نکات خانه داری

اصول و نکات مهم خانه داری در دوران بارداری + 7 اصل خانه داری ایمن در دوران بارداری

خانه داری در دوران بارداری

خانه داری در دوران بارداری

بدون تردید، خانه داری در دوران بارداری به عنوان یک چالش و دغدغه جدی برای خانم ها به شمار می رود. انجام کارهای خانه به صورت نادرست در این دوران، می تواند سلامت مادر و جنین را در معرض خطر جدی قرار دهد.

در دوران بارداری، خانم ها شرایط ویژه و در عین حال حساسی را تجربه می کنند. در این دوران مراقبت و سلامت از جنین، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

از سوی دیگر، انباشته شدن و انجام نشدن امورات خانه، از نگرانی های اصلی خانم های باردار در این دوران محسوب می شود. با رعایت یک سری اصول و نکات، به راحتی می توان از این دوران حساس و پر از استرس و التهاب، به سلامت عبور کرد.

مهم ترین اصول خانه داری در دوران بارداری

1- اجتناب از کشیدن یا بلند کردن اجسام سنگین

جلوگیری کردن از بلند کردن اجسام و وسایل سنگین، از مهم ترین اصول خانه داری در دوران بارداری به شمار می رود. در این دوران در پی رشد کودک و متعاقب آن، افزایش وزن، فشار زیادی به کمر مادر باردار وارد می گردد.

بر همین اساس، بلند کردن و کشیدن وسایل و اجسام سنگین، می تواند تبعات و عواقب ناخوشایندی مانند خونریزی و زایمان زودرس را در بر داشته باشد.

مهم ترین اصول خانه داری در دوران بارداری

2- عدم استفاده از مواد شوینده قوی

یکی دیگر از نکات مهم خانه داری در زمان بارداری، عدم استفاده از شوینده های قوی می باشد. وجود ترکیبات شیمیایی در مواد شوینده، سلامت و امنیت جنین و مادر را به شدت تهدید می کند. بر همین اساس، مناسب است که در دوران بارداری، از شوینده های بسیار قوی مانند لوله باز کن و جرم گیرها، استفاده نشود.

همچنین، برای نظافت خانه می توان از شوینده های ملایم و بی خطر استفاده کنید. در ضمن، استفاده از ماسک و دستکش و باز کردن پنجره ها، از بهترین راهکارها برای تامین سلامت مادر و جنین می باشد.

3- پرهیز از ایستادن های طولانی مدت

اجتناب کردن از ایستادن های طولانی مدت، از اصول مهم و حائز اهمیت برای خانه داری ایمن در دوران بارداری تلقی می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که انجام برخی از کارهای خانه مانند شستن ظروف و پخت و پز، مستلزم ایستادن روی پاها برای بازه زمانی نسبتا طولانی می باشد.

برای انجام این کارها توصیه می شود که از یک صندلی مناسب استفاده نمایید. این راهکار از ایستادن های بی وقفه و طولانی مدت جلوگیری می کند.

4- کم کردن دفعات شستن زمین و جارو کردن

نظافت و تمیز کردن منزل، از اصول مهم و حائز اهمیت در هنر خانه داری در بارداری به شمار می رود. با این حال، در دوران بارداری این امور می بایست با مراقبت و رعایت یک سری اصول انجام شود.

برای شستن زمین یا جارو کردن در این دوران می توان از وسایل متناسب و هم اندازه با قد مادر استفاده نمود. این کار مانع از خم شدن و فشار آمدن به کمر خانم های باردار می شود. جارو کردن، ضمن وارد آوردن فشار زیاد به کمر، در هنگام خواب و استراحت، مشکلاتی را ایجاد می کند.

5- نشسته انجام دادن برخی از کارها

انجام برخی از کارها به صورت نشسته را می توان از دیگر نکات مهم خانه داری در دوران بارداری قلمداد نمود. اتو کردن و خرد کردن سبزیجات و تهیه مواد غذایی برای پخت غذا، از جمله اموری است که غالبا به صورت ایستاده انجام می شود.

در دوران بارداری، به منظور حفظ سلامت جنین، می توان این کارها را به صورت نشسته انجام داد. همچنین، انجام کارها و امورات خانه به این روش، مانع از وارد شدن فشار زیاد به کمر و پای خانم های باردار می‌شود.

خانه داری در دوران بارداری

6- پرهیز از رفتن بر روی چهار پایه

انجام برخی از امورات منزل مانند گردگیری قسمت های مربوط به سقف یا کابینت ها و نظافت پرده ها، مستلزم استفاده از نردبان یا چهار پایه می باشد. انجام این کارها در دوران بارداری بسیار خطرناک بوده و احتمال بروز خطرات و حوادث جدی و ناخوشایند را افزایش می دهد.

در دوره بارداری به علت افزایش وزن بدن، امکان حفظ تعادل بسیار سخت و دشوار می شود. در این دوران صحت و سلامت جنین، بر انجام هر کاری اولویت دارد. برای انجام این کارها می توان از فرد دیگری مانند همسر، بردار یا خواهر کمک گرفت.

7- مراقبت از پوست

مراقب و نگهداری از پوست، از نکات مهم و قابل توجه خانه داری در دوران بارداری به حساب می آید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در دوره بارداری، پوست بسیار حساس می شود. بر همین اساس، بروز کوچک ترین مشکلات می تواند منجر به تحریک، التهاب و خارش پوست گردد.

برای مراقبت و نگهداری اصولی از پوست، در هنگام کار می بایست از دستکش لاتکس استفاده به عمل آورد. همچنین، در هنگام استفاده از مواد شوینده، پوشیدن لباس محافظ کمک شایانی می نماید. رعایت اصول و نکات مراقبتی در این دوران، ضمن تامین سلامت و امنیت جنین، از ایجاد هرگونه آسیب پوستی جلوگیری می کند.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =