نکات خانه داری

خانه داری در ماه رمضان + 6 ترفند برای خانه داری آسان در ماه رمضان

خانه داری در ماه رمضان

خانه داری در ماه رمضان

خانه داری در ماه رمضان با خانه داری در سایر ماه ها، برای خانم های خانه دار با تفاوت ها و تمایزهایی همراه می باشد. در ماه مبارک رمضان، انجام فرائض دینی در کنار انجام امور و کارهای خانه، مورد توجه قرار می گیرد.

در این ماه، با توجه به حذف شدن وعده های ناهار و صبحانه، انجام کارها و امورات مربوط به خانه، به میزانی کاهش پیدا می کند. در ماه مبارک رمضان، تدارک و حاضر کردن وعده افطار، از مهم ترین کارهای خانم ها به شمار می‌آید.

با انجام نکات و رعایت اصول و داشتن یک برنامه ریزی منسجم، مدیریت ماه رمضان و انجام امور خانه و خانه داری، توامان با یکدیگر امکان پذیر می گردد. بر این اساس، خانم ها ضمن داشتن فرصت کافی برای رسیدگی به امور منزل، امکان بهره بردن از ابعاد معنوی و روحانی ماه مبارک رمضان را خواهند داشت.

نکات خانه داری در ماه رمضان

ترفندهای خانه داری در ماه رمضان

1- تنظیم ساعت خواب

تنظیم ساعت خواب و استراحت، از نکات مهم خانه داری در ماه رمضان محسوب می شود. در این ماه به علت بیدار شدن در وقت سحر و مناجات و سحری خوردن، زمان خواب و استراحت بسیاری دچار اختلال می گردد. عده‌ای شب ها تا هنگام سحر بیدار مانده و روزها را به خواب و استراحت سپری می کنند.

این موضوع در زمان شاغل بودن یا محصل بودن، مشکلاتی را برای افراد ایجاد می کند. بر این اساس، تقسیم ساعت و زمان های خواب و بیداری، از بهترین راهکارها در این زمینه به شمار می رود.

باید خاطر نشان نمود که مدیریت ساعت های استراحت و خواب راحت و منظم داشتن، در بهبود و حفظ سلامت افراد در ماه مبارک رمضان کمک شایانی می نماید.

2- تهیه غذاهای مقوی

تهیه و پخت غذاهای متنوع و مقوی، از دیگر اصول و نکات حائز اهمیت موضوع خانه داری در ماه رمضان تلقی می گردد. به منظور تامین انرژی و ویتامین مورد نیاز و انجام فرائض دینی بدون دغدغه و مشکل، نوع تغذیه افراد، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

تهیه غذاهای سالم و مغذی، ضمن افزایش توان و قدرت جسمانی، مانع از بروز مشکلات گوارشی و سر درد و سرگیجه در هنگام روزه گرفتن می شود.

تهیه مواد قندی، شیرین و پرکالری در این ماه، در تنظیم قند خون و انرژی و توان افراد بسیار تاثیرگذار است. منتهای مراتب، در خوردن مواد قندی و شیرین نباید زیاده روی کرد. چراکه این امر اضافه وزن و چاقی را در پی خواهد داشت.

3- برنامه ریزی مناسب

داشتن برنامه منظم، از نکات مهم خانه داری در ماه رمضان به حساب می آید. داشتن برنامه در این ماه، در مدیریت و انجام امور خانه و رسیدگی به امور معنوی مانند دعا و مناجات های مختص ماه رمضان، کمک شایانی می‌نماید.

به منظور اجرایی کردن این امر می توان لیستی از کارهای مهم و ضروری خانه در ماه رمضان تهیه و متناسب با آن کارهای مربوطه را انجام داد. برنامه منظم و منسجم داشتن، علاوه بر انجام کارها به صورت مطلوب، صرفه جویی در وقت و زمان را به دنبال خواهد داشت.

4- تهیه غذاهای راحت برای زمان سحر

یکی دیگر از رمز و رازهای خانه داری در ماه مبارک رمضان، آماده کردن غذاهای راحت و سبک برای زمان سحر می باشد. پخت غذاهای راحت برای مواقع سحری خوردن، از خستگی و صرف وقت زیاد برای پخت و پز جلوگیری می کند.

تهیه غذاهایی مانند کوکو، ناگت و لوبیا پلو، از راهکارهای مناسب در این زمینه می باشد. همچنین، مناسب است که در هنگام سحر از پخت و تهیه غذاهای خورشتی، به علت زمان بر بودن، اجتناب نمود.

ترفندهای خانه داری آسان در ماه رمضان

5- بررسی و تکمیل مواد غذایی خشک

در ماه مبارک رمضان، مواد غذایی خشک نظیر رشته آش و حبوبات، در مقیاس وسیعی مورد استفاده واقع می‌گردد. آش رشته، از غذاهای محبوب و پرطرفدار در این ماه می باشد. برای طبخ این غذاها، تکمیل بودن مواد غذایی بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

بر این اساس، برطرف کردن کم و کسری و تکمیل کردن مواد غذایی مورد استفاده، از دیگر نکات مهم خانه داری در ماه رمضان تلقی می گردد. با تهیه مواد غذایی مورد نیاز، دیگر نیازی به رفتن و خرید کردن از فروشگاه با زبان روزه نمی باشد.

6- مدیریت افطاری

در ماه رمضان، بسیاری از افراد ترجیح می دهند آشنایان و اقوام خود را به صرف افطاری، دعوت کنند. برنامه ریزی و مدیریت مهمان ها، از نکات برجسته هنر خانه داری در ماه رمضان می باشد. تعداد مهمان ها، انتخاب نوع و مدل غذا و میزان و مقدار مواد غذایی، از اصول مهم برای برگزاری افطاری به شمار می آید.

با انجام برنامه ریزی و توجه به تمام جزئیات، به راحتی می توان با آسودگی خاطر، از مهمان های دعوت شده پذیرایی به عمل آورد. همچنین، نحوه چیدن میز افطار و نوع طراحی و چیدمان سالن پذیرایی و غذاخوری نیز نباید مورد فراموشی و غفلت واقع شود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =