لوازم آشپزخانه

چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟ + 6 روش برای تمیز کردن قابلمه تفلون

چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟ + 6 روش برای تمیز کردن قابلمه تفلون

چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟

چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟ ظروف تفلون از دیگر ظروف پرکاربرد و پراستفاده در آشپزخانه ها به شمار می روند. این مدل از ظروف آشپزخانه به علت انتقال مناسب گرما به تمام بخش های مواد غذایی، در تهیه غذاهای خوش عطر و طعم، کمک شایانی می کنند.

با این وجود، ظروف تفلون پس مدتی استفاده و به تدریج، دچار لکه و تغییر رنگ می شوند. تمیز کردن لکه های سیاه ایجاد شده بر روی سطح قابلمه چدن و تفلون، یک فرآیند زمان بر و غالبا سخت و دشوار می باشد. برای تمیز کردن سطح بیرونی و خارجی ظروف تفلون، استفاده از پاک کننده های مخصوص بسیار تاثیرگذار و موثر است.

چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟

راهکارهای کاربردی برای تمیز کردن قابلمه تفلون

1- جوش شیرین و سرکه

از راهکارهای موثر برای اینکه چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم، استفاده از سرکه و جوش شیرین می باشد. خاصیت اسیدی سرکه برای از بین بردن سخت ترین لکه ها و آلودگی های ایجاد شده بر روی سطح کلیه ظروف آشپزخانه اعم از چدن و تفلون مناسب و مفید می باشد.

برای استفاده از این روش در ابتدا سطح قابلمه را خیس کرده و سپس مقداری جوش شیرین بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود. پس از پوشش سطح قابلمه، چند قطره سرکه بر روی جوش شیرین اسپری می گردد.

این امر موجب واکنش این ترکیبات و به تبع آن تولید کف بر روی سطوح قابلمه چدنی می شود. پس از گذشت 15 دقیقه می بایست با کمک مایع ظرفشویی و سیم یا اسکاچ ظرفشویی مناسب، تمام آلودگی ها و لکه های ظرف را برطرف کرد.

2- استفاده از آبلیمو

از دیگر روش های کاربردی برای تمیز کردن قابلمه تفلون، استفاده از آبلیمو به همراه فویل آلومینیومی می باشد. برای اعمال این روش می بایست در یک ظرف نسبتا بزرگ موادی مانند آبلیمو و چند تیکه ورق کوچک آلومینیومی، در کنار جوش شیرین ریخته و قابلمه ها و ظروف چدنی را در این محلول قرار داد.

سپس آنها را بر روی حرارت گاز گذاشته تا جوش آید. برای تاثیرگذاری این روش و از بین رفتن لکه و سیاهی سطح ظرف باید مدت زمانی در حدود 2 الی 6 دقیقه، ظروف در مواد مخلوط شده بمانند. در مرحله آخر و به منظور تمیز شدن سطح قابلمه بایستی با استفاده از مایع ظرفشویی و اسکاچ یا سیم، بدنه قابلمه را خشک و تمیز کرد.

3- شستشوی قابلمه تفلون پس از استفاده

برای رسیدن به پاسخ سوال چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟ ، باید اشاره نمود که شستشو و تمیز کردن ظرف، بلافاصله پس از استفاده، در رفع آلودگی های قابلمه کمک شایانی می کند. بر این اساس، پس از سرد شدن قابلمه باید با استفاده از یک دستمال نرم یا حوله کاغذی سطح قابلمه چدنی را کاملا پاک و تمیز کرد.

سپس با مواد شوینده ملایم سطح ظرف را شسته و سپس خشک نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای تمیزی سطح قابلمه چدن، هرگز نباید از اجسام فلزی و سفت و سخت استفاده کرد. چراکه این امر موجب ایجاد خراش و از بین رفتن کیفیت و کارایی قابلمه می شود.

4- استفاده از سرکه سفید

از دیگر راهکارهای موثر در این موضوع که بهترین روش تمیز کزدن و برق انداختن قابلمه تفلون چیست؟، استفاده از سرکه سفید می باشد. این روش در مواقع ایجاد لایه چربی بر سطح داخلی ظرف، بسیار اثرگذار و نتیجه بخش است.

در ابتدا اجازه داده تا قابلمه چدن خنک شده و سپس سطح داخلی آن را به صورت مساوی سرکه سفید و آب اضافه نمایید.سپس ظرف را بر روی اجاق گاز قرار داده و اجازه دهید تا مخلوط داخل آن به جوش آید. پس از جوش آمدن سرکه و آب، به تدریج شاهد جدا شدن لکه های چربی از کف قابلمه و آمدن آنها به سطح آب خواهید بود.

پس از جمع شدن روغن و چربی بر روی سطح آب، اجاق گاز را خاموش کرده و با استفاده از یک حوله کاغذی یا دستمال، با نهایت احتیاط نسبت به جمع کردن روغن ایجاد شده بر روی آب اقدام کنید.

راهکارهای کاربردی برای تمیز کردن قابلمه تفلون

5- مایع ظرفشویی و آب داغ

در انتهای مقاله چگونه قابلمه تفلون را تمیز کنیم؟ ، باید خاطر نشان نمود که استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ، از دیگر شیوه های کارآمد برای تمیز کردن ظروف چدن تلقی می گردد.

در ابتدا سطح قابلمه را با آب داغ خیس کرده و سپس با استفاده از اسکاچ نرم و مناسب و مایع ظرفشویی، لکه ها و سیاهی های سطح قابلمه را برطرف کنید. پس از تمام شدن این فرآیند سطح داخلی و خارجی قابلمه را با آب داغ شستشو دهید.

6- مخلوط سرکه سفید و بیکینگ پودر

ترکیب بیکینگ پودر و سرکه سفید نیز در براق کردن ظروف تفلون تاثیرگذار و موثر است. در این روش ابتدا به میزان 2 قاشق غذاخوری بیکینگ پودر را با آب مخلوط کرده و با استفاده از اسکاچ، ترکیب به دست آمده را بر روی سطح قابلمه بمالید. در ادامه سرکه سفید به سطح قابلمه اضافه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید آنلاین فلاسک چای، ظروف پخت و پز، ظروف برش و سایر وسایل آشپزخانه با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =