لوازم آشپزخانه

چگونه آشپزخانه را بچینیم؟ + معرفی 6 تکنیک برای چیدمان آشپزخانه

چگونه آشپزخانه را بچینیم

چگونه آشپزخانه را بچینیم؟

چگونه آشپزخانه را بچینیم؟ چیدن درست و اصولی لوازم آشپزخانه علاوه بر نظم و سامان دهی به این فضا، احساس خوبی را در دکوراسیون خانه متبلور می سازد. برای جلوگیری از هرج و مرج و شلوغی در فضای آشپزخانه، دسته بندی و مرتب چیدن لوازم و وسایل، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

از سوی دیگر، مرتب بودن آشپزخانه به یکی از دغدغه ها و چالش های اصلی برای تمیز و منظم نگه داشتن این محیط تبدیل شده است. قلب تپنده و نقطه کانونی دکوراسیون فضای خانه به محیط آشپزخانه مربوط می شود. این موضوع به خوبی ضرورت وجود نظم و ترتیب در این فضا را توجیه می کند.

چطور و چگونه آشپزخانه را بچینیم

در پاسخ به سوال چگونه آشپزخانه را بچینیم؟ ، باید خاطر نشان نمود که برای برخورداری از فضایی منسجم و منظم می بایست اصول و نکاتی را مد نظر قرار داد. با رعایت اصول و نکات ذیل می توان دکوراسیون فضای عمومی آشپزخانه را به بهترین نحو ممکن چید.

1- سامان دهی وسایل آشپزخانه

یکی از مهم ترین اصول برای داشتن آشپزخانه مرتب و منظم، نظم دهی و سامان دادن لوازم و وسایل مربوط به این فضا می باشد. در فضای بسیاری از آشپزخانه ها لوازم و اکسسوری های مختلفی وجود دارد. چیدمان صحیح و اصولی این وسایل، نظم و انسجام را به خوبی در این فضا محقق می سازد.

برای چیدمان مناسب وسایل آشپزخانه، استفاده از جعبه یا سبد، از راهکارهای مناسب برای مرتب سازی این لوازم و اکسسوری ها محسوب می شود. همچنین، دسته بندی و نگه داری لوازم ضروری و مورد نیاز در کابینت ها، فضایی مرتب و منظم را در محیط آشپزخانه پدید می آورد.

چیدمان ظروف در کابینت

2- قرار دادن ادویه جات در ظرف های مخصوص

استفاده از ظرف ها و قوطی های مخصوص برای ادویه جات، از دیگر اصول مهم برای چیدن مناسب آشپزخانه تلقی می گردد. استفاده از جا ادویه ای مخصوص، از بهترین راهکارها برای نگه داری این مواد در فضای آشپزخانه می باشد.

همچنین، قرار دادن غلات، حبوبات و مواد غذایی پختنی در قوطی های مخصوص، برای مرتب و منظم کردن چیدمان آشپزخانه، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. برای مواد غذایی خشک و پر مصرف مانند شکر و ماکارونی، می توان از قوطی های شیشه ای یا پلاستیکی استفاده نمود.

3- قرار دادن وسایل ضروری در کابینت ها

برای یافتن پاسخ سوال چگونه آشپزخانه را بچینیم، باید خاطر نشان نمود که قرار دادن وسایل مورد نیاز و در دسترس در کابینت ها، از دیگر موارد چیدمان اصولی آشپزخانه تلقی می گردد. بر این اساس، بایستی ظروف و وسایل آشپزی را که روزانه مورد استفاده قرار می گیرند، در کابینت ها و در دسترس خود قرار داد. این امر ضمن کمک به چیدمان مطلوب فضای آشپزخانه، نظم دهی و مرتب سازی در این محیط را به نحو مطلوب اجرایی می‌کند.

4- مرتب کردن وسایل آشپزی متناسب با نوع نیاز

از دیگر اصول حائز اهمیت برای چیدمان مطلوب محیط آشپزخانه، دسته بندی و مرتب کردن وسایل و لوازم آشپزی متناسب با نوع نیاز و فرآیند پخت و پز غذا می باشد. بنابراین، مناسب است که برای دسترسی راحت، تمامی کفگیرها و قاشق ها در یک کشو نگهداری نشوند.

جدا کردن و نگه داری وسایل و ملزومات پخت و پز مانند لوازم مربوط به کباب کردن در یک کشو و استفاده از گیره های نگهدارنده و دارای قلاب، در این زمینه کمک شایانی می نماید.

5- چیدمان مناسب ماهیتابه ها و قابلمه ها

در فضای آشپزخانه ها عموما ظروف آشپزی متنوع و گوناگونی مانند انواع قابلمه ها و ماهیتابه ها به چشم می خورد. مرتب کردن و چیدمان صحیح این ظروف به علت برخورداری از ابعاد و اندازه مختلف، در مرتب کردن محیط آشپزخانه نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید. برای چیدمان مناسب این ماهیتابه ها و قابلمه ها می توان از روش آویزان کردن استفاده نمود.

نصب میله ها و ریل های مخصوص در زیر کابینت، فضای مناسب و بهینه ای را برای آویزان کردن ماهیتابه و قابلمه فراهم می آورد. همچنین، استفاده از قلاب های مخصوص بر روی سطح دیوار آشپزخانه، قابلیت آویزان کردن ماهیتابه و قابلمه را به راحتی امکان پذیر می سازد.

6- جدا کردن خوراکی موجود در ظرف ها

در جهت پاسخگویی به سوال چگونه آشپزخانه را بچینیم و یا چگونه ظروف را در کابینت بچینیم، مجزا کردن خوراکی ها از ظروف نیز در چیدمان مناسب محیط آشپزخانه بسیار تاثیرگذار است. بر این اساس، مناسب است که برای قرار دادن ظروف و خوراکی ها، محل های مجزا و جداگانه ای را در نظر گرفت. بنابراین، برای استفاده از فضای موجود در کابینت، می توان خوراکی‌ها را در یک سمت و ظروف را در سمت دیگر قرار داد.

نحوه چیدمان ظروف در آشپزخانه

ناگفته نماند که استفاده از قفسه های چرخشی برای نگهداری شیشه ها و بطری ها، نصب سبدهای پلاستیکی برای نگه داری کنسروها و سبزیجات خشک شده، قرار دادن کیسه زباله در داخل کابینت زیر ظرفشویی و استفاده از تقسیم کننده برای کشوها، از دیگر موارد مهم در این زمینه می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت فلاسک چای ، سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و خرید آنها با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شانزده =