نکات خانه داری

نحوه خانه تکانی اتاق خواب قدم به قدم

نحوه خانه تکانی اتاق خواب

نحوه خانه تکانی اتاق خواب

خانه تکانی اتاق خواب را می توان از بخش های مهم خانه تکانی مخصوص عید به شمار آورد. برای برخورداری از فضایی تمیز و مرتب و حاکم کردن نظم و انسجام در اتاق خواب، می بایست از یک سری اصول و نکات تبعیت نمود.

به طور معمول، سنت خانه تکانی در واپسین روزهای سال، رنگ و بوی رسمی به خود می گیرد. بسیاری از خانم های خانه دار در این ایام، در تکاپوی خانه تکانی و تمیز کردن کلیه بخش های خانه و استقبال از سال جدید می باشند.

برای خانه تکانی فضای اتاق خواب و به منظور جلوگیری از سردرگمی و کلافگی، باید کارها را با چاشنی نظم و انضباط تلفیق نمود.

نحوه خانه تکانی اتاق خواب

قدم به قدم با خانه تکانی اتاق خواب

قدم اول: شستشوی وسایل اتاق خواب

قدم اول برای انجام خانه تکانی اتاق خواب به شستشوی وسایل و لوازم مرتبط با این محیط، اختصاص پیدا می‌کند. بر این اساس، شستشوی روبالشتی و روتختی، از کارهای مهم و حائز اهمیت قبل از شروع فرآیند خانه تکانی به شمار می رود.

در ادامه به سراغ پرده اتاق خواب رفته و آن را از جایگاه خود جدا و بشویید. در این بین، مناسب است که دیوارها و سقف اتاق گردگیری شود. به منظور شستشوی مناسب پرده ها بهتر است از صابون رختشویی استفاده کنید. صابون رختشویی را رنده کرده و در یک ظرف بزرگ و جادار آب ولرم بریزید.

سپس ریزه های صابون را با آب حل کرده و پرده را در محلول به دست آمده برای چند دقیقه قرار دهید. سپس اقدام به شستشو و آبکشی پرده کنید. همچنین، در صورت امکان شستشوی پرده در لباسشویی، می توان آن را داخل دستگاه لباسشویی گذاشته تا شستشو و تمیز گردد.

قدم دوم: آماده کردن وسایل مخصوص نظافت

تهیه و فراهم کردن لوازم و وسایل مورد نیاز برای نظافت، از دیگر موارد حائز اهمیت خانه تکانی اتاق خواب محسوب می شود.

وسایلی از قبیل مواد تمیز کننده و شوینده، دستمال تمیز، طی، جارو و چهار پایه، از لوازم کاربردی و مناسب برای تمیز کردن و نظافت اصولی و صحیح فضای اتاق خواب می باشند. تهیه کردن این وسایل در تسریع و تسهیل شدن فرآیند خانه تکانی، کمک شایانی می نماید.

قدم سوم: مرتب کردن فضای اتاق

از دیگر موارد مهم در خانه تکانی عید، مرتب و جمع کردن وسایل موجود در اتاق خواب می باشد. بر این اساس، تمامی البسه کثیف را در یک سبد مخصوص قرار داده تا ظاهر اتاق خواب کمی مرتب و منظم به نظر برسد.

در صورت پراکنده بودن لباس ها، آنها را تا زده و به بیرون از محیط اتاق انتقال دهید. چرا که قرار دادن لباس ها در کمد، وقت و انرژی زیادی را از خانم های خانه دار خواهد گرفت.

قدم چهارم: جمع کردن فرش و موکت

جمع کردن فرش و موکت قرار گرفته در کف اتاق، از دیگر اقدامات موثر برای خانه تکانی فضای اتاق خواب تلقی می گردد. پس از جمع کردن، فرش یا موکت را لوله کرده و به فضای بیرون از اتاق انتقال دهید.

همچنین، در صورت نیاز به شستشوی فرش، بهتر است که نظافت آن را به قالیشویی بسپارید.

نحوه خانه تکانی اتاق خواب

قدم پنجم: گردگیری سقف و دیوارها

در ادامه فرآیند خانه تکانی اتاق خواب به سراغ دیوارها و سقف رفته و با استفاده از طی، گردوخاک موجود بر روی این سطوح را تمیز کنید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قبل از انجام گردگیری، درب کمدها را بسته تا گردوخاک به داخل وسایل قرار گرفته در آنها، نفوذ پیدا نکند.

پس از گردگیری و تمیز شدن سقف و دیوارها، اجازه دهید تا خاک موجود در هوا پراکنده شده و سپس تمیز کردن سایر بخش های اتاق را از سر بگیرید.

قدم ششم: جارو زدن کف اتاق و تمیز کردن پنجره ها

در این مرحله از خانه تکانی فضای اتاق خواب، ابتدا سطح کف زمین را جارو کنید. این کار موجب جمع شدن گرد و غبار ریخته شده از سقف و دیوارها می شود. سپس با استفاده از دستمال خیس، پنجره ها و شیشه های اتاق را تمیز نمایید.

به منظور تمیز شدن بهتر شیشه ها می توان از لباس های کهنه و نخی غیر قابل استفاده، بهره گرفت.

قدم هفتم: مرتب کردن کمدها

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب نوبت به ساماندهی و نظم دادن به کمدها می رسد. در وهله نخست لباس‌های کهنه و مندرس را دور بریزید. همچنین، از لباس های کهنه نخی و پنبه ای می توان به عنوان دستمال مناسب برای نظافت و تمیز کردن شیشه ها و پنجره ها استفاده نمود.

قدم هشتم: تمیز کردن تختخواب

ابتدا تشک تخت را بلند کرده و زیر آن را با جاروبرقی تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال نخی مرطوب فضای اطراف تخت را دستمال کشیده و مرتب کنید.

در ادامه میز مربوط به لوازم آرایشی را سر و سامان داده و لوازم و وسایل آرایشی منقضی شده را داخل کیسه مخصوصی قرار دهید. همچنین، برای زدودن آثار و لکه های گردوخاک، تمام وسایل را با دستمال تمیز و مرطوب پاک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید آنلاین سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − یک =