نکات خانه داری

اهمیت و ضرورت خانه داری در اسلام بر اساس احادیث و روایات

اهمیت و ضرورت خانه داری در اسلام

اهمیت و ضرورت خانه داری در اسلام

خانه داری در اسلام و شرع از جمله ویژگی های و خصوصیات زنان شایسته و از الزامات زندگی قلمداد شده است. خانه داری و انجام امور و کارهای مرتبط با خانه، از مهم ترین وظایف زنان خانه دار به شمار می آید. دین مبین اسلام همواره تاکید ویژه ای بر خانه داری داشته است.

بر این اساس، خانه داری از منظر اسلام، به عنوان یک شغل و حرفه ارزشمند و بسیار شریف محسوب شده است. در تاکید این موضوع روایت های زیادی نقل شده است. در یکی از این روایت ها عنوان شده که چنانچه زن به خاطر کارها و امور منزل کاری انجام داده و وسایلی را جابجا نماید، خداوند به او با دیده رحمت نگاه می کند.

لازم به ذکر است که از منظر اسلام، خانه داری در حکم جهاد و عبادت برای زن عنوان شده است.

دین اسلام زنان را به انجام کارهای خانه با عشق و محبت و عطوفت تشویق و ترغیب می نماید. در قبال انجام کارهای خانه، اسلام پاداش و ثواب و اجر بسیار زیادی برای خانه داری زن قرار داده است. نوع نگاه خانه داری در اسلام باعث تقرب زن به خدای متعال و رسیدن به آرامش و آسایش قلبی و ذهنی می شود.

در این زمینه امام علی (ع) می فرمایند که خوب شوهر داری کردن، جهاد زن است. همچنین، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز فرموده است که دادن یک لیوان آب دست شوهر، از یک سال روزه گرفتن و نماز شب خواندن، بهتر و بالاتر می باشد.

اهمیت و لزوم خانه داری در اسلام

همانطور که عنوان گردید، خانه داری در اسلام در حجم جهاد در راه خدا قلمداد شده است. مطابق با آموزه های اسلامی و دینی، خانه داری زنان، از اولویت های ارزشی و اخلاقی بسیار مهم در نظام اسلامی به شمار می رود.

در اسلام و نظام اسلامی، فعالیت های خانه داری به مثابه یک ارزش، همواره مورد تاکید و تشویق قرار گرفته است. دین اسلام از خانه و خانه داری به عنوان یک شغل مقدس و ارزنده سخن گفته است.

پرورش و تربیت فرزندان، از مهم ترین و اصلی ترین وظایف زنان در هنر خانه داری تلقی شده است. اگرچه، در مقوله تربیت فرزندان مسئولیت خطیری بر عهده والدین قرار دارد، اما بار اصلی آن را مادران به دوش می کشند.

از منظر اسلام، زنان ریحانه ها و گل های خانه (المرأة ریحانة) عنوان شده اند. پیامبر اکرم (ص) فرموده است که زن همانند گلی است که مرد باید از او مراقبت و حمایت کند.

با بررسی و نگاهی اجمالی به آموزه ها و توصیه‌های اخلاقی و دینی و سخنان اهل بیت (ع) می توان به این نتیجه رسید که فعالیت بانوان در خانه اعم از پختن غذا، انجام امور خانه، ایفای نقش مادری و همسری، همواره مورد تاکید و اهمیت فراوان واقع شده است.

اهمیت و لزوم خانه داری در اسلام

داشتن جامعه ای سالم مستلزم داشتن خانواده ای سالم و سلامت می باشد. زیر بنا و شالوده اصلی سلامت و سعادت هر جامعه ای در متن و بطن خانواده پی ریزی می شود. در این میان، زن اصلی ترین عنصر ایجاد محیطی سالم و امن در محیط خانواده و متعاقب آن، در جامعه می باشد.

نگاهی به احادیث و روایات

ارزش و اعتبار خانه داری در اسلام در بسیاری از احادیث و روایات نمود برجسته و بارز پیدا کرده است. با نگاهی به برخی از روایات و احادیث موجود، ارزش و اعتبار این موضع بیش از پیش مشخص می گردد.

در این زمینه پیامبر عظیم و شأن اسلام حضرت محمد (ص) فرموده اند زنی که آب گوارایی به همسر خود دهد، از جانب خداوند 60 گناهش بخشیده می شود. در روایت دیگری نقل شده است که اگر زنی هفت روز به شوهر خود خدمت کند، خداوند متعال هفت در جهنم را به روی او بسته و هشت در بهشت برایش می گشاید.

با تأمل کردن در روایات و آموزه های دینی و اسلامی به خوبی اهمیت و ارزش و اعتبار خانه داری در اسلام بر همگان واضح و روشن می گردد. دین مبین اسلام، بالاترین و بهترین ثواب ها و پاداش ها را به خانه داری و فعالیت‌های زن در خانه اختصاص داده است.

از نقطه نظر اسلام کار و فعالیت زن در خانه، در زمره مقدس ترین و ارزشمندترین حرفه ها عنوان گردیده است. در این زمینه گفته شده که انجام امور خانه با عشق و علاقه، سبب نزدیکی بانوان به خداوند متعال می شود. همچنین، خانه داری زن، نگاه از روی رحمت و عطوفت خدا را به همراه دارد.

با این تفاسیر نگاه اسلام به خانه داری یک نگاه ارزشی و مملو از خیر و ثواب می باشد. از نظر اسلام خانه داری زن بهترین و برترین ثواب و اجر را برای او به ارمغان می آورد. این موضوع در بسیاری از سخنان ائمه اطهار (ع) و احادیث و روایات موجود منعکس یافته است. بر این اساس، خانه داری و انجام امور منزل زمینه مناسب برای رسیدن به تعالی و سعادت و کمال زن را فراهم می آورد.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 2 =