لوازم آشپزخانه

چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟ + 5 روش ساده سفید کردن قابلمه روحی

چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟ قابلمه ها و ماهیتابه های روحی در اثر استفاده و با گذشت زمان، به تدریج تغییر رنگ داده و سیاه و کدر می شوند. ظروف روحی به علت برخورداری از استحکام مناسب و وزن سبک، از ظروف آشپزخانه پرکاربرد و پراستفاده محسوب می شوند.

یکی از عمده ترین دلایل سیاه شدن و تغییر رنگ این ظروف، قرار گرفتن بر روی حرارت مستقیم یا آتش می باشد. همینطور، طبخ برنج و حبوبات در قابلمه روحی نیز به مرور زمان، تغییر رنگ و سیاه شدن سطوح ظرف را به دنبال دارد. راه حل های مختلفی و مناسبی برای سفید و براق کردن ظروف روحی وجود دارد.

شیوه های تمیز کردن قابلمه روحی سیاه شده

1- استفاده از صابون

برای یافتن پاسخ سوال چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟ ، باید خاطر نشان نمود که استفاده از صابون برای تمیز کردن ظروف روحی بسیار تاثیرگذار و موثر است. در وهله نخست صابون را بر روی یک سیم ظرفشویی مناسب کشیده و سپس سطوح سوخته شده قابلمه روحی را با سیم ظرفشویی تمیز کنید.

این فرآیند را برای چندین مرتبه تکرار کرده تا کلیه آثار سوختگی و لکه ها از سطح ظرف برطرف شوند. پس از اتمام ساییدن سطوح قابلمه و به منظور جلوگیری از ایجاد شدن لکه، ظرف را شستشو داده و آبکشی کنید. همچنین، برای از بین بردن بوی صابون، قابلمه را با مایع ظرفشویی و اسکاچ مناسب تمیز کنید.

تمیز کردن قابلمه روحی سیاه شده

2- ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه

از دیگر روش های کاربردی برای جلا دادن و سفید کردن قابلمه روحی ، استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه می باشد. در این روش ابتدا 2 ماده را می بایست به خوبی با هم ترکیب کنید. پس از اطمینان حاصل کردن از ترکیب شدن، ماده به دست آمده را بر روی کلیه سطوح ظرف سوخته کشیده و اجازه دهید برای مدت زمانی در حدود 10 دقیقه بر روی سطح قابلمه باقی بماند.

پس از گذشت زمان لازم، ظرف را شستشو داده و سپس آبکشی کنید. پس از خشک کردن ظرف، ضمن برطرف شدن آثار سوختگی، ظاهر تمیز و براق قابلمه روحی نمایان می گردد.

3- جوش شیرین و سرکه

استفاده از جوش شیرین و سرکه، از دیگر روش های موثر برای تمیز کردن قابلمه روحی سیاه شده به شمار می‌رود. برای اعمال این روش ابتدا باید سطح قابلمه را با کمک آبگرم خیس کرده و مقداری جوش شیرین بر روی قسمت های سوخته شده بریزید. پس از پوشش سطوح قابلمه با جوش شیرین، مقداری کمی سرکه بر روی قسمت‌های سیاه شده اسپری کنید.

در اثر واکنش جوش شیرین و سرکه ،کف تولید می شود. برای نتیجه گیری بهتر از این روش مناسب است که برای 15 دقیقه محلول به دست آمده در قابلمه باقی بماند. سپس با استفاده از مایع ظرفشویی و سیم ظرفشویی به خوبی سطوح قابلمه را بشویید. برای ظاهر شدن ظاهر براق و تمیز قابلمه روحی، باید ظرف را به خوبی آبکشی کرده و سپس خشک نمود.

4- گاز پاک کن

در این موضوع که چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم، باید به این نکته اشاره نمود که استفاده از گاز پاک کن نیز به تمیز شدن ظروف سیاه شده کمک شایانی می کند. برای اثرگذاری این روش تنها کافی است مقداری از محلول گاز پاک کن را بر روی سطح قابلمه روحی اسپری کرده و اجازه دهید برای مدت زمان حدود 30 دقیقه بر روی سطح قابلمه باقی بماند.

در ادامه با استفاده از سیم و مایع ظرفشویی، سطوح قابلمه را تمیز کرده و شستشو دهید. همچنین، استفاده از سفید کننده نیز برای پاک کردن سیاهی ها و لکه های ایجاد شده بر روی قابلمه روحی، موثر و تاثیرگذار می باشد. در این روش به جای گاز پاک کن، از ماده سفید کننده استفاده می شود.

چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟

5- مایع ظرفشویی و آبگرم

استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی ملایم و مناسب، از دیگر روش های کاربردی در این موضوع که چگونه قابلمه روحی سیاه شده را تمیز کنیم؟، تلقی می گردد. آب داغ با نفوذ به سطوح قابلمه به تدریج موجب از بین رفتن لکه و سوختگی ها از بدنه و کف ظرف می شود.

برای اثرگذاری این روش می بایست سطح داخلی قابلمه را از آب داغ پر کرده و سپس به اندازه چند قطره مایع ظرفشویی اضافه شود. مایع ظرفشویی را با آب به خوبی ترکیب کرده و سپس با کمک سیم ظرفشویی، سطوح سیاه شده را بسایید.

لازم به ذکر است که تنظیم شعله و حرارت و قرار ندادن ظروف روحی بر روی آتش، یکی از روش های مناسب برای جلوگیری از سیاه شدن این ظروف می باشد.

همچنین، اضافه کردن چند قطره آبلیمو یا سرکه در هنگام پخت برنج یا حبوبات، از تغییر رنگ و سیاه شدن قابلمه روحی جلوگیری می کند. ضمنا، در صورت قرار دادن ظرف روحی بر روی آتش، مناسب است که مقداری مایع ظرفشویی بر روی بدنه قابلمه مالیده تا حرارت آتش مانع از سیاه شدن آن شود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =