نکات خانه داری

چه توصیه هایی برای خانه تکانی دارید؟

ایمن ترین توصیه هایی برای خانه تکانی

چه توصیه هایی برای خانه تکانی پیشنهاد می کنید؟ با نزدیک شدن به عید همه ی خانم ها به فکر خانه تکانی هستند و دغدغه ی اینکه از کجا شروع کنند و چه کارهایی را انجام دهند تا خانه و آشپزخانه ی خود را به شکل اساسی تمیز کنند.

هر کاری اصول خاصی دارد و خانه تکانی هم از این اصول مستثنی نیست پس در زیر توصیه هایی برای خانه تکانی داده می شود تا شما در کنار نظافت کلی خانه از کار خود لذت ببرید.

توصیه هایی برای خانه تکانی

هر چه به روزهای ابتدایی ماه اسفند نزدیک تر می شویم همه چیز حال و هوای عید به خود می گیرد از خرید عید گرفته تا دورهمی ها و مهمترین از همه خانه تکانی عید جایگاه ویژه ای دارند. هر چند که این رسم هر ساله در خانه های ایرانی ثابت است اما بیشتر افرادی که غیر اصولی دست به خانه تکانی می زنند خسته و کلافه می شوند.

اگر نکات خانه تکانی و یا به عبارتی توصیه هایی برای خانه تکانی را بدانید هم خانه تکانی شما اصولی و آسان پیش می رود هم از خطرات احتمالی جلوگیری می شود.


چه توصیه هایی برای خانه تکانی وجود دارند؟

اگر برای یک تغییر بزرگ و اساسی حاضر هستید و میخواهید یک خانه تکانی لذت بخش انجام دهید بهتر است توصیه هایی برای خانه تکانی را که در ادامه بیان می کنیم را انجام دهید تا با شناخت کامل تری خانه ی خود را تمیز کنید.در ادامه رایج ترین توصیه ها برای خانه تکانی را با جزئیات شرح خواهیم داد:

چه توصیه هایی برای خانه تکانی وجود دارند؟

 • در دست گرفتن زمان: تمیزکاری و خانه تکانی را برای روزهای پایانی نگذارید. مدیریت زمان کمک می کند تا شما کارهای خود را بدون دلهره انجام دهید.  اگر شاغل هستید آخر هفته ها کارهای خانه را انجام دهید و خانه تکانی را زودتر شروع کنید. برنامه ریزی برای کارها باعث می شود که سر وقت هر کاری را انجام دهید و اگر طبق برنامه پیش بروید حتما در زمان کمی تمام کارها را انجام می دهید.
 • در خانه تکانی بهتر است وسایلی که فرسوده شده اند و دیگر کارایی قبل را ندارند دور بیندازید و فضای بیشتری را باز کنید تا جا برای لوازم خانگی بازتر شود.
 • در خانه تکانی از دیگر اعضای خانواده کمک بگیرید و به بچه ها کارهای کوچک بدهید تا مسئولیت پذیری را یاد بگیرند. این کار باعث می شود که کارها زودتر پیش برود و صمیمیت بین اعضا بیشتر می شود.
 • بهتر است زمانی که خانه تکانی می کنید از غذاهای مقوی مصرف کنید تا انرژی لازم برای کارها را داشته باشید. زمان مشخصی برای استراحت در نظر بگیرید تا دچار درد مفاصل و استخوان درد نشوید. مصرف مایعات در حین خانه تکانی آب از دست رفته ی بدن را جبران می کند.
 • در حین خانه تکانی استرس نداشته باشید و همزمان چندین کار را باهم انجام ندهید این کار فقط باعث دستپاچه شدن و طول دادن زمان خانه تکانی می شود. اگر زمان زیادی ندارید بهتر است ابتدا کارهای ضروری را انجام دهید.
 • اگر قصد شستن فرش ها را دارید این کار را در روزهای اول انجام دهید تا در پایان خانه تکانی فرش ها خشک شده باشند و بتوانید آن ها را پهن کنید.
 • بهتر است در هنگام جابجایی وسایل و گردگیری آن ها دقت کنید. اگر از افراد برای جابجایی و تغییر دکوراسیون کمک بگیرید دچار آسیب های بدنی نخواهید شد.

با ایمن ترین توصیه هایی برای خانه تکانی آشنا شوید

با ایمن ترین توصیه هایی برای خانه تکانی آشنا شوید

در بین انواع توصیه هایی برای خانه تکانی، نکات ایمنی و بهداشتی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. در زیر به چند نمونه توصیه ی ایمنی در خصوص خانه تکانی می پردازیم. رعایت این نکات سبب می شود که شما در حین خانه تکانی دچار آسیب های فیزیکی جبران ناپذیر و حتی مرگ نشوید.

 • مشکلات فیزیکی بدن : بیشتر افراد در حین خانه تکانی با رعایت نکردن اصول ایمنی دچار اتفاقات ناگواری می شوند. اما برای کاهش این مشکلات فیزیکی اصولی هستند که رعایت آن ها بسیار کمک کننده است.
 • بلند کردن اجسام سنگین باعث فشار بر کمر می شود و بهتر است ابتدا بر روی زانوی خم شده بنشینید و جسم را بلند کنید و هیچوقت از کمر برای چرخش آن استفاده نکنید و کل بدن را همزمان تغییر جهت دهید.
 • برای بلند کردن وسایلی همچون مبلمان و میزها از افراد خانواده کمک بگیرید چون تنهایی فشار زیادی بر روی کمر وارد می شود و ممکن است مچ دست هم آسیب ببیند.
 • از وسایلی که نظافت را سریع تر انجام می دهند استفاده کنید چون این وسایل علاوه بر کاهش زمان خانه تکانی باعث کاهش بسیاری مشکلات جسمانی نیز می شود.
 • سقوط از بلندی : بیشتر خانم ها و آقایان برای تمیزکاری کابینت ها و سقف آشپزخانه و پنجره ها از نردبان یا پله استفاده می کنند و این پایه ها احتمال سقوط بالایی دارند این سقوط عوارض جبران ناپذیری از جمله شکستگی، قطع نخاع، کوفتگی شدید و حتی مرگ را نیز به دنبال دارد. بهتر است برای درست انجام دادن این کار نردبان را روی محیط صاف قرار دهید و برای سطح زیرین و پایه های نردبان که لیز می باشد می توانید از نردبان های دوطرفه استفاده کنید و یا اینکه از افراد خانواده بخواهید که نردبان را برای شما نگه دارند. نکته مهم دیگر این است که برای پاک کردن نمای خارجی پنجره ها از نردبان استفاده نکنید.
 • مسمومیت استفاده از مواد شیمیایی: معمولا افراد در خانه تکانی از مواد شیمیایی زیادی استفاده می کنند درست است که استفاده از مواد روند تمیز کاری را تسریع می بخشد اما استفاده بیش از حد و برند نامعتبر موجب مسموم شدن افراد می شود. توصیه هایی که در هنگام استفاده از مواد شیمیایی لازم است شامل:
 • هنگام استفاده از مواد شیمیایی نظیر جوهر نمک، مایع سفید کننده، جرمگیر، شامپو فرش و … بهتر است از دستکش و ماسک استفاده کنید تا دچا بیماری های پوستی و آلرژی یا آسم نشوید.
  پس از استفاده از این مواد آن ها را در جایی امن و به دور از اطفال نگهداری شود.
 • برق گرفتگی : اگر قصد تمیز کردن وسایل برقی نظیر لباسشویی، یخچال، لوستر، تلویزیون، سیم های برق و … را دارید برای اطمینان بیشتر برق خانه را قطع کنید و یا اینکه از دستمال های کاملا خشک و بدون رطوبت برای تمیزکاری استفاده کنید.  وقتی دستگاه های برقی در حال کار هستند برای تمیز کردن آن ها اقدام نکنید و هر چند وقت یکبار سیستم برقی آن ها را کنترل و بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سیزده =