لوازم آشپزخانه

چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم؟ + 5 روش کاربردی برق انداختن ظروف لعابی سوخته

چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم؟ سوختن غذا از جمله اتفاقات اجتناب ناپذیر به شمار می آید. با این حال، تمیز کردن سطح قابلمه سوخته یک چالش و دغدغه جدی محسوب می شود. در این میان، ظروف لعابی به خاطر برخورداری از جنس و روکش خاص و ویژه، می بایست با نهایت دقت و حساسیت شسته و تمیز شوند.

استفاده از اسکاچ زبر و خشن، موجب ایجاد خط و خش در جداره ها و سطح قابلمه لعابی می شود. این امر علاوه بر از بین بردن روکش و لعاب قابلمه، افت کیفیت و کاهش طول عمر ظرف را در پی دارد. با انجام راهکارهایی به راحتی می‌توان بدون وارد شدن آسیب و صدمه، ظروف لعابی را تمیز کرد.

ظروف لعابی سوخته را چطور تمیز کنیم؟

روش های تمیز کردن قابلمه لعابی سوخته

روش اول: استفاده از جوش شیرین و آب

برای رسیدن به پاسخ سوال چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم؟، باید خاطر نشان نمود که ترکیب آب و جوش شیرین، از بهترین مواد برای تمیزی ظروف سوخته محسوب می شود. در ابتدا قابلمه سوخته را بر روی اجاق گاز قرار داده و فضای داخلی آن را با آب پر کنید. شعله گاز را بر روی حرارت ملایم تنظیم کرده و اجازه دهید تا آب به نقطه جوش خود برسد.

 پس از جوش آمدن آب، می بایست به میزان دو قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه نمایید. برای اثرگذاری بهتر این روش باید ترکیب به دست آمده برای چند دقیقه جوش بخورد. در ادامه با استفاده از یک قاشق چوبی سوختگی‌های سطح کف قابلمه را جدا نموده و سپس گاز را خاموش کنید. محتویات ظرف لعابی را خالی کرده و با کمک مایع ظرفشویی و اسفنج مناسب، سطح ظرف را شستشو دهید.

روش دوم: استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی ملایم و آب داغ، از دیگر روش های موثر برای تمیز کردن قابلمه لعابی سوخته به شمار می رود. برای اعمال این روش در وهله نخست قابلمه را در سینک ظرفشویی گذاشته و سپس آب داغ را باز کرده و تمام سطوح ظرف را با آن شستشو دهید

پس از انجام این فرآیند، با استفاده از یک قاشق چوبی یا پلاستیکی، غذاهای سوخته باقی مانده و چسبیده به سطح قابلمه را به آرامی جدا نمایید. پس از جداسازی باقی مانده های غذا، با استفاده از مایع ظرفشویی و یک اسفنج یا اسکاچ نرم، قابلمه را تمیز کرده و سپس آبکشی کنید.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای تمیز کردن سطح قابلمه لعابی نباید از سیم ظرفشویی استفاده کرد. چراکه زبری سیم ظرفشویی موجب از بین رفتن پوشش و لعاب قابلمه می شود.

روش سوم: استفاده از سرکه سفید

برای پاسخگویی به سوال چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم، باید ابراز نمود که سرکه سفید از مواد طبیعی مناسب برای پاک کردن لکه های ظروف مختلف تلقی می گردد. اسیدی و قلیایی بودن سرکه سفید، به راحتی سخت ترین و شدیدترین لکه ها و آلودگی ها را از سطح ظروف برطرف می کند.

قابلمه مورد نظر را بر روی اجاق قرار داده و سطح آن را از آب پر کرده و سپس به مقدار نصف فنجان سرکه سفید افزوده می شود. تا جوش آمدن محلول صبر کرده و پس از آن ظرف را از روی اجاق برداشته و یک حوله کاغذی را با نهایت احتیاط در سطح کف قابلمه قرار دهید.

با گذشت چند دقیقه، به تدریج لکه ها و باقی مانده های غذا جذب حوله می شوند. در ادامه حوله را برداشته و سطح قابلمه لعابی را با اسفنج و مایع ظرفشویی شستشو دهید و سپس آبکشی کنید.

تمیز کردن ظروف لعابی سوخته

روش چهارم: سرکه و آب جوش

در ادامه مقاله چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم، در مواقعی که ظرف ته گرفته یا سوخته، استفاده از مقداری سرکه و آب جوش، برای از بین بردن لکه های ایجاد شده کمک شایانی می نماید. بر این اساس، می بایست سرکه را به همراه آب جوش در داخل قابلمه لعابی ریخته و سپس درب ظرف را ببندید.

برای مدت زمان در حدود 1 الی 2 ساعت صبر کرده تا ترکیب استفاده شده کاملا اثر گذارد. پس از طی شدن این مدت، با کمک یک اسفنج نرم و مایع ظرفشویی ملایم، کلیه سطوح قابلمه را شستشو داده تا کوچک ترین اثری از لکه ها برجای نماند. پس از اطمینان حاصل کردن از تمیز شدن ظرف، می توان قابلمه را آبکشی و خشک نمود.

روش پنجم: ترکیب سیب زمینی و نمک

در آخر مقاله چگونه قابلمه لعابی سوخته را تمیز کنیم، این نکته را باید اشاره کرد که نمک و سیب زمینی برای از بین بردن لکه های کم و نازک بسیار تاثیرگذار و موثر می باشند. در این روش کف قابلمه لعابی را آغشته به نمک کرده و سپس سیب خام را بر روی سطح مورد نظر بکشید.

این پروسه را تا تمیز شدن کامل سطح قابلمه تکرار کنید. پس از آن با آب و مایع ظرفشویی قابلمه را به خوبی شستشو داده و با دستمال خشک نمایید.

برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =