نکات خانه داری

بهترین و سالم ترین روش شستن میوه و سبزیجات

روش شستن میوه و سبزی

روش شستن میوه و سبزی

شما برای شستن میوه و سبزیجات باید به خوبی با مراحل شستشوی آنها آشنایی داشته باشید. در واقع باید بدانید که مصرف سبزیجات و میوه هایی که آلوده هستند موجب مبتلا شدن به بیماری ها و مسمومیت‌ های بسیار خطرناکی خواهند شد.

بنابراین همیشه پیش از مصرف سبزیجات و میوه ها آنها را باید با استفاده از روش صحیح شست و شو دهید و در شستشوی این خوراکی ها دقت بسیار زیادی داشته باشید. بی‌توجهی کردن به نکات بهداشتی در مراحل آماده سازی میوه ها و سبزیجات می‌تواند آنها را به یکی از خطرناک‌ترین و زیان بارترین مواد غذایی تبدیل کند.

 بهترین روش شستشوی سبزیجات و میوه ها در چهار مرحله انجام می ‌شود که تمامی افراد این مراحل را باید انجام دهند. در واقع باید بدانید که مراحل شستشوی هر یک از انواع میوه ها و سبزیجات را شما اگر به درستی طی کنید می توانید هر نوع آلودگی بیماری را از درون آن از بین ببرید.

برخی از این مراحل را در ادامه معرفی می‌کنیم تا شما بر اساس این مراحل شستن میوه و سبزی را انجام دهید.

روش شستن میوه و سبزی

مراحل شستن میوه و سبزی

هر یک از مراحل شستن میوه و سبزیجات اگر به درستی رعایت شود شما از سلامت میوه ها و سبزیجات خیالتان آسوده خواهد بود. برخی از اصلی ترین و مهمترین مراحلی که برای شستشو دادن میوه ها و سبزیجات باید رعایت کنید عبارت است از :

  1. مرحله اول :

در ابتدا باید سبزی‌ ها و میوه‌ ها را به‌خوبی از هر نوع آلودگی پاک کنید. یعنی برگ های زرد گل و لای و یا چوب هایی که بین سبزی ها و میوه ها گیر کرده اند را به طور کلی از بین ببرید. در صورتی که نیاز باشد می‌توانید یک آب سطحی روی آنها بگیرید تا آلودگی های درشت و کثیفی های ظاهری میوه ها و سبزیجات را از بین ببرید.

این مرحله به عنوان مرحله اولیه اگر انجام شود مراحل بعدی را برای شستشوی میوه ها و سبزیجات آسان تر می سازد. بنابراین به عنوان مرحله اولیه شستشوی میوه ها و سبزیجات باید به خوبی به این مرحله دقت داشته باشید.

  1. مرحله دوم :

پس از طی کردن مرحله اول و جدا کردن هر نوع آلودگی و کثیفی های ظاهری از روی میوه باید در مرحله دوم انگل زدایی کنید.  در واقع این مرحله بسیار اهمیت دارد و شما اگر به آن دقت نداشته باشید نمی توانید بیماری‌ های سبزی‌ ها و میوه‌ ها را از بین ببرید. در این مرحله نیاز است که ظرفی را به اندازه میوه‌ ها و سبزی‌ های خود پر از آب کنید.

دقت داشته باشید که به ازای هر یک لیتر آب باید ۲ تا ۴ قطره مایع ظرفشویی درون آن بریزید. این کار موجب می‌شود لزج شدن و تخم های انگل ها را مشاهده نمایید که آنها روی سطح آب می ‌آیند و از بین می روند.

در این مرحله از شستشوی میوه ها و سبزی ها آب روی سبزی را باید به آرامی خالی کنید و از درون آب سبزی ها و میوه ها را خارج  سازید.

  1. مرحله سوم :

مرحله سوم برای شستن صحیح میوه و سبزیجات میکروب زدایی می باشد. برای میکروب زدایی سبزی ها و میوه ها باید دوباره سبزی و میوه را درون یک ظرف پر از آب بریزید و کمی محلول ضدعفونی کننده مانند پرکلرین را  درون ظرف سبزی و میوه بیندازید.

بر اساس دستور روی کالا مقدار مواد ضدعفونی کننده را باید برحسب میزان سبزی ها و میوه ها را درون ظرف بیندازید. دقت داشته باشید که اگر این میزان بیشتر از اندازه مورد نظر باشد ممکن است که ساختار میوه ها و سبزی ها را دچار ایرا سازد.

  1. مرحله چهارم :

مرحله چهارم مرحله آبکشی میوه ها و سبزی ها می باشد. برای از بین بردن هر نوع اثر مواد شیمیایی سبزی و میوه باید آنها را دوباره درون آب بیندازید و سپس آبکشی کنید. در این صورت خیالتان راحت است که میوه‌ ها و سبزی‌های شما به خوبی خوب تمیز شده است.

روش شستن میوه و سبزی

نکاتی برای شستن میوه و سبزی

برخی از نکاتی که در مورد شستن میوه و سبزی اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به آن دقت داشته باشید عبارت است از :

  1. مصرف کردن مایع ظرفشویی برای مرحله انگل زدایی میوه ها و سبزی تا حدودی ضرر دارد. اما به این علت که سبزی ‌ها و میوه‌ های کشت شده در کشور دارای تخم انگل می باشند نباید این مرحله را حذف کرد.
  2. زمان شستشوی سبزی ها برای اینکه تازگی شان را حفظ کنند بهتر است که سبزی ها را با آب خنک شستشو دهید. البته که بهتر است میوه ها را هم تنها با آب خنک بشویید.
  3. دقت داشته باشید در مرحله دوم از آنجایی که تخم انگل ها روی سطح آب می آیند باید به آرامی آب درون ظرف را خالی کنید.
  4. سبزی‌ های برگی مانند کاهو یا کلم برگ را باید با روش بیان شده شستشو دهید. در غیر این صورت آلودگی‌ ها درون برگ ها و سبزی ها می ماند.

برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یک =