نکات خانه داری

نحوه انجام خانه تکانی عید + 4 اصل مهم در خانه تکانی

نحوه انجام خانه تکانی عید

نحوه انجام خانه تکانی عید

خانه تکانی عید هر ساله با وارد شدن به ایام پایانی سال و ماه های آخر اسفند، رنگ و بوی رسمی و جدی به خود می گیرد. خانه تکانی به نوعی زدودن آلودگی ها و نظافت و تمیز کردن کلیه بخش های خانه، برای استقبال از سال جدید می باشد.

پروسه و فرآیند انجام خانه تکانی، برای بسیاری از اعضای خانواده به صورت یک دغدغه و چالش نمود پیدا می کند. زمان گیر و طولانی بودن و خستگی و کلافگی، از دل نگرانی های خانم های خانه دار در هنگام انجام این پروسه به شمار می رود.

در این میان، با به کارگیری ترفندها و راهکارهایی به راحتی می توان پروسه خانه تکانی شب عید را تسریع، تسهیل و لذت بخش نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که متناسب با ابعاد و اندازه منزل، مدت زمان انجام خانه تکانی می تواند متغیر و متفاوت باشد.

با این حال، رعایت یکسری جزئیات و ریزه کاری ها، قابلیت انجام خانه تکانی را در کوتاه ترین و سریع ترین بازه زمانی، امکان پذیر می سازد.

نحوه انجام خانه تکانی عید مهم ترین اصول خانه تکانی عید

1- خانه تکانی محیط آشپزخانه

خانه تکانی و نظافت آشپزخانه، از جمله بخش های مهم خانه تکانی عید به شمار می رود. در وهله نخست، سقف و دیوارهای آشپزخانه را گردگیری و تمیز کنید. پس از مدتی کف آشپزخانه را به منظور جمع کردن گردوغبار و خاک های به جا مانده از سقف، جارو بزنید.

سپس به سراغ یخچال فریزر رفته و در اولین گام تمامی مواد دور ریختنی، تاریخ گذشته و بی مصرف را جدا کنید. در ادامه طبقات و محفظه داخلی یخچال را مرتب و تمیز نمایید. برای تمیز کردن داخل و بیرون یخچال از یک دستمال تمیز استفاده کنید.

سپس نظافت و تمیزی داخل کابینت ها را در دستور کار قرار دهید. ظروف کثیف را جدا کرده و بشویید. پس از شستشو، ظروف را به خوبی خشک کرده و با نظم و ترتیب داخل کابینت بچینید. برای پاک کردن لکه های موجود بر سطح کابینت ها و اجاق گاز از محلول آب، جوش شیرین و نمک استفاده کنید.

به منظور رفع آلودگی ها و چربی‌های ایجاد شده بر روی سینک ظرفشویی می توانید از جوش شیرین، سرکه و لیموی تازه کمک بگیرید. این مواد به علت برخورداری از خاصیت پاک کنندگی قوی، کلیه آلودگی ها و لکه ها را در مدت زمان کوتاهی از بین می برند.

2- خانه تکانی اتاق خواب

از دیگر قسمت های مهم خانه تکانی عید به نظافت و مرتب کردن اتاق خواب مربوط می شود. پس از گردگیری و زدودن گردوغبار سقف و دیوار، موکت و فرش را جمع کرده و به بیرون از فضای اتاق خواب منتقل کنید. کف اتاق را به خوبی جارو زده و پس از آن، به نظافت و تمیز کردن پنجره و شیشه های اتاق اقدام کنید.

سپس به کمدهای موجود در اتاق خواب سروسامانی دهید. مناسب است که لباس های غیر ضروری و پاره و کهنه را از سایر لباس ها جدا کنید. در ادامه به سراغ تخت خواب رفته و فضای پیرامون و زیر تخت را با جارو برقی تمیز کنید. همچنین، در صورت نیاز، روتختی و روبالشتی و ملحفه ها را شستشو دهید.

پس از این مرحله، میز آرایشی و لوازم آن را مرتب و منظم کنید. سپس کلیه وسایل و لوازم را با یک پارچه مرطوب و تمیز گردگیری نمایید. پس از اطمینان حاصل کردن از تمیز شدن فضای اتاق خواب، فرش و موکت را پهن کنید.

نحوه انجام خانه تکانی عید

3- خانه تکانی فضای پذیرایی

تمیز و مرتب کردن سالن پذیرایی و اتاق نشیمن، از دیگر بخش های خانه تکانی عید تلقی می گردد. از آنجایی که اتاق نشیمن، مکان مناسب برای پذیرایی از مهمان ها می باشد، مناسب است که خانه تکانی این بخش با دقت و حساسیت انجام شود.

ابتدا سقف و دیوارها را گردگیری و تمیز کنید. از نظافت و تمیز کردن لامپ ها و کلید و پریزها نیز نباید غافل شد. فرش و قالی را با استفاده از شامپو فرش تمیز کنید.

 سپس نسبت به برطرف کردن آلودگی های مبلمان فضای پذیرایی اقدام کنید. وسایل دکوراتیو و تزیینی را تمیز و مرتب نموده و وسایل غیر ضروری و اضافی را به محل دیگری انتقال دهید. گردگیری شیشه و پرده ها را نیز انجام دهید.

4- نظافت سرویس بهداشتی

نظافت و تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام را می توان از دیگر قسمت های خانه تکانی شب عید به حساب آورد. سرامیک ها و دیوارهای سرویس را با استفاده از مواد شوینده و تمیزکننده مناسب تمیز کنید. سپس شیشه ها و آینه حمام و سرویس را با دستمال خشک و مناسب تمیز و مرتب کنید.

باید خاطر نشان نمود که محلول لیمو ترش و جوش شیرین، بهترین جرم گیر برای از بین بردن لکه ها و آلودگی های سرویس بهداشتی به شمار می رود. همچنین، در هنگام نظافت سرویس بهداشتی مناسب است که پنجره حمام یا سرویس را باز کرده تا هوای این محیط به خوبی تهویه شود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =