نکات خانه داری

نگاهی به چند راز آشپزی سالم + معرفی 4 ترفند کلیدی

چند راز آشپزی سالم

چند راز آشپزی سالم

بدون تردید، آشپزی و پختن غذا، یکی از مهارت ها و هنرهای دوست داشتنی و مورد علاقه بسیاری از افراد به شمار می آید. طبخ غذا بر اساس روش ها و اصول صحیح، در ارتقا و بهبود سلامت افراد نقش برجسته و بارزی ایفا می‌نماید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که طبخ غذای سالم، از رمز و رازهای نهفته طول عمر بالا و زندگی سالم و طولانی محسوب می شود.

این امر توجه به نوع غذا خوردن و نحوه پخت غذا را بیش از پیش اهمیت و ضرورت می بخشد. در این مقاله چند راز آشپزی سالم را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور کلی، تغذیه سالم موجب ارتقا و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها و ویروس های مختلف و گوناگون می شود. با توجه به شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان، استفاده از غذاهای سالم و مناسب، بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گرفته است.

استفاده از مواد غذایی سالم و مقوی، در جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری‌های مختلف بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. مواد مغذی موجود در غذا سوخت و انرژی لازم برای کارکرد مطلوب و مناسب اعضا و جوارح بدن را تامین می سازند.

بررسی چند راز آشپزی سالم

بررسی چند راز آشپزی سالم

1- نحوه طبخ سالم گوشت قرمز

در بررسی چند راز آشپزی سالم نگاهی به طرز تهیه و پخت گوشت قرمز خالی از لطف نمی باشد. گوشت قرمز از جمله مواد غذایی بوده که طرز پخت در سلامت و خوشمزگی آن، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. گوشت قرمز می بایست در دمای متوسط و به آرامی پخته شود.

گفتنی است طبخ گوشت قرمز با حرارت زیاد موجب آسیب به بافت های ماهیچه ای و از دست رفتن خاصیت گوشت می شود. همچنین، در هنگام برش زدن باید گوشت را در جهت ماهیچه ها تکه تکه کرد.

برش گوشت بر خلاف جهت بافت ماهیچه، علاوه بر سفت شدن گوشت در هنگام پخت، تاثیر نامطلوبی در طعم و مزه آن برجای می گذارد. گرم کردن تابه قبل از ریختن گوشت، در حفظ طعم و مزه آن بسیار تاثیر دارد.

لازم به ذکر است که گوشت یخ زده نباید بر روی حرارت بالا و زیاد قرار گیرد. این امر موجب عدم پخت قطعات گوشت به صورت یکنواخت و یکپارچه می شود. همچنین، پخت گوشت به این روش ضمن خام ماندن بخش های میانی، احتمال از بین بردن میکروب ها یا انگل ها را کاهش می دهد. ضمنا، جدا کردن و دور ریختن قسمت های سیاه شده و سوخته گوشت، سلامت قلب را در پی دارد.

مناسب است که گوشت در درجه دمای 57 الی 60 درجه سانتیگراد طبخ گردد. 

2- شیوه پخت سالم تخم مرغ

در ادامه مقاله چند ترفند آشپزی سالم شیوه های پختن سالم و درست تخم مرغ را بررسی می نماییم. پخت سالم تخم مرغ، در هضم شدن راحت و جذب پروتئین های آن در معده کمک شایانی می نماید. بر اساس تحقیقات انجام شده، بدن انسان قادر است پروتئین های تخم مرغ پخته شده را در حدود 91 درصد جذب کند.

این در حالی است که در تخم مرغ خام این میزان حدود 51 درصد است. پختن تخم مرغ بر روی حرارت مناسب موجب از بین رفتن ساختار ترکیبات پیچیده و تلفیق پروتئین ها با یکدیگر و در نهایت هضم راحت آن در بدن می شود.

3- روش های پخت سالم سبزیجات

در مبحث چند راز آشپزی سالم باید خاطر نشان نمود که سبزیجات از مواد غذایی بسیار مفید و سالم تلقی می‌گردند. در سبزیجات ترکیبات غنی از مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین موجود بوده که برای تقویت و عملکرد مطلوب سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری می باشند.

یکی از شیوه های ساده و راحت برای پخت سالم، طبخ سبزیجات در آب جوش می باشد. به منظور حفظ مواد مغذی سبزیجات، لازم است که در هنگام پخت از کمترین میزان آب استفاده شود. همچنین، بخار پز کردن، از دیگر روش های سالم برای پخت سبزیجات محسوب می شود.

ترفندهای آشپزی سالم

4- استفاده از ظروف آشپزی مناسب

طبخ غذا در ظروف مناسب و بهداشتی، از دیگر رمز و رازهای آشپزی سالم به حساب می آید. برای ارتقای سلامت و جلوگیری از بروز بیماری های مختلف، استفاده از ظروف استاندارد و باکیفیت برای انجام فرآیند آشپزی، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت قلمداد می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هنگام پخت و پز نباید از ابزارها و کفگیر فلزی استفاده شود.

استفاده از این وسایل موجب ایجاد خراش در بدنه تابه یا قابلمه و به تبع آن، به خطر افتادن سلامت غذا می شود. در صورت استفاده از ظروف آلومینیومی یا نچسب، می بایست بعد از بازه زمانی دو یا سه سال، نسبت به تعویض کردن آنها اقدام نمود.

مضاف بر این، پس از پخت غذا، مناسب است که مواد غذایی در داخل همان ظرف نگهداری نشوند. در صورت استفاده از ظروف ساخته شده از جنس سنگ یا شیشه، مشکلی از این نظر برای مصرف کننده ایجاد نخواهد شد.

برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =