایرانی را طراحی کرد. امروزه نیز می توان پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه را به شکلی مدرن اما ایرانی و سنتی، درون آشپزخانه گرد هم آورد.

برای طراحی یک آشپزخانه به شکلی ایرانی اما امروزی، مدرن و در عین حال سنتی، کافی‌ست کمی ذوق چاشنی پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه مان کنیم. به این صورت که، از بهترین نوع ابزار ها برای آشپزخانه خود استفاده کنید اما برای طراحی و چیدمان آن‌ها، خود را درون یک خانه ‌ای با حیاطی دل‌ باز، فضایی روشن، صداهای دلنشین و بویی مطبوع تصور کنید.

شما می توانید شیک ترین و بهترین ظروف پذیرایی را خریداری کنید ولی برای طراحی آشپزخانه خود، پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه را، در نزدیکترین نقطه قابل دسترس قرار دهید. شما می توانید ظروف در دار خود را که برای نگهداری حبوبات از آنها استفاده می کنید، با پارچه های رنگی تزیین نمایید و ظاهری دلنشین به قفسه های آشپزخانه خود ببخشید.

خانم ها عموما به زیبایی در ابزارهای آشپزخانه علی الخصوص زیبایی پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه اهمیت می دهند اما آقایان معمولا به دنبال بهترین کیفیت برای پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه هستند؛ برای پاسخگویی به نیاز خانم ها و آقایان ایرانی در آشپزخانه، بهترین انتخاب، برند ویگار است.

این برند با بهترین و شاد ترین نوع طراحی در زمینه پرکاربردترین لوازم آشپزخانه، نظر همه را به خود جلب می کند همچنین جوی مارکت به عنوان یک سایت رسمی و معتبر ارائه دهنده محصولات برند ویگار می باشد و تنوع پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه ویگار را می توانید در این سایت مشاهده کنید.

آشپزخانه های مدرن و شیک

نحوه چیدمان ظروف پذیرایی در آشپزخانه

نکات دیگری که می توان درباره طراحی آشپزخانه ذکر کرد، ظروف سرو و پذیرایی هستند. چیدمان ظروف پذیرایی نیز به اندازه پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه اهمیت دارد. خانم های ایرانی عموما شیک ترین و بهترین جنس را برای ظروف پذیرایی خود انتخاب می کنند و هنگام سرو غذا برای میهمان، ظروف خود را به بهترین شکل ممکن روی میز یا داخل سفره می چینند.

به همین دلیل این نوع ظروف فقط زمانی که مهمانان برای صرف غذا به منزل شما آمده باشد خود را نشان می دهد و در مواقع دیگر، داخل کابینت ها و دور از چشم، قرار دارند. به همین خاطر خانم های ایرانی می توانند با انتخاب برخی ظروف پذیرایی که تزیینی هم هستند، به آشپزخانه خود جلوه خاصی ببخشند.

به طور مثال استفاده از جا قاشقی، نمکدان های فانتزی، جای دستمال کاغذی و مانند این ها زیبایی منحصر به فردی به آشپزخانه شما میدهد ضمن اینکه برخی از این وسایل جزو پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه نیز محسوب می شوند. و حضور این وسایل در قسمت هایی مثل: کنار اجاق گاز و یا کنار سینک می تواند بهترین گزینه باشد.

نکاتی در جهت چیدمان ظروف پذیرایی روی میز غذاخوری در آشپزخانه

۱.استفاده از رومیزی های شاد با طراحی های سنتی که با رنگ پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه شما هم خوانی داشته باشد.

۲.استفاده از پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه در گوشه ای از میز که بیشترین دسترسی را برای شما ایجاد کند.

۳.قرار دادن شمع و دستمال روی میز برای نورپردازی و زیبایی

۴.استفاده از گلدان هایی حاوی سبزی های مورد نیاز در آشپزخانه

۵.ایجاد تناسب رنگ ها در آشپزخانه (میتوانید رنگ رومیزی، پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه و کاشی های آشپزخانه را با هم ست کنید)

6.قرار دادن ظرف میوه خوری در مرکز میز و انجام میوه آرایی

ابزارهای رنگی در آشپزخانه های مدرن

خلق فضایی دلنشین در منزل با انتخاب درست رنگ ها

امروزه بسیاری از وسایل موجود در آشپزخانه حتی پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه به رنگ های نقره ای سفید یا رنگ های بژ و تیره بدل شده است؛ در صورتی که یک آشپزخانه ایرانی باید تمام رنگ های شاد و متنوع را درون خود به نمایش بگذارد. چرا که این امر موجب می‌ شود روحیه بانوی خانواده و تمام اعضای خانه متحول گردد و با حضور در آشپزخانه، لبخند رضایت و شادی روی لبان همه بنشیند.

حتی وقتی میهمانان شما در آشپزخانه حضور پیدا می کنند، با دیدن انواع رنگ ها در وسایل آشپزخانه به خصوص در پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه، به ذوق و سلیقه شما در این نوع طراحی و چیدمان پی می برند. تغییر دکوراسیون آشپزخانه به عنوان قلب هر خانه با رنگ هایی شاد به خصوص در پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه و وسایلی که باید بیشتر در دسترس باشند، بی نهایت ضروری است.

یکی از نکته های جالب در استفاده از رنگ های مختلف، به دلیل تاثیر عمیقی است که در بزرگ یا کوچک به نظر آمدن خانه می گذارد. استفاده از ترکیب رنگ های مناسب به ویژه برای آشپزخانه های کوچکِ آپارتمان های امروزی، باعث بزرگ نمایی آشپزخانه می شود. مانند رنگ های تُناژ سبزِ روشن، آبی و یا زرد.

این گونه رنگ ها علاوه بر ایجاد حس و انرژی بهتر در بین اعضای خانواده، موجب می شود آشپزخانه شما بزرگ تر از آن چه هست به نظر برسد. شما این دسته از رنگ ها را می توانید در پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه استفاده کنید زیرا این وسایل عموما در معرض دید هستند و علاوه بر روحیه بخشی، فضای آشپزخانه شما را بزرگتر نشان می دهند.

اهمیت رنگ در آشپزخانه

نکته ای برای طراحان داخلی آشپزخانه

طراحی منزل شما با وسایلی که همخونی رنگی با یکدیگر دارند، تکمیل تر می شود. زیرا معمولا تناسب رنگ ها در قسمت های مختلف خانه متفاوت است. به طور مثال رنگ پرده ها، مبل، فرش و کاغذ دیواری در اتاق پذیرایی با هم یکسان می باشد و وقتی وارد آشپزخانه یا اتاق خواب می شویم، این تناسب رنگ ها تغییر پیدا می‌کند.

بهتر است برای هر بخش از منزل خود یک رنگ خاص و شاد انتخاب کنید. به طور مثال انتخاب کاغذ رنگی با طرح های جذاب و رنگ های گرم در دلنشین شدن فضای خانه بسیار تاثیر گذار است. به کار بردن کاشی های فیروزه ای یا رنگ های قرمز و نارنجی و زرد  در آشپزخانه به دلنشین تر شدن فضا کمک می کند.

شما می توانید رنگ کاشی‌ ها، پارچه ها و پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه خود را با هم ست کنید و به این طریق نمای ویژه ای در آشپزخانه شما ایجاد می شود.

جا گذاری وسایل بزرگ در آشپزخانه و تناسب آن ها با پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه

وسایلی مانند: یخچال، اجاق گاز، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی و میز ناهارخوری جزو بزرگترین وسایل آشپزخانه هستند. با قرار گیری هر یک از این وسایل در جای مناسب خود، می توانید فضای آشپزخانه خود را برای سایر وسایل و پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه مهیا کنید. اولین نکته در رابطه با جایگذاری وسایل بزرگ، محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه است.

در طراحی درست دکوراسیون آشپزخانه، یخچال باید در جایی قرار بگیرد که رو به سایرین نباشد. زیرا باز شدن در یخچال و دیده شدن درون یخچال توسط سایرین، وجهه خوبی برای آشپزخانه ندارد. پس جایی از آشپزخانه را برای یخچال خود انتخاب کنید که درب یخچال فقط رو به شما باز شود.

دومین نکته مربوط به میز غذا خوری می شود. جاگذاری میز غذا خوری در آشپزخانه نقش خیلی مهمی دارد. در برخی از آشپزخانه ها، ظرف شویی در بین کابینت ها و نزدیک به دیوار تعبیه شده است. در چنین آشپزخانه هایی فضای میانی آشپزخانه کاملا خالی می باشد و مکان مناسبی برای قرار دادن میز غذا خوری محسوب می شود.

در این حالت می توانید یک آشپزخانه جزیره ای برای خود طراحی کنید و روی میز خود را که در مرکز آشپزخانه قرار دارد با برخی از پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه پر کنید. باید توجه داشت کنار اجاق گاز و سینک ظرفشویی دو قسمت مهم آشپزخانه برای جا گذاری پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه محسوب می شود. پس با توجه به موارد ذکر شده؛ از قرار دادن این گونه ابزار ها در دورن کابینت ها خودداری کنید.

ازپرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه که تنوع رنگی و شکل ظاهری جذابی دارند، در زیبایی بیشتر فضای آشپزخانه شما بسیار موثر خواهد بود. اگر علاقه ای به چیدن پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه بر روی میز غذا خوری خود ندارید، می توانید از دیوار ها و روی کابینت ها استفاده کنید. قرار دادن یک گلدان حاوی سبزیجاتی مثل ریحان، فلفل و یا نعناع بر روی میز غذا خوری می تواند فضای بی نظیری را برای آشپزخانه شما ایجاد کند.

همچنین پراکنش بوی مطبوع سبزی های تازه در آشپزخانه شما بسیار دلنشین خواهد بود. وسایلی مانند فر، توستر و مایکروفر را در یک راستا قرار دهید و از این طریق تقارن و تناسب مناسبی میان وسایل بزرگ آشپزخانه با پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه ایجاد کنید.

چه وسایل و ابزاری را درون کابینت ها در آشپزخانه  قرار دهیم

باید توجه داشته باشید برای فضای داخل کابینت ها برنامه ریزی دقیقی انجام دهید. همچنین کابینت های خود را بر اساس محل قرار گیری و فاصله شان نسبت به اجاق گاز و ظرفشویی، اولویت بندی کنید. یعنی فضای داخل کابینت هایی که در فاصله دور تری از اجاق گاز و ظرفشویی قرار دارند، باید مختص وسایلی باشد که شما خیلی زیاد از آنها استفاده نمی کنید.

این گونه وسایل و ابزار ها را از پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه خود جدا کنید و درون کابینت هایی که کمتر گذرتان به آن ها می افتد، قرار دهید. چینش این وسایل نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا این گونه وسایل کاربرد چندانی ندارند و نیاز نیست مانند پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه در دسترس شما باشند.

پس برای قرار دادن و چیدن آن ها درون کابینت وسواس به خرج ندهید و این گونه وسایل و ابزار را طوری درون کابینت ها بچینید که فضای کمتری را اشغال کنند. با این ترفند فضای بیشتری را برای چیدن سایر وسایل خود علی الخصوص پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه در اختیار دارید. اکنون می توانید پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه خود را نیز اولویت بندی کنید.

ابزارهای رنگی در آشپزخانه های مدرن

برخی از ابزار هایی که در طول روز 3 الی 6 بار از آن ها استفاده می کنید را درون کابینت ها و یا کشو های نزدیک سینک و اجاق گاز قرار دهید و آن دسته از پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه که بین 6 الی 15 بار از آن ها استفاده می کنید را روی کابینت، روی میز قرار دهید و یا روی دیوار نصب کنید.

نصب کفگیر، سرویس چاقو و پارچه های مورد نیاز روی دیوارِ آشپزخانه، چشم انداز جالبی را ایجاد می کند. اگر از رنگ های متنوع برای این دسته از وسایل نیز استفاده کنید، قشنگی آشپزخانه شما دو چندان می شود. برای قرار دادن ظروف پذیرایی درون کابینت ها، به وزن ظروف خود توجه داشته باشید. ظروف سنگین مانند: بشقاب های پلوخوری، خورشت خوری، کاسه ها و دیس ها را در کابینت های پایینی آشپزخانه قرار دهید

با قرار دادن ظروف سبک تر در کابینت های بالایی، عمر وسایل و ظروف خود و همچنین کابینت های خود را طولانی تر کنید. زیرا در صورت سنگینی طبقات و شکستن آنها، ظروف تان نیز ار طبقات سقوط کرده و صدمه می بینند. پس با توجه به وزن ظروف محل مناسبی را برای چیدشان در کابینت انتخاب کنید.

همچنین برای آشپزخانه هایی که تعداد کمی کابینت دارند و یا فضای داخلی کابینت ها برای ظروف شما کافی نمی باشد، می توانید از میله های تنظیم شونده استفاده کنید. این میله ها قابلیت تغییر ارتفاع دارند و به دو طرف دیواره کمدها و کابینت‌ها متصل می شوند. از این میله ها می توانید برای ایجاد یک طبقه اضافه  در کابینت هایتان بهره ببرید. به این ترتیب فضای کافی جهت چیدن ظروف و وسایتان مهیا می شود.

همان طور که قبلا ذکر گردید، کابینت و کشوهای کنار سینک و اجاق گاز مربوط به پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه هستند و نباید توسط سایر وسایل اشغال شوند. پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه را همیشه در دسترس خود نگه دارید تا هنگام حضور در آشپزخانه و طبخ غذا، زمان و انرژی کمتری را صرف کنید.

نورپردازی و جذابیت های آشپزخانه

استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه به حد زیادی در به کار گیری میزان نور پردازی آشپزخانه شما تاثیر گذار است. زیرا وجود وسایل و ابزار هایی با رنگ روشن، همراه با کابینت های آینه ای یا به رنگ سفید، استفاده از لامپ و سایر چراغ های نور پردازی را به شدت کاهش می دهد.

همچنین وجود یک پنجره برای آشپزخانه بسیار ضروری است و علاوه بر دلباز تر شدن آشپزخانه، انرژی مثبتی را نیز ایجاد می کند. با ورود نور خورشید به درون آشپزخانه در ساعات 8 صبح الی 2 بعد از ظهر، ضرورت استفاده از لامپ کاهش پیدا می کند. در آشپزخانه هایی که پنجره دارند انتخاب رنگ پرده بسیار مهم است.

پرده ها عموما چشم انداز و جلوه خاصی به خانه می بخشند و انتخاب طرح و رنگ درست برای پرده ها در روحیه و چشم نوازی منزل بسیار مهم است. آشپزخانه نیز به عنوان قلب خانه باید پرده هایی زیبا و چشم نواز داشته باشد.

رنگ پرده ای که برای آشپزخانه خود انتخاب می کنید باید با سایر وسایل آشپزخانه به خصوص پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه هماهنگی داشته باشد. این امر در زیبایی آشپزخانه شما تاثیر شگرفی می گذارد. اما در صورتی که آشپزخانه شما فاقد پنجره است و یا رنگ وسایل، دیوار ها و کابینت های شما تیره هستند ، باید برای نورپردازی آشپزخانه خود، وقت بیشتری بگذارید.

ابزارهای آشپزخانه

همچنین پیشنهاد می شود در چنین آشپزخانه هایی، پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه رنگ های روشن و شاد تری داشته باشند. استفاده از چراغ های مناسب در مرکز سقفِ آشپزخانه، چراغ های هود و چراغ های بالای اُپن؛ در نورپردازی و جذابیت های آشپزخانه شما بسیار موثر خواهد بود.

آشنایی با پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه و خرید آن ها

یکی از روش های معمول برای پیدا کردن پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه که کیفیت مناسبی را نیز داشته باشند؛ استفاده از صفحات مجازی و سایت های مختلف است. عده زیادی از خانم ها و آقایان برای پیدا کردن پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه و سایر وسایلی که در منزل به آن ها نیاز دارند از وب گردی استفاده می کنند.

اولین نکته در وب گردی، توجه به اطلاعات موجود در سایت ها و صفحات مجازی و بهره گیری از منابع معتبر است. باید دقت داشته باشید که به سایت ها و صفحات مجازی نامعتبر اعتماد نکنید و تا حد امکان به منابعی مراجعه کنید که قابل اعتماد هستند. با توجه به تعداد بازدید ها، کامنت های موجود از طرف مشتریان و نام هر سایت یا برند، می توانید نسبت به  صداقت و درستی اطلاعات ارائه شده اطمینان کسب کنید.

نکات زیر به شما در شناخت بهترین صفحات مجازی جهت پیدا کردن پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه و سایر وسایل مورد نیاز منزل، کمک می کند:

 1. عموما صفحاتی که در سرچ های گوگل در ردیف های اول قرار دارند، جزو معتبر ترین ها هستند.
 2. با توجه به تاریخ به روز شدن سایت ها، می توانید نسبت به صحت اطلاعات مطمئن شوید. زیرا سایت هایی که بازدید زیادی دارند، مدام در حال آپدیت کردن اطلاعات شان هستند.
 3. نوع ارتباط و پاسخگویی به مشتریان در صفحات و سایت های مجازی راه دیگری برای اعتماد به این نوع صفحات است.
 4. نوع محصولاتی که توسط سایت ها و صفحات مجازی ارائه می شود و به فروش می رسد بسیار مهم است. در صورتی که برند این محصولات معتبر باشد، می توانید به سایت ارائه دهنده آن ها نیز اعتماد کنید.

با توجه به نکات فوق میتوانید انتخابی درست برای وسایل ضروری منزل و پرکاربردترین ابزارهای آشپزخانه خود داشته باشید. جوی مارکت یکی از سایت های معتبر، به روز و مناسب جهت آشنایی و خرید وسایلی است که شما در منزل به آنها نیاز دارید. در سایت منزل می  تمام ابزار و وسایل خانه، با نظم خاصی دسته بندی شده است و شما قادر خواهید بود هر آنچه که نیاز دارید در این سایت پیدا کنید. با مشاهده اطلاعات محصولات، دیدن تصویر آن ها و مشاهده قیمت؛ میتوانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =