نکات خانه داری

چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم؟ + 6 نکته طلایی برای تمیز کردن آشپزخانه

چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم

چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم؟

چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم؟ یکی از سنت های دیرینه و قدیمی مردم کشور ما خانه تکانی و زدودن آلودگی ها از سر و شکل دکوراسیون فضای داخلی می باشد. غالبا این سنت قبل از آغاز سال نو نمود برجسته و بارز پیدا می کند. در این میان، خانه تکانی فضای آشپزخانه، با چالش ها و دغدغه هایی همراه می باشد.

خانه تکانی این فضا به علت وجود لوازم و وسایل مختلف و جزئیات زیاد، مستلزم صرف وقت زیاد است. با این حال، با انجام راهکارها و ترفندهایی می توان ضمن صرفه جویی در زمان، انرژی کمتری برای نظافت و تمیزی محیط آشپزخانه صرف نمود.

ترفندهای کاربردی خانه تکانی آشپزخانه

1- نظافت فضای داخل کابینت ها

در مقوله چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم؟ ، باید به این نکته اشاره نمود که نظافت و تمیز کردن سطوح داخلی کابینت ها، از موارد حائز اهمیت در خانه تکانی محیط آشپزخانه محسوب می شود. در داخل کابینت های آشپزخانه عموما لوازم و وسایل زیادی قرار دارد.

برای نظافت این وسایل می بایست آنها را خارج کرده و نسبت به تمیزی و نظافت لوازم اقدام نمود. از سوی دیگر، برای نظافت سطح کابینت متناسب با نوع و مدل آن، روش های مختلفی وجود دارد. بر این اساس، برای تمیز کردن کابینت های فلزی می توان از محلول آبگرم و شوینده های ملایم استفاده نمود.

برای کابینت ام دی اف، محلول آبگرم و شامپو فرش و برای کابینت چوبی، مخلوط روغن خانگی و جوش شیرین مناسب و مفید می باشد. پس از آغشته کردن این مواد لازم است که سطح مورد نظر با یک دستمال تمیز خشک گردد.

ترفندهای کاربردی خانه تکانی آشپزخانه

2- نظافت فر، اجاق گاز و هود

از دیگر بخش های اصلی در خانه تکانی آشپزخانه، نظافت و تمیزی لوازم مخصوص پخت پز غذا نظیر فر، اجاق گاز و هود می باشد.

برای تمیز کردن فر، استفاده از مخلوط آبگرم، جوش شیرین و لیمو یا سرکه مناسب است. همچنین، پخش کردن آمونیاک بر روی سطح فر و پاک کردن آن پس از مدت زمان 30 دقیقه، موجب برطرف شدن کلیه آلودگی ها و چربی ها می شود.

برای تمیز کردن و رفع آلودگی های اجاق گاز، می توان مخلوط آب و آمونیاک را بر روی سطح گاز اسپری نموده و پس از نیم ساعت با آبگرم شستشو داد. همچنین، بهترین روش برای تمیزی هود، جدا سازی و قرار دادن فیلترهای دستگاه در محلول آمونیاک و آب جوش و سپس شستشوی آن با آبگرم می باشد.

3- تمیز کردن یخچال و فریزر

در ادامه مقاله چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم، باید خاطر نشان نمود که در خانه تکانی محیط آشپزخانه، تمیز کردن یخچال و فریزر بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. برای این کار در ابتدا می بایست جریان برق دستگاه را به طور کامل قطع نمود.

پس از خارج کردن مواد غذایی، باید کشوها و قفسه های پلاستیکی یخچال را با مایع ظرفشویی و آبگرم تمیز کرد. برای تمیز کردن سطوح داخلی و رفع بوهای نامطبوع می توان از محلول آب و جوش شیرین کمک گرفت. همچنین، برای نظافت قسمت بدنه و درب یخچال، می بایست از شوینده های ملایم استفاده نمود.

4- نظافت وسایل برقی

از دیگر نکات حائز اهمیت در آشپزخانه تکانی، تمیز کردن وسایل کاربردی مانند مایکروفر، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی می باشد. برای نظافت مایکروفر می توان از محلول آب و لیمو در داخل دستگاه و خشک کردن آن پس از پنج دقیقه استفاده کرد.

برای از بین بردن بوی نامطبوع محفظه داخلی لباسشویی می توان از یک لیوان سرکه کمک گرفت. تمیزی محفظه شوینده، نظافت حلقه های لاستیکی و جرم گیری فیلتر، سایر اقدامات برای نظافت لباسشویی می باشد.

برای نظافت ماشین ظرفشویی می توان در قسمت پایینی آن از یک فنجان جوش شیرین و در قسمت بالایی از یک فنجان سرکه بهره برد.

خانه تکانی آشپزخانه

5- تمیز کردن ظروف آشپزخانه

برای پاسخگویی به سوال چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم، باید ابزار نمود که از بخش های دیگر خانه تکانی این محیط به نظافت ظروف آشپزخانه مربوط می شود. برای ظروف کریستالی، چند قطره سرکه و مایع ظرفشویی و شستشوی آن با آبگرم، کمک شایانی می نماید.

برای از بین بردن آثار سوختگی از سطح ظروف چدنی می توان آن را به مدت دو ساعت در فر با دمای 425 درجه قرار داد. پس از سرد شدن، استفاده از محلول سرکه و آب به صورت مساوی به مدت 3 ساعت و سپس شستشوی ظرف با مایع ظرفشویی و آبگرم کفایت می کند.

6- نظافت سماور و کتری

در پایان مقاله چگونه آشپزخانه را خانه تکانی کنیم؟ ، نحوه نظافت و تمیز کردن کتری و سماور را شرح می‌دهیم.

برای نظافت کتری و سماور ، جوشاندن سرکه برای مدت حدود 10 دقیقه تاثیرگذار است. سپس خالی کردن رسوبات موجود و جوشاندن آب برای دو مرتبه در ظرف، راهگشا می باشد.

همچنین، جوشاندن محلول آب و جوش شیرین به نسبت یک به 2، از دیگر راهکارها برای از بین بردن رسوبات ایجاد شده بر روی سطح کتری و سماور به شمار می رود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =