لوازم آشپزخانه

چگونه قابلمه روحی سوخته را تمیز کنیم؟ + معرفی موثرترین راهکارهای تمیز کردن قابلمه روحی سوخته

تمیز کزدن قابلمه روحی سوخته

چگونه قابلمه روحی سوخته را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه روحی سوخته را تمیز کنیم؟ اولین سوالی است که در مواقع ایجاد لکه و دوده بر روی تابه ها و قابلمه های روحی، در ذهن افراد خطور می کند. ته گرفتن یا سوختن غذا موجب چسبیدن باقی مانده های غذا و سیاه و کدر شدن کف و جداره های قابلمه می شود. تمیز کردن لکه های ایجاد شده، یک فرآیند مشکل و در عین حال حساس می باشد.

استفاده از سیم ظرفشویی برای برطرف کردن لکه ها و سیاهی ظروف، نتیجه ای به جز ایجاد خط و خش و از بین بردن لایه های قابلمه، در بر ندارد. برای برطرف کردن ته گرفتگی و سوختگی های غذا از سطح ظروف روحی، راهکارها و روش های قطعی و موثری وجود دارد.

موثرترین راهکارهای تمیز کردن قابلمه روحی سوخته

راهکار اول: ترکیب جوش شیرین و سرکه

برای پاسخ دادن به سوال چگونه قابلمه روحی سوخته را تمیز کنیم؟ ، باید اذعان نمود که جوش شیرین و سرکه، هرگونه آثار لکه و ته گرفتگی را از سطح داخلی و بیرونی قابلمه روحی برطرف می کنند. در ابتدای امر قابلمه یا تابه سوخته را آب کرده، مقداری سرکه داخل ظرف ریخته و آن را بر روی گاز گذاشته تا بجوشد. مدت زمان لازم برای جوشیدن این ترکیب در حدود 10 دقیقه می باشد.

نسبت مناسب برای اثرگذاری بهتر این روش 50 درصد آب و 50 درصد سرکه است. پس از 10 دقیقه بایستی اجاق را خاموش کرده و در همین حین 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین به محلول در حال جوش اضافه کنید. با اضافه شدن جوش شیرین، شاهد تولید کف در محلول حاصل شده خواهید بود.

بهتر است محلول به دست آمده برای 20 دقیقه در ظرف باقی بماند. پس از خنک شدن ظرف، ضمن تخلیه محتویات قابلمه، با استفاده از اسکاچ یا ابر، آثار لکه و سوختگی را تمیز کنید.

بهترین راهکارهای تمیز کردن قابلمه روحی سوخته؟

راهکار دوم: مایع ظرفشویی و آب جوش

استفاده از مایع ظرفشویی و آب جوش، از دیگر راهکارهای موثر برای تمیز کردن قابلمه روحی سوخته می باشد. در ابتدا ظرف مورد نظر را با آب پر کرده و سپس مقداری مایع ظرفشویی به آن افزوده می شود. ریختن حدود 3 تا 4 قطره مایع ظرفشویی در قابلمه سوخته، کفایت می کند.

در صورت شدید بودن آثار ته گرفتگی و سوختگی، می توان از قرص یا پودر ماشین ظرفشویی استفاده نمود. در ادامه، قابلمه را برای مدت زمانی در حدود 10 تا 15 دقیقه بر روی گاز گذاشته تا جوش بخورد. پس از طی شدن زمان لازم، اجازه دهید ظرف خشک شده و سپس با کمک اسکاچ یا سیم ظرفشویی مناسب، لکه ها و سوختگی ها را از سطح قابلمه برطرف کنید.

راهکار سوم: جوش شیرین

برای رسیدن به جواب سوال که نحوه تمیز کردن قابلمه روحی سوخته ، باید خاطر نشان نمود که جوش شیرین، برای ظروف دارای میزان سوختگی زیاد، بسیار موثر و تاثیرگذار می باشد. بنابراین، مقداری نسبتا زیادی جوش شیرین را در سطوح مختلف ظرف سوخته ریخته و سپس میزان بسیار کمی آب اضافه نمایید.

مخلوط شدن آب با جوش شیرین، موجب به دست آمدن مایع خمیری می شود. اجازه دهید این خمیر برای چند ساعت در سطوح قابلمه سوخته باقی بماند. پس از طی شدن زمان لازم، باقی مانده های غذا و آثار سوختگی، به راحتی از کف یا دیواره های قابلمه جدا می شوند.

راهکار چهارم: استفاده از سرکه سفید

در این موضوع که چگونه قابلمه روحی سوخته را تمیز کنیم، باید به این نکته اشاره نمود که استفاده از سرکه سفید، از دیگر شیوه های کاربردی تمیز کردن قابلمه سوخته می باشد. در این شیوه ابتدا ظرف را پر از آب کرده و یک فنجان سرکه به آب اضافه می شود. سپس ظرف را بر روی حرارت قرار داده تا برای مدت 10 دقیقه جوش بخورد.

پس از طی شدن 10 دقیقه، مشاهده خواهید کرد که آثار سوختگی و ته گرفتگی به راحتی از سطح قابلمه سوخته برطرف می شوند. برای سفید و براق شدن ظرف می بایست تمام سطوح قابلمه را به خوبی شستشو داده و سپس آبکشی کنید.

راهکار پنجم: تمیز کردن قابلمه سوخته با صابون

در پایان مقاله چگونه قابلمه روحی سوخته را تمیز کنیم، باید یادآور شد که استفاده از صابون، از دیگر راهکارهای موثر برای برطرف کردن سوختگی و لکه ظرف محسوب می شود. برای اجرای این روش در ابتدا می بایست صابون را بر روی یک اسکاچ یا ابر مناسب کشیده و سپس همان قسمت را بر روی سطوح قابلمه روحی قرار داد. برای نتیجه بخش بودن بهتر این روش باید این فرآیند را برای چندین مرتبه تکرار کرد.

پس از انجام کار به تدریج آثار سوختگی از سطح قابلمه روحی برطرف شده و ظاهر ظرف تمیز و براق می شود. در پایان مناسب است که ظرف روحی را به خوبی شسته و آبکشی نمود. این کار سبب از بین رفتن بوی صابون از سطح ظروف می شود. با استفاده از مایع ظرفشویی ملایم و اسکاچ مناسب، به راحتی می توان درخشندگی و تمیزی را برای قابلمه سوخته میسر کرد.

نحوه تمیز کردن قابلمه روحی سوخته

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و یا خرید فلاسک چای ، ظروف نگهداری و سایر لوازم آشپزخانه با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =