نکات خانه داری

بایدها و نبایدهای دم کردن چای + نکات اصولی دم کردن چای

بایدها و نبایدهای دم کردن چای

بایدها و نبایدهای دم کردن چای

یکی از نوشیدنی های گرم که بسیاری از افراد در طول روز شاید چندین مرتبه میل نمایند چای می باشد. اما با این وجود هستند برخی از افراد که هنوز به خوبی با بایدها و نبایدهای دم کردن چای آشنایی ندارند و نمی توانند به خوبی چای را دم کنند.

زمانی که چای درست دم کشیده باشد هر فردی را به سمت خود می کشاند، چرا که بوی آن لذت بخش خواهد بود. اما در صورتی که چای به خوبی دم نکشد طرفداران زیادی را هم جذب نخواهد کرد. چاه سیاهی که در بازار به فروش می رسد و شما به صورت فله ای آن را خریداری می کنید مدل های متنوعی دارد.

با اینکه تنوع چای زیاد است، ولی شما باید به خوبی بدانید که همه آنها یکی هستند و از جمله گیاهانی می باشند که به سرعت در حال تغییر خواهند بود. اینکه آنها در مناطق متنوعی رشد می کنند یکی از اصلی ترین دلایل تفاوت شکل ظاهری شان است.

چای سیاه یکی از محصولات تخمیر شده است ولی چای سبز تخمیر نشده و به همین دلیل برای لاغری از آن استفاده می کنند. برخی از نکاتی که در مورد دم کردن صحیح چای وجود دارد را اگر بدانید می توانید بهترین چای را دم کنی و از طعم آن لذت ببرید.

برخی از این نکات را در ادامه بیان می کنیم تا اطلاعات تان در زمینه دم کشیدن درست چای افزایش پیدا کند.

بایدها و نبایدهای دم کردن چاینکاتی در مورد دم کردن چای

 برخی از نکاتی که مربوط به دم کردن چای می باشد و شما باید به خوبی با آنها آشنایی داشته باشید عبارت است از :

  1. استفاده از آب جوش تازه :

آبی که شما می خواهید با آن چای دم کنید باید به نقطه جوش برسد. شما برای دم کردن هر یک از انواع چای ها باید بدانید که نیاز است از آب تازه جوشیده استفاده کنید . اگر از آب جوشی که چندین بار به جوش رسیده است استفاده کنید تاثیر منفی روی طعم چای می گذارید.

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید آب گرم درون کتری بریزید. بسیاری از افراد برای سرعت بخشیدن به روند جوش آب از آب گرم استفاده می کنند که این روش غلط است. در صورتی که شما از آب گرم استفاده کین تا به جوش بیاید لکه هایی را روی قوری و یا لیوان چای ایجاد می سازد.

  1. میزان و اندازه چای :

بعد از اینکه آب درون کتری به جوش آمد شما باید برای دم کردن چای اقدام نمایید. بهتر است درون قوری خود 1 الی 2 قاشق چایخوری چای بریزید. پس از آن نیمی از قوری را با استفاده از آب جوش پر کنید.

این مسئله که رنگدانه ها از برگ ها جدا شوند و وارد آب گردند اهمیت بسیار زیادی دارد بنابراین شما باید برای دم کشیدن چای چند دقیقه ای صبر کنید. پای ایرانی از آنهایی که کمتر تخمیر می شود باید مدت زمان بیشتری درون آب بماند تا دم بکشد.

چای دم کشیده را بیشتر از نیم یا یک ساعت نباید نگه دارید، چرا که تغییرات زیادی درون آن رخ می دهد و برای سلامتی مضر است.

بایدها و نبایدهای دم کردن چای

  1. بهترین ظروف برای دم کشیدن چای :

شما زمانی که می خواهید چای را دم کنید باید بهترین ظروف را جهت دم کشیدن چای انتخاب کنید تا چای بو و عطر خوبی درون آن ظرف بگیرد و به خوبی هم دم بکشد. بهترین ظروف برای دم کردن چای قوری های چینی و پیرکس هستند.

در صورتی که شما درون قوری های فلزی بخواهید چای دم کنید ممکن است یون های فلزی درون چای شوند و طعم و رنگ چای را تغییر دهند. ظروف متنوعی برای دم کردن چای وجود دارد که بهتر است در بین انواع آنها یکی از بهترین نمونه ها را انتخاب کنید.

  1. افزایش خواص چای با گیاهان طبیعی :

در صورتی که شما می خواهید طعم و بوی چای دم کرده بهتر شود می توانید برخی از گیاهان طبیعی را درون قوری بیندازید تا با چای دم بکشند. اضافه نمودن هل، دارچین، گل محمدی، زعفران و … خاصیت چای را به خوبی افزایش می دهد.

البته که باید بدانید اضافه کردن گلاب تنها بوی چای را تغییر می دهد و خواص زیادی ندارد. شما می توانید هر یک از این گیاهان را درون چای بیندازید تا همراه با چای دم کشیده شوند و بو خواص خود را به چای بدهند.

  1. نگهداری چای در بسته بندی های با کیفیت :

اگر شما می خواهید چای خشک کیفیت خود را از دست ندهد بهتر است که چای را درون ظروف شیشه ای و یا پیرکس بریزید و درب آن را هم ببندید. با این کار شما از تغییر پیدا کردن بو و طعم چای جلوگیری می کنید.

چای را به دور از سرما و گرما نگهداری کنید تا آسیبی به آن وارد نشود. چای هم مانند دیگر مواد غذایی زود فاسد می شود بنابراین باید به تاریخ انقضاء آن دقت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید آنلاین سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =