لوازم آشپزخانه

مهم ترین تفاوت ماکروفر و مایکروویو + 4 تفاوت اصلی

مهم ترین تفاوت ماکروفر و مایکروویو

مهم ترین تفاوت ماکروفر و مایکروویو

تفاوت ماکروفر و مایکروویو در چیست؟ دستگاه های مایکروفر و مایکروویو از تجهیزات پراستفاده و کاربردی برای تهیه، پخت و گرم کردن مواد غذایی به شمار می روند. هر کدام از این دستگاه ها بسته به نوع و مدل، از مکانیزم عملکرد متفاوتی برخوردار می باشند.

مزیت ها و امکانات و قابلیت های ویژه این دستگاه ها، موجب استقبال مصرف کننده از این تجهیزات شده است. دستگاه مایکروفر و مایکروویو، تسریع و تسهیل شدن فرآیند پخت و پز و تهیه غذای خوشمزه و لذیذ را در پی داشته اند.

ماکروفر یا مایکروفر از جمله تجهیزات و وسایل چند منظوره بوده که با استفاده از یک المنت، فرآیند گرم کردن، یخ زدایی و پخت مواد غذایی را انجام می دهد. مواد غذایی توسط این دستگاه به علت پخش حرارت و گرمای بالا، به صورت کامل پخته و کلیه عوامل بیماری زا و میکروب های مواد غذایی از بین می روند.

سرعت پخت بالای این دستگاه، پخت و طبخ مواد غذایی را در کوتاه ترین و سریع ترین بازه زمانی، امکان پذیر می سازد. همچنین، قابلیت پخت انواع غذاها، انواع شیرینی و کیک و غذاهای گریل شده با دستگاه ماکروفر وجود دارد. از سوی دیگر، دستگاه مایکروویو نیز از تجهیزات پرکاربرد و پراستفاده برای پخت و طبخ مواد غذایی محسوب می‌شود.

این دستگاه با تولید امواجی با فرکانس یا بسامد بالا، فرآیند پخت و طبخ مواد غذایی را اجرایی می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تولید و ایجاد امواج، در صورت بسته بودن درب دستگاه صورت می گیرد. بر این اساس، به محض باز شدن درب مایکروویو، تولید امواج متوقف می گردد.

مهم ترین تفاوت ماکروفر و مایکروویو

وجه تمایز و تفاوت ماکروفر و مایکروویو

1- مکانیزم کارکرد و عملکرد

یکی از موارد تفاوت ماکروفر و مایکروویو به نحوه عملکرد و کارکرد این دستگاه ها مربوط می شود. دستگاه های مایکروفر با تولید موج های الکترومغناطیسی و متعاقب آن، ایجاد حرارت و گرما، موجب به حرکت در آمدن مولکول‌های آب و غذا می شوند.

در نتیجه این فرآیند، پخت و طبخ غذا در کوتاه ترین بازه زمانی صورت می گیرد. بر این اساس، مکانیزم و کارکرد دستگاه های ماکروفر به منظور پخت غذا، به وسیله حرارت و گرما عملیاتی می‌گردد. این در حالی است که فرآیند پخت و طبخ غذا توسط دستگاه های مایکروویو به وسیله اشعه لیزر و امواج تابشی صورت می پذیرد.

مجهز شدن این دستگاه به المنت تابشی، ضمن ایجاد حرارت و گرما، فرآیند پخت و طبخ غذا را سرعت می بخشد. بر این اساس، مکانیزم کارکرد دستگاه های مایکروویو توسط اشعه wave، گرما و حرارت اجرایی می شود.

2- مدت زمان پخت مواد غذایی

بازه زمانی طبخ و پخت مواد غذایی را می توان از دیگر تمایزهای ماکروفر و مایکروویو قلمداد نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که متفاوت بودن مکانیزم عملکرد این دستگاه ها، مدت زمان پخت و پز غذا را متغیر می سازد.

بر این اساس، دستگاه های مایکروویو به علت تولید و ساطع کردن پرتوهای الکترومغناطیسی، فرآیند پخت و طبخ غذا را در مدت زمان کوتاه تری انجام می دهند. با این وجود، در صورتی که حجم غذای قرار داده شده در محفظه داخلی دستگاه زیاد باشد، ممکن است فرآیند پخت بخشی از غذا انجام نشود.

از طرف دیگر، دستگاه های مایکروفر به مدت زمان بیشتری برای پخت و طبخ مواد غذایی نیاز دارند. همچنین، گرما و حرارت بالای تولید شده به وسیله این دستگاه، موجب پخته و برشته شدن مواد غذایی می شود.

3- توان و قدرت

دیگر فرق ماکروفر و مایکروویو به حداکثر توان و قدرت این دستگاه ها مربوط می شود. دستگاه های مایکروفر متناسب با نوع و مدل از توان و قدرت 600 تا 1400 وات برخوردار هستند. بر این اساس، برای پخت مواد غذایی دارای حجم کم، دستگاه ها دارای توان پایین، از بهترین گزینه ها محسوب می شوند.

در سوی مقابل، برای آماده کردن و پخت مواد غذایی حجیم، استفاده از دستگاه های دارای توان بالاتر، مناسب و مفید می باشد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که توان و قدرت بالای دستگاه، مصرف بیشتر انرژی و برق، و متعاقب آن، افزایش هزینه های مصرفی و اقتصادی را رقم می زند. بر همین اساس، در هنگام خرید مایکروویو، به این مورد می بایست توجه ویژه ای مبذول داشت.

مهم ترین تفاوت ماکروفر و مایکروویو

4- امکانات و قابلیت ها

امکانات و قابلیت های در نظر گرفته شده دیگر تمایز میان مایکروفر و مایکروویو را رقم می زند. این دستگاه ها متناسب با نوع و مدل و مکانیزم عملکرد، از امکانات و قابلیت های مخصوصی برخوردار می باشند. دستگاه مایکروفر به نوعی تمام قابلیت های مربوط به مایکروویو را در دل خود جای داده است.

مضاف بر این، ماکروفر در مقایسه با دستگاه مایکروویو، از امکانات متمایز و کاربردی تری بهره مند می باشد. قابلیت گریل، فن، ویژگی منحصر به فرد کانوکشن (پخت یکنواخت و یکپارچه مواد غذایی) و حرارت سه بعدی را می توان از ویژگی ها و امکانات انحصاری و کارآمد دستگاه های مایکروفر به حساب آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید آنلاین سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یک =