لوازم خانگی

اصول دکوراسیون و چیدمان خانه های قدیمی

نحوه طراحی چیدمان خانه های قدیمی

نحوه طراحی چیدمان خانه های قدیمی

نحوه تزیین چیدمان خانه های قدیمی می بایست با تبعیت از اصول و نکات طراحی دکوراسیون داخلی انجام شود. این امر علاوه بر افزایش و جذابیت بصری، نظم و انسجام را در فضای داخلی حاکم می کند. رعایت اصول صنعت دکوراسیون و استفاده از ایده های نوآورانه و مبتکرانه، بستر مناسب برای پدید آوردن دکوراسیون اصیل و سنتی را در خانه قدیمی به نحو مطلوب فراهم می آورد.

آشنایی با اصول چیدمان این نوع از خانه‌ها، از پیش نیازهای مهم برای ایجاد دکوراسیونی با حال و هوای قدیمی و سنتی به شمار می رود. در چیدمان خانه های قدیمی عناصر و المان های سنتی و کلاسیک نمود برجسته و بارزی پیدا می کنند.

با تاملی در سبک و سیاق این مدل چیدمان ها، عناصری دکوراتیو مانند ظروف سفالی، فرش های قدیمی، پشتی و پارچه‌های از نوع ترمه و پر نقش و نگار، به صورت محسوس به چشم می خورند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ظروف سفالی مورد استفاده در خانه های قدیمی، غالبا در طیف های رنگی سرمه ای یا فیروزه ای در نظر گرفته می شوند.

مهم ترین نکات طراحی چیدمان خانه های قدیمی

مهم ترین نکات طراحی چیدمان خانه های قدیمی

1- پدید آوردن نقطه کانونی

به وجود آوردن نقطه مرکزی و کانونی، از اصول مهم در طراحی چیدمان خانه های قدیمی محسوب می شود. نقطه کانونی چیدمان، فضایی است که در هنگام ورود، بیشترین نگاه ها را به سمت خود معطوف می سازد. سبک و نوع معماری دکوراسیون اتاق در ایجاد نقطه کانونی بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

در برخی از اتاق ها وجود فضاهای کانونی مانند قفسه های توکار، پنجره های بزرگ و شومینه ها، منجر به سهولت و راحتی در طراحی فضای دکوراسیون می شوند. همچنین، استفاده از فرش های ایرانی و مبل های سلطنتی در خلق این فضا و نقطه کانونی، به طراحان و معماران فضای داخلی کمک شایانی می نماید.

2- انتخاب رنگ مناسب

استفاده از عنصر رنگ مناسب و همخوان با فضا، از دیگر اصول مهم در طراحی چیدمان خانه های قدیمی به شمار می رود. وجود عنصر رنگ در هر فضایی، جاذبه های بصری و ظاهری محیط را متحول و دگرگون می سازد. انتخاب رنگ های هارمونیک و هماهنگ با حال و هوا و سبک چیدمان، زیبایی و جذابیت و چشم نوازی را به معنای واقعی کلمه در محیط داخلی متجلی می کند.

در طراحی چیدمان های قدیمی مناسب است که از رنگ های دارای تم روشن و خنثی استفاده گردد. این رنگ ها علاوه بر افزایش زیبایی بصری فضای دکوراسیون، نمایی متفاوت و در عین حال مخاطب پسند و دوست داشتنی را در نگاه دیگران جلوه می دهند. همچنین، برای آراسته کردن فضای دکوراسیون، می توان از ترکیب دو یا سه رنگ روشن استفاده نمود.

3- استفاده از فرش

فرش و قالی، در دکوراسیون خانه های قدیمی نقش برجسته و بارزی ایفا می نمایند. فرش ها از زمان های بسیار دور تزیین کننده و زینت بخش فضاهای مختلف به حساب می آیند. انتخاب فرش مناسب در منازل قدیمی، تاثیرات اساسی و چشم نوازی در ظاهر و نمای چیدمان ایجاد می کند.

علاوه بر این، برای بخشیدن جانی تازه به فضای دکوراسیون منازل قدیمی، فرش و قالی سنتی تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارند. نقش و نگارهای زیبا و جذاب تنیده شده در بافت فرش ها، چشم اندازی متفاوت و متمایز در فضای دکوراسیون با خود به ارمغان می آورند. همچنین، فرش و گلیم فرش، از عناصر جذاب و پرطرفدار برای استفاده در چیدمان منازل قدیمی به شمار می رود.

دکوراسیون خانه های قدیمی

4- کاربرد عناصر تزیینی

استفاده از المان و عناصر دکوراتیو و تزیینی را می توان از دیگر اصول حائز اهمیت در طراحی چیدمان خانه های قدیمی به حساب آورد. به طور معمول، در خانه های قدیمی وسایل تزیینی مانند صنایع دستی سنتی و سفالی و عتیقه، حضور ثابت و همیشگی دارند.

برای دکور کردن خانه به سبک چیدمان ایرانی، نقش و اهمیت وسایل تزیینی و همخوان با محیط را نمی توان نادیده گرفت. تابلوهای ابریشمی، پشتی های سنتی و دست دوز، ظروف مسی، فرش های لاکی، تخت های سنتی، جا شمعی های دارای تم سنتی، سماورهای قدیمی، بشقاب های فیروزه‌ای رنگ و پارچ و لیوان های با طرح سنتی، از عناصر دکوراتیو و جذاب برای زیباسازی فضای خانه های قدیمی محسوب می شوند.

5- انتخاب مبلمان مناسب

تاثیر و اهمیت مبلمان مناسب و هماهنگ با فضا، در طراحی چیدمان خانه های قدیمی بر کسی پوشیده و مستتر نمی باشد. وجود مبلمان در هر فضایی تغییرات مثبت و تاثیرگذاری ایجاد می کند. در خانه های قدیمی مناسب است که از مبلمان های دارای طرح های سنتی و سلطنتی استفاده گردد.

این مدل از مبلمان به علت برخورداری از نقش و نگارهای ظریف و متنوع، به خوبی با سبک چیدمان های قدیمی تطابق و هماهنگی و هارمونی لازم را برقرار می کند. همچنین، انتخاب مبلمان برای این فضاها می بایست متناسب با نوع کاربری و عملکرد محیط مورد استفاده انجام شود. انتخاب مبلمان بهتر است که با مقیاس و اندازه فضای نشیمن لحاظ گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =