لوازم خانگی

آشنایی با انواع لوازم خانگی و تاریخچه آن ها

لوازم خانگی

به ابزار های الکتریکی و مکانیکی که بعضی از کارکرد های خانگی نظیر پخت و پز، نگهداری از مواد غذایی و پاکیزه نمودن را انجام می دهد معمولا لوازم خانگی گفته می شود.  در زبان انگلیسی این وسایل به دو گروه که نخستین کالا های بزرگ ( محصولات سفید) و کالا های کوچک( مشهور به محصولات قهوه ای) طبقه  بندی می شوند. این تقسیم بندی بر اساس سایز، ابعاد و وزن این وسایل می باشد.

محصولات قهوه ای به کاردانی فنی و علم تخصصی در سرویس و حفاظت بیشتر احتیاج دارند و به مرور  پیشرفته تر و دشوار تر می شوند. در صورتی که محصولات سفید امکان دارد به تبحر کاربردی بیشتری احتیاج داشته باشند و برای سرویس آن ها به مرمت سیستم ها و تجهیزات سنگین احتیاج است. لوازم خانگی امروزه کار ها را برای افراد خانواده خیلی آسان نموده اند این لوازم توانسته اند  زندگی را دچار تغییر و تحول نمایند و منجر به بهسازی بهداشت و تغذیه شوند.

لوازم خانگی چیست؟ بهمراه معرفی تاریخچه و انواع آن

انواع لوازم خانگی

معمولا مفهوم لوازم خانگی به عملکرد آن وابسته است. در مجموع می توان آن را این گونه تعریف نمود: ابزار یا سیستم برنامه ریزی شده برای استعمال یا کاربرد منحصر به فرد.

فرهنگ لغت کالینز این وسایل را همانند ابزار یا سیستم ، همواره الکتریکی که در منزل شما موجود است و برای اعمال اموری نظیر پخت و پز و تمیزکاری از آن استفاده می کنید تشریح می کند.  با توجه به مفاهیمی که در این مبحث عرضه شد کم و بیش هر سیستمی که برای استعمال خانگی برنامه ریزی شده است می تواند یک وسیله خانگی باشد من جمله وسایل الکتریکی، یخچال، لامپ های روشنایی و پمپ های آن، دستگاه تهویه هوا، اجاق گاز و….

اطلاع از تاریخچه لوازم خانگی

تاریخچه لوازم خانگی

در این بخش از مطلب می خواهیم به تاریخچه لوازم خانگی بپردازیم .در صورتی که اکثر این وسایل برای سده های مدیدی موجود می باشند، سیستم های خودپرداز برق یا گاز معمولا یک ابتکار ویژه آمریکایی می باشد که در سده بیستم به وقوع پیوست. پیشرفت این لوازم همواره با حذف اکثر خدمتکاران فول تایم و گرایش به کم کردن فعالیت های زمان بر و بالا بردن اوقات آزاد برای اعمال امور مورد علاقه در ارتباط است.

در شروع دهه ۱۹۰۰ لوازم برقی و نفتی نظیر آبگرمکن، یخچال فریزر، لباسشویی و چرخ های خیاطی دستی بود. ارل ریچاردسون در سال ۱۹۰۳ توانست با آفرینش اتوی لباس برقی یک توسعه چشمگیری را به صنعت وسایل خانگی بیفزاید.

در پیشرفت اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم، به کارگیری داخلی از خشک کن لباس یا ماشین ظرفشویی پاره ای از یک تحول قابل ملاحظه برای آسایش مردم بود. ازدیاد درآمد ناشی از کاربرد بیشتر لوازم خانگی منتهی به  ساخت کالا های دیگری در حیطه وسایل خانگی شد.

در امتداد دهه ۱۹۸۰ در کشور آمریکا این حرفه در طول سال محصولاتی به نرخ ۱.۵ میلیارد دلار را ترابری می نمود و معمولا بیشتر از ۱۴ هزار پرسنل در این حرفه به کار مشغول بودند. عایدی 8 ساله میان سال های ۱۹۸۲ الی ۱۹۹۰ تقریبا به ۳.۳ میلیارد دلار رسید و در طی مدت زمان ذکر شده برای پایین آوردن هزینه های تفحص، ساخت و برکنار نمودن رقبا، موسسات با همدیگر متحد و یکپارچه شدند.

این مسئله منتهی به تصویب قانون رقابت شد. منظور از قانون رقابت این است که با کنترل امور ضد رقابتی به واسطه موسسات اشاعه یافته یا در پی ضبط رقابت موجود در بازار می باشد. این قانون به واسطه اعمال خصوصی و عمومی صورت می گیرد.

وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا توانست در سال ۱۹۸۷ جواز قوانین ملی نگهداری از لوازم خانگی را تایید نماید، که سازندگان را وادار می کند مصرف انرژی در هر 5 سال را به مقدار ۱/۴ درصد پایین آورد‌. در سال ۱۹۹۰ ساختار لوازم خانگی بسیاری به ثبت رسیدند و تقریبا ۹۰ درصد این کالا ها تنها به وسیله 5 موسسه به فروش رسید‌ند.

معرفی انواع لوازم خانگی

حال در این بخش به معرفی  انواع لوازم خانگی و کارکرد آن ها می پردازیم. همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد این وسایل را به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم بندی می نمایند که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

لوازم خانگی بزرگ معمولا به محصولات سفید نیز معروف می باشند که این محصولات نظیر ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی، یخچال و فریزر، سیستم های تهویه هوا، اجاق گاز، مایکروویو و… . رنگ این محصولات سفید است و اکثر آنها نیز در حال حاضر موجود می باشند به همین علت است که به آنها محصولات سفید گفته می شود.

از دیگر انواع لوازم خانگی می توان به لوازم کوچک اشاره نمود. این وسایل معمولا به ابزار های برقی خانگی کوچکی گفته می شود که بسیار سودمند بوده و خیلی آسان ترابری و راه اندازی می شوند.

اگرچه خیلی از آنها در تقسیم بندی وسایل آشپزخانه به حساب می آیند نظیر همزن برقی، آبمیوه گیری، قهوه ساز، سرخ کن، چای ساز، چرخ گوشت، مخلوط کن، آسیاب کن، خردکن، ساندویچ ساز ، پلوپز، کتری برقی، توستر و هود آشپزخانه

گروه دیگری از لوازم خانگی کوچک محتوی وسایل برقی خانگی نظیر ساعت ، ساعت زنگ دار، دوربین فیلمبرداری یا دیجیتال، کنسول های بازی، کامپیوتر، سیستم های تلویزیون، ، سیستم های پخش ویدئو، سیستم پخش صوت، تلفن، سینماخانگی و … می باشند.

این لوازم  در گروه محصولات  قهوه ای جای گذاری می شوند. مسلما نامگذاری این لوازم به محصولات قهوه ایی بدین علت می باشد که پیشتر بعضی از این کالا ها قسمت یا کلیه قطعات آن توسط چوب ساخته شده، اگرچه در حال حاضر این اسم چندان قابل هضم نمی باشد.

خرید لوازم خانگی

آشنایی با شیوه های بازیافت لوازم خانگی

بازیافت محتوای جداسازی لوازم خانگی و همچنین قطعات اصلی آنها برای به کارگیری دوباره است. اقسام عمده وسایل و محصولات خانگی که می توانند آن ها را بازیافت نمایند شامل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، تلویزیون، دستگاه های تهویه هوا، یخچال و فریزر و کامپیوتر.

بازیافت در مجموع حاوی دفع، ساقط نمودن پاره هایی از قطعات خطرناک و تکه تکه کردن ساز و برگ برای بازیابی مواد استفاده شده در آنها می باشد. در مجموع به وسیله قطعه قطعه شدن، منظم سازی و تقسیم بندی صورت می گیرند‌.

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =