لوازم آشپزخانه

تمیز کردن رسوب سماور و کتری + 6 ترفند موثر جرم گیری کتری و سماور

نحوه جرم گیری و از بین بردن رسوب سماور و کتری

تمیز کردن رسوب سماور و کتری

از بین بردن رسوب سماور و کتری برای بسیاری از خانم های خانه دار به مثابه یک چالش و دغدغه جدی نمود پیدا می کند. به طور معمول، کتری و سماور از لوازم کاربردی و در عین حال پراستفاده در میان خانوارهای ایرانی به شمار می آیند.

کتری و سماور برای جوش آوری و دم کردن چای و سایر نوشیدنی های گرم، در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان، با گذشت زمان به تدریج بدنه و جداره های سماور و کتری دچار رسوبات آهکی می شوند.

رسوبات ایجاد شده علاوه بر تحت شعاع قرار دادن ظاهر کتری و سماور، موجب کاهش کیفیت و بد بو و بد رنگ شدن آب جوش می شود. به همین منظور باید درصدد از بین بردن رسوبات آهکی ایجاد شده بر سطوح داخلی این وسایل برآمد.

با انجام راهکارهایی به راحتی می توان هرگونه لکه و رسوب را از سطح وسایل پرکاربردی مانند کتری، قوری و سماور برطرف نمود.

نحوه جرم گیری و از بین بردن رسوب سماور و کتری راهکارهای موثر برای از بین بردن رسوب سماور و کتری

1- استفاده از سرکه

استفاده از سرکه، از راهکارهای کاربردی و موثر برای از بین بردن رسوب سماور و کتری محسوب می شود. سرکه به علت برخورداری از خاصیت قلیایی و اسیدی، برای پاک کردن بسیاری از لکه ها و رسوبات ایجاد شده بر سطح ظروف و وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای رسوب زدایی سماور و کتری در وهله نخست مقداری سرکه را در داخل این وسایل ریخته و اجازه دهید برای حدود 10 دقیقه بجوشد.

پس از گذشت مدت زمان لازم، آب داخل کتری و سماور را خالی کرده و سپس وسایل را شسته و تمیز کنید. همچنین، برای از بین بردن بوی سرکه از داخل سماور و کتری می توان مقداری آب داخل آنها ریخته تا بجوشد.

2- جوش شیرین

از دیگر راهکارهای کارآمد برای از بین بردن رسوب سماور و کتری به استفاده از جوش شیرین مربوط می شود. جوش شیرین دارای خاصیت پاک کنندگی و رسوب زدایی قوی می باشد. ترکیبات موجود در این ماده، شدیدترین و بدترین لکه ها را به راحتی از بین می برد.

برای رسوب زدایی سماور و کتری، مقداری جوش شیرین داخل آب ریخته و حل کنید. برای تاثیرگذاری بهتر این روش، مناسب است که نسبت آب دو برابر جوش شیرین لحاظ شود. سپس کتری را بر روی شعله قرار داده و بگذارید تا برای چند دقیقه بجوشد.

نحوه جرم گیری و از بین بردن رسوب سماور و کتری

3- آبلیمو یا لیمو ترش

استفاده از لیمو ترش یا آبلیمو را می توان از دیگر روش های تاثیرگذار برای جرم گیری کتری و سماور به حساب آورد. این شیوه برای از بین بردن رسوبات ضخیم ایجاد شده بر روی سطح کتری، قوری و سماور، بسیار تاثیرگذار و موثر است.

در ابتدا درون کتری را مقداری آب ریخته و لیمو ترش را برش زده و داخل آب کتری انداخته تا برای مدت 10 دقیقه جوش بخورد. پس از طی شدن مدت زمان لازم، به احتمال بسیار قوی رسوبات ایجاد شده بر روی جداره های و کف کتری و قوری کنده می شوند.

4- استفاده از نوشابه

جالب است بدانید که با استفاده از نوشابه نیز می توان نسبت به رسوب زدایی کتری و سماور مبادرت ورزید. در این روش ابتدا فضای داخلی کتری یا سماور را از نوشابه پر کرده و بر روی شعله قرار داده تا جوش بخورد.

پس از چند دقیقه جوشیدن، کتری را از روی شعله برداشته و بگذارید محلول داخل آن خنک شود. پس از گذشت حدود یک ساعت، کتری را شسته و آبکشی نمایید. با این روش جرم ها و رسوبات کتری و قوری به صورت کامل از بین می روند.

5- رسوب زدایی با سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی، یکی دیگر از روش های جرم گیری و تمیز کردن رسوب سماور و کتری تلقی می گردد. برای اعمال این روش ابتدا دو یا سه عدد سیب زمینی را رنده زده و سپس داخل کتری ریخته و مقداری آب به آن اضافه کنید.

در ادامه با قرار دادن کتری بر روی شعله، بگذارید برای مدت زمانی در حدود 30 دقیقه بجوشد. سپس یک تکه زاج سفید را کوبیده و داخل کتری ریخته و اجازه دهید 30 دقیقه دیگر نیز جوش بخورد. پس از گذشت این فرآیند، آب داخل کتری را خالی کرده و آن را به خوبی بشویید. در نهایت آب تمیز داخل کتری ریخته و برای بار آخر بگذارید جوش بخورد.

6- گرم کردن سماور و کتری

از راهکارهای ساده و کارآمد برای از بین بردن رسوب سماور و کتری، داغ کردن این وسایل می باشد. به منظور جدا کردن رسوبات آهکی کتری و قوری، آنها را داغ کرده و سپس مقداری آب یخ داخل آنها بریزید.

پس از گذشت مدت زمانی شاهد جدا شدن رسوبات و جرم ها از جداره های کتری و قوری و سماور خواهید بود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که از داغ کردن بیش از حد کتری یا قوری می بایست اجتناب نمود. چرا که این موضوع می تواند موجب آسیب وارد شدن به بدنه و ساختار وسایل شود.

برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =