نکات خانه داری

اصول مهم طراحی چیدمان خانه ایرانی

چیدمان خانه ایرانی

چیدمان خانه ایرانی بیشتر به سمت دکوراسیون های با حال و هوا و تم سنتی و کلاسیک گرایش دارد. بر همین اساس، دکوراسیون خانه های ایرانی غالبا از جلوه ای زیبا و چشم نواز برخوردار است. در چیدمان این خانه ها، عناصر و المان هایی مانند قالی و فرش های ماشینی، تقریبا حضوری ثابت و همیشگی دارند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که به نوعی ذوق و هنر و تمدن ایرانی در فرش های ماشینی و دست بافت نمود پیدا می کند. همچنین، تابلوها و عناصر دکوراتیو نیز در بسیاری از خانه‌ها به صورت محسوس و مشهود به چشم می خورند.

اصول چیدمان خانه ایرانی

عناصر مهم چیدمان خانه ایرانی

1- فرش و قالی

بدون تردید، فرش و قالی را باید از مهم ترین عناصر در چیدمان منزل به سبک ایرانی برشمرد. وجود فرش در هر دکوراسیونی علاوه بر افزایش جاذبه های بصری، به نوعی شخصیت و هویت و اصالت چیدمان را در معرض نمایش قرار می دهد.

بر اساس شواهد و قرائن موجود، قالی پازیریک، از قدیمی ترین فرش های یافت شده در سطح جهان محسوب می شود. جالب است بدانید که این فرش به دوره هخامنشیان مربوط می شود. این موضوع مهر تاییدی بر وجود فرش در خانه های ایرانیان، از زمان های بسیار دور می زند.

باید خاطر نشان نمود که تزیین دکوراسیون با فرش های پر نقش و نگار و جذاب ایرانی، حس زیبایی و جذابیت بصری را با چاشنی گرما و صمیمیت در محیط متجلی می سازد.

2- مبلمان کلاسیک

از دیگر عناصر حائز اهمیت در چیدمان خانه ایرانی می توان به مبلمان های با طرح و مدل کلاسیک، اشاره نمود. با توجه به سوق پیدا کردن بسیاری از مردم به سمت دکوراسیون های کلاسیک و سنتی، وجود مبلمان های دارای طرح و نقش کلاسیک یا سلطنتی در این چیدمان ها چندان دور از انتظار نمی باشد.

بافت و ساختار مبلمان سلطنتی با نقش و نگارها و ریزه کاری های ظریف و چشم نواز تزیین می شود. استفاده از این مدل مبلمان در چیدمان خانه، فضایی پر زرق و برق و مجلل را در گوشه و کنار دکوراسیون جلوه می دهد. همچنین، مبلمان سلطنتی و کلاسیک با فضاهای دارای تم لوکس و لاکچری، بسیار هماهنگی و توازن دارند.

3- عنصر رنگ

رنگ یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار در تزیین دکوراسیون خانه ایرانی به شمار می رود. انتخاب رنگ مناسب و همخوان با سبک و تم دکوراسیون، فضایی هارمونیک و یونیک برای افراد پدید می آورد. به طور معمول، در بسیاری از خانه های ایرانی از رنگ های روشن و خنثی استفاده می شود.

بازه های رنگی روشن، علاوه بر ارتقای وزن و بار زیبایی فضا، در بزرگ و دلباز نشان دادن دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. از نگاه طراحان و معماران داخلی، رنگ های روشن و خنثی، از بهترین گزینه ها برای بزرگ تر جلوه دادن فضاهای کوچک و جمع و جور محسوب می شوند.

بازه رنگ سفید از رنگ های پرکاربرد و محبوب مورد استفاده در چیدمان خانه ایرانی تلقی می گردد. رنگ سفید نماد شفافیت، پاکی، لطافت و ظرافت به شمار می رود. همچنین، بازه رنگ سفید، ضمن افزایش انرژی و هیجان فضا، یکنواختی، سردی و بی روح بودن حال و هوای چیدمان را به دست فراموشی می سپارد.

4- تابلوهای دکوری و تزیینی

وجود تابلوهای دکوراتیو و تزیینی، از بخش های لاینفک و جدا نشدنی دکوراسیون منزل ایرانی به شمار می آید. تابلوهای نقاشی و دکوری در افزایش جذابیت و زیبایی بصری دکوراسیون، تاثیری شاخص و انکار نشدنی دارند. در بسیاری مواقع، وجود یک تابلوی شیک و جذاب، تبدیل به نقطه و کانون اصلی توجهات می شود.

در صورت داشتن دیوارهای با ارتفاع کم در دکوراسیون، نصب تابلوهای تزیینی و دکوری به صورت عمودی، علاوه بر وسیع نشان دادن اندازه محیط، نمایی چشم نواز و تماشایی بر روی سطح دیوار ایجاد می کند. همچنین، در صورت بزرگ بودن اندازه تابلو، مناسب است که این المان بر روی دیوارهای اصلی دکوراسیون قرار گیرد.

همچنین، تابلوهای کوچک بر روی سطح دیوارهای کوچک نصب می شوند. علاوه بر این، استفاده از هنرهای اصیل ایرانی، در دکور کردن چیدمان به سبک ایرانی بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

کشور ما بسیاری از صنایع دستی و هنری را در دل خود جای داده است. استفاده از صنایع دستی مانند ظروف سفالی، جاجیم و گلیم، علاوه بر متحول کردن ظاهر دکوراسیون، فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی را در فضا به تصویر می کشد.

چیدمان خانه ایرانی

5- گل و گیاه

گل و گیاه، از دیگر المان مهم در طراحی چیدمان خانه ایرانی محسوب می شوند. وجود گل و گیاه در فضای دکوراسیون، احساس سر زندگی، شادابی و پویایی را در محیط انعکاس می دهد. همچنین، نقش و اهمیت این نوع از عناصر طبیعی را در بهبود و افزایش سطح کیفی هوای محیط، نمی توان نادیده گرفت.

همین موضوع، استفاده از گل و گیاهان در خانه های ایرانی را مورد توجه بسیاری از افراد قرار داده است. ضمنا، گیاهان با هر سبک دکوراسیونی تناسب و هماهنگی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =