نکات خانه داری

خانه داری و درس خواندن + 5 راهکار مناسب برای خانه داری و درس خواندن

خانه داری و درس خواندن

خانه داری و درس خواندن

آیا خانه داری و درس خواندن با یکدیگر تناقض دارد؟ از نگاه بسیاری از کارشناسان، تحصیل و درس خواندن با انجام کارها و امورات خانه، هیچگونه منافات و تناقضی ندارد. منتهای مراتب، پیش بردن این امور به صورت هماهنگ، مستلزم داشتن برنامه‌ای منسجم و استفاده بهینه از وقت و زمان می باشد.

بسیاری از خانم های خانه دار، در کنار خانه داری، درس خواندن و رسیدن به مدارج علمی بالاتر را در دستور کار قرار می دهند. با این حال، درس خواندن و خانه داری باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هیچگونه خلل و اختلالی در انجام امورات منزل ایجاد نکند.

تهیه و پخت و پز غذا، در کنار نظافت و تمیز کردن را می توان از مهم ترین کارها و امور مرتبط به خانه داری دانست. برای داشتن خانه ای مرتب و منظم و منسجم، مقوله نظافت و تمیزی خانه می بایست به صورت مستمر و مداوم انجام گیرد.

در این میان، در صورت محصل بودن خانم خانه دار، انجام این امور با مشکلاتی همراه می شود. به طور معمول، خانم های محصل مدت زمان مشخصی را به درس و تحصیل سپری می کنند. این امر در برخی مواقع مانع از انجام کارها و امور مربوط به منزل می شود.

با انجام یک سری اصول و راهکارها، به راحتی می توان در کنار خانه داری، از لذت تحصیل و درس خواندن نیز بهره مند گردید.

راهکارهای مناسب برای خانه داری و درس خواندن

راهکارهای مناسب برای خانه داری و درس خواندن

1- داشتن برنامه ریزی مشخص

برنامه ریزی هدفمند و مشخص، امکان انجام همزمان خانه داری و درس خواندن را به بهترین نحو ممکن میسر می سازد. بر این اساس، می توان ساعت های مشخصی از شبانه روز را که کارهایی مانند آشپزی، نظافت و شستشو انجام شده را مشخص نموده و از این زمان های خالی برای مطالعه و درس خواندن استفاده نمود.

استفاده بهینه و هوشمندانه از زمان در دسترس، موجب انجام شدن کارها در بهترین و سریع ترین حالت خود می شود. همچنین، می توان زمان های مشخصی را برای انجام امور منزل در نظر گرفته و سپس به مطالعه و درس خواندن مشغول گردید.

2- شناخت سبک یادگیری خود

از دیگر نکات مهم در درس خوندن و خانه داری شناسایی سبک و روش مطالعه مخصوص به خود می باشد. به طور معمول، یادگیری افراد متناسب با روش های گوناگون و مختلفی صورت می گیرد. بر همین اساس، هرگز نمی‌توان برای تمامی اشخاص از یک نسخه واحد و یکسان استفاده نمود.

عده ای از افراد با شنیدن و برخی دیگر یا شیوه های دیداری، موضوعات و مطالب درسی را یاد می گیرند. بر این اساس، برای درس خواندن و تحصیل کردن، کشف روش مناسب و مطابق با روحیات و احساسات هر فرد، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

3- نگهداری و مراقبت از فرزندان

یکی از چالش ها و دغدغه های خانم های محصل یا شاغل، نحوه نگهداری و مراقبت از فرزندان می باشد. از آنجایی که درس خواندن و ادامه تحصیل مستلزم سپری کردن اوقاتی بیرون از خانه می باشد، مراقبت از فرزندان به صورت یک چالش و دغدغه جدی نمود پیدا می کند.

در این شرایط بهترین راهکار کمک گرفتن از سایر اعضای خانواده مانند همسر، والدین و خواهر و برادر می باشد. همچنین، سپردن بچه ها به مهد کودک یا استخدام پرستار کودک، از روش های کاربردی و راهگشا در این زمینه محسوب می شود.

4- استفاده بهینه از زمان

استفاده مفید و مدیریت کردن زمان، از دیگر اصول حائز اهمیت در خانه داری و درس خواندن به شمار می رود. به عنوان نمونه مواقعی که اعضای خانواده مشغول خواب و استراحت هستند، سکوت و آرامش بیشتری در محیط احساس می شود.

در این مواقع به راحتی و با کمی تمرکز می توان به درس خواندن مشغول شد. مطالعه کردن دروس با تمرکز و آرامش بالا، در فراگیری و یادگیری مطالب درسی و افزایش بازدهی ذهن، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

درس خوندن و خانه داری

5- بهانه گیری و بهانه آوردن ممنوع

بهانه آوردن و بهانه گیری به علت شرایط موجود، از مواردی شایعی بوده که در هنگام خانه داری و ادامه تحصیل در ذهن بسیاری از خانم های خانه دار خطور می کند. اگرچه در برخی مواقع درس خواندن و انجام کارهای منزل به صورت همزمان، کاری سخت و دشوار به نظر می رسد، اما این موضوع نباید بهانه ای برای شکست و قبول شرایط موجود باشد.

در این شرایط عزم و اراده فرد از فاکتورهای مهم و حائز اهمیت برای انجام کلیه امور به صورت همزمان می باشد. چه بسا افرادی که در شرایطی بسیار دشوارتر و سخت تر عزم خود را جزم کرده و با درس و مطالعه به بالاترین مدارج علمی دست پیدا کرده اند. در این شرایط تنظیم برنامه ای منظم و متعهد کردن خود به اجرای آن، می تواند کمک شایانی نماید.

ضمنا، استفاده از تکنیک های مطالعه، یادداشت کردن کارها، مقابله کردن با وسوسه های ذهنی و کمک گرفتن از دیگران، می تواند در این زمینه تاثیرگذار و موثر باشد.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =