لوازم آشپزخانه

چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم؟ + معرفی 4 ترفند کلیدی

چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم؟ از دیگر ظروف پر مصرف و پر استفاده در محیط آشپزخانه، می توان به قابلمه ها و ماهی تابه های چدنی، اشاره نمود. مقاومت و دوام و کیفیت بالا، از مهم ترین ویژگی های ظروف چدنی محسوب می شود. با این حال، استفاده مکرر و پیاپی، به تدریج تغییر رنگ و سیاه شدن قابلمه را در پی دارد.

در اثر سوختگی و ته گرفتگی غذا، آثار و لکه های بعضا عمیق و شدیدی بر روی سطح قابلمه برجای می ماند. تمیز کردن و لکه زدایی با اعمال روش ها و ترفندهایی و بدون آسیب به قابلمه چدن، به راحتی امکان پذیر می باشد.

ترفندهای تمیز شدن قابلمه چدن سوخته

1- محلول جوش شیرین و سرکه

در این موضوع که چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم؟ ، ترکیب جوش شیرین و سرکه را می توان از روش‌های کاربردی برای تمیز کردن ظروف سوخته دانست. برای اجرایی کردن این روش در ابتدا می بایست تمام حجم قابلمه سوخته را از آبگرم پر کرده و سپس به اندازه یک لیوان سرکه به آن اضافه شود.

پس از ترکیب مواد باید قابلمه را در حدود 10 دقیقه بر روی حرارت گذاشته تا مواد داخل آن به جوش آید. برای نتیجه گرفتن بهتر مناسب است که از 50 درصد آب و 50 درصد سرکه استفاده شود. پس از پایان 10 دقیقه، ظرف را از روی حرارت برداشته و جوش شیرین، به میزان 2 قاشق غذاخوری افزوده می شود.

به محض وارد شدن جوش شیرین به ترکیب آب و سرکه، کف تولید شده که این فرآیند به کنده شدن و تمیز شدن قابلمه چدنی سوخته کمک شایانی می نماید. برای لکه زدایی بهتر و قوی تر، باید این محلول حدود 20 دقیقه در داخل قابلمه باقی بماند. با خنک شدن ظرف و پس از خالی کردن محتویات داخل آن، با استفاده از اسکاچ یا ابر مناسب و بدون آسیب رساندن به کف ظرف، سوختگی و لکه های ظرف را برطرف کنید.

ترفندهای تمیز شدن قابلمه چدن سوخته

2- گاز پاک کن

جهت پاسخگویی به سوال نحوه تمیز کردن قابلمه چدن سوخته ، باید خاطر نشان نمود که استفاده از گاز پاک کن، از دیگر روش های موثر برای لکه زدایی ظروف چدن سوخته محسوب می شود. در وهله نخست گاز پاک کن را در سطح قابلمه سوخته، اسپری نموده و با استفاده از دستکش، ترکیبات آن را به تمام سطوح ظرف پخش کنید.

سپس برای مدت زمان حدود 30 دقیقه درب ظرف گذاشته و اجازه دهید تا محلول کار خود را انجام دهد. پس از طی شدن مدت زمان لازم، با استفاده از سیم ظرفشویی مناسب، به پاک کردن لکه از سطح ظرف اقدام کنید. به منظور برطرف شدن مواد گاز پاک کن، چندین بار قابلمه را شسته و آبکشی نمایید.

نکته: برای استفاده از این روش می بایست ظرف مورد نظر کاملا از خاصیت نچسب بودن برخوردار باشد. بر همین اساس، استفاده از گاز پاک کن برای ظروف تفلون توصیه نمی شود.

3- مایع ظرفشویی و آب داغ

در ادامه مقاله چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم، استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی ملایم را می توان از دیگر راهکارهای موثر برای لکه زدایی و تمیزی ظروف چدنی برشمرد. برای اعمال این روش بایستی پس از پر کردن حجم داخلی قابلمه با آب داغ، مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.

برای تاثیرگذاری این روش حدود 3 تا 4 قطره مایع کافی می باشد. در ادامه ظرف سوخته را بر روی شعله قرار داده و بایستی برای مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی اجاق گاز باقی بماند. پس از طی شدن این روند، اجازه داده تا ظرف خنک شده و سپس با کمک یک اسکاچ مناسب آثار سوختگی و لکه را از سطح قابلمه سوخته برطرف کنید.

چگونه قابلمه چدن سوخته را تمیز کنیم؟

4- استفاده از جوش شیرین

از دیگر روش های برای این که تمیز کردن قابلمه چدن سوخته ، استفاده از ماده جوش شیرین می‌باشد. جوش شیرین با برخورداری از خاصیت سایندگی، برای لکه زدایی و از بین بردن ته گرفتگی و سیاهی ظروف بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. در این روش مقداری آب را بر روی سطح قابلمه ریخته تا خیس بخورد.

سپس در سطوح سوخته شده ظرف، مقداری جوش شیرین ریخته، به صورتی که کلیه قسمت های قابلمه کاملا پوشش داده شود. پس از اتمام این فرآیند می بایست قابلمه سوخته را برای چند ساعت در کناری قرار داده تا ماده جوش شیرین به خوبی تاثیر خود را نشان دهد.

پس از طی شدن مدت زمان لازم، با استفاده از اسفنج یا اسکاچ مناسب، به تمیز کردن و برطرف کردن لکه های قابلمه چدن اقدام نمایید. به منظور تمیز شدن بهتر قابلمه، مناسب است که سطح ظرف را شستشو داده و به خوبی آبکشی کنید.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که هرگز نباید کف قابلمه چدن را با سیم ظرفشویی زبر و خشن شستشو داد. این کار علاوه بر از بین بردن لایه های ظرف، کارایی و کیفیت قابلمه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و خرید آنها با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 5 =