لوازم آشپزخانه

آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت؟ + انواع ظروف مخصوص فر

آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت؟

آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت؟

آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت؟ این موضوع یکی از دغدغه ها و چالش های بسیاری از افراد هنگام انجام آشپزی و پخت و پز به شمار می آید. به طور معمول، نوع جنس و متریال قابلمه برای استفاده یا عدم استفاده از ظرف در فر بسیار تاثیرگذار و موثر است.

به عبارت دیگر، یکی از عوامل تعیین کننده برای استفاده از قابلمه در فر، به جنس و سطح کیفی ظرف اختصاص پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ظروف قابل استفاده در فر باید از مقاومت و دوام بالا در برابر حرارت و گرمای زیاد برخوردار باشند. بر این اساس، هر قابلمه و ظرفی را نمی توان در فر قرار داد.

چرا که وجود حرارت و گرمای زیاد می تواند منجر به آسیب دیدن و کاهش سطح کیفی و کارایی قابلمه شود. در واقع، برخورداری از مقاومت بالا، به ویژه در برابر حرارت، از پیش شرط های اصلی برای استفاده از قابلمه در فر به شمار می رود.

در حال حاضر، مدل های مختلف و متنوعی از قابلمه ها و ظروف آشپزخانه در دسترس افراد قرار دارند. ظروف آشپزخانه بسته به نوع و مدل در انواع فلزی، سیلیکونی، سرامیکی و شیشه ای موجود می باشند. در رابطه با این موضوع که آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت؟ ، باید به این مسئله اشاره نمود که ظروف ساخته شده از جنس فولاد ضد زنگ، قابلیت استفاده در فر را دارند.

منتهای مراتب این ظروف نباید دسته پلاستیکی یا چوبی داشته باشند. ظروف سیلیکونی غالبا برای استفاده در فر طراحی و تولید می شوند. ظروف سرامیکی هم بسته به نوع و جنس، امکان استفاده در فر را دارند. همچنین، ظروف شیشه ای نباید در معرض حرارت زیاد و بیش از حد و به صورت ناگهانی قرار گیرند. چراکه این کار ترک خوردن و شکستگی ظرف را در پی دارد.

آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت؟

انواع ظروف مخصوص فر

1- ظروف چند لایه

در پاسخ به این سوال که آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت، باید عنوان نمود که قابلمه های چند لایه، از انواع ظروف قابل استفاده در فر می باشند. در فرآیند طراحی و ساخت این محصولات از متریال مختلفی مانند تیتانیوم، فولاد ضد زنگ، آلیاژ آلومینیوم و مس استفاده می گردد.

قابلمه های چند لایه برای تهیه و پخت انواع مواد غذایی و خوراکی در فر مناسب و مفید می باشند. استفاده از فلزات و متریال مختلف در بافت این ظروف، علاوه بر دوام و کارایی بالای ظرف، مانع از واکنش دادن مواد غذایی با فلزات موجود در ساختار قابلمه می شوند.

2- ظروف چدنی نچسب

از دیگر انواع ظروف مخصوص فر می توان به قابلمه های چدنی دارای پوشش نچسب، اشاره نمود. ظروف چدنی به علت دوام و استحکام و کارایی مطلوب، برای استفاده در فر بسیار کارایی دارند.

با استفاده از این ظروف به راحتی می توان نسبت به تهیه و پخت غذاهایی مانند آش یا سوپ در داخل فر اقدام نمود. همچنین، ظروف چدنی با پوشش نچسب قابلیت پخت سبزیجات و خوراک گوشت را به سادگی امکان پذیر می سازند.

3- ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی را هم می بایست در زمره ظروف مناسب برای استفاده در فر قرار داد. قابلمه های آلومینیومی به علت برخورداری از قیمت مناسب و وزن سبک، برای پخت و پز مواد غذایی و کیک در فر، بسیار کاربرد دارند. باید خاطر نشان نمود که ظروف آلومینیومی تاب و مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرمای بالا دارند.

همچنین، ظروف آلومینیومی رسانای بسیار خوبی برای گرما می باشند. عدم استفاده از پوشش در بدنه و ساختار این مدل ظروف آشپزخانه، مانع از واکنش مواد غذایی با متریال استفاده شده در این قابلمه ها می شود. ظروف آلومینیومی در سطح بازار با عنوان ظروف رویی یا روحی نیز شناخته می شوند.

انواع ظروف مخصوص فر

4- ظروف استیل

در این موضوع که آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت، باید اشاره کرد که ظروف استیل، برای استفاده در حرارت بالا و فر، از گزینه های مناسب و مطلوبی محسوب می شوند. در ساختار این مدل از ظروف آشپزخانه از متریال استیل ضد زنگ استفاده می گردد.

این ویژگی دوام و استحکام بالای ظرف را در برابر حرارت، گرما و نوسانات دمایی رقم زده است. مقاومت بالا در برابر خراشیدگی، خوردگی و زنگ زدگی، در کنار دوام مطلوب، از شاخصه های برجسته ظروف استیل تلقی می گردد.

5- ظروف پیرکس

در پایان مبحث آیا می توان قابلمه را در فر گذاشت، باید ابراز نمود که ظروف شیشه ای یا پیرکس برای استفاده در فر مناسب و مفید هستند. ظروف پیرکس برای تهیه و پخت گوشت و سبزیجات، انواع کیک و شیرینی بسیار کاربرد دارند.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که ظروف پیرکس قابل استفاده برای فر می بایست از سطح کیفی بالا و مطلوبی بهره مند باشند. استفاده از ظروف شیشه ای دارای کیفیت پایین، در هنگام تماس با گرما دچار شکستگی و ترک خوردگی می شوند. بر همین اساس، جنس این ظروف برای استفاده در فر باید اصل باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =