نکات خانه داری

آشنایی با شیوه های نظافت آشپزخانه

شیوه های نظافت آشپزخانه

نظافت آشپزخانه یکی از کار های سخت و زمان بر در خانه است و انجام این کار معمولا بر تندرستی و بهداشت خانواده رابطه مستقیمی دارد. لوازمی نظیر یخچال، اجاق گاز، لباسشویی  و بسیاری دیگر از لوازم در آشپزخانه موجودند که بایستی به صورت پیوسته به تمیز نمودن آن پرداخت.

در این مقاله ترفند ها و راهکار هایی را برای تمیزی آشپزخانه جلوی پا شما قرار داده ایم تا بتوانید به راحتی طی مدت زمان اندکی به انجام امور آشپزخانه بپردازید‌.

نظافت آشپزخانه همواره ارتباط مستقیمی با تندرستی و صحت خانواده دارد. بسیاری از وسایل برقی نظیر یخچال، اجاق گاز، مایکروویو، ماشین ظرفشویی، لباسشویی که در آشپزخانه  قرار دارند همگی از جمله لوازم پرکاربردی هستند که بایستی همیشه تمیز نمودن آن ها را جدی گرفت.

به گفته خیلی از خانم های خانه دار انجام نظافت آشپزخانه کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است که چندان هم  دلپذیر نیست. حتی خیلی از آن ها زمان و حوصله تمیز کردن امورات مربوط به آن را ندارند.

نظافت آشپزخانه

یکی از مشکلات زنان خانه دار نحوه نظافت یا مرتب نمودن آشپزخانه است که این کار نیازمند اصول و قواعد منحصر به فردی است. در ادامه این مطلب سعی می کنیم ترفند های اساسی را در خصوص  نظافت آشپزی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس با ما باشید.

راهکارهای ویژه برای نظافت آشپزخانه تنها در مدت زمان کوتاه

ترفندهای نظافت آشپزخانه

همانطور که قبلا ذکر شد نظافت آشپزخانه کاری بس دشوار است. از طرفی هم برق انداختن آن می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی و درخشندگی سایر بخش های خانه داشته باشد. شاید به همین دلیل است که می گویند آشپزخانه محور اصلی هر خانه ای بوده و نیازمند مراقبت بیشتری است.

از این رو اگر به خوبی از آن نگهداری نکنید نگاه است که مجبور می شوید روزانه چندین مرتبه به تمیزکاری آن بپردازید که در این صورت زمان زیادی را بایستی صرف آن نمود.

• برای اینکه طی مدت زمان کوتاهی به نظافت آشپزخانه بپردازید بهتر است کلیه ابزارآلات مدنظر را جمع نمایید. اهمیت این مسئله را بایستی جدی گرفت. سعی برای یافتن دستمال ها، لوازم شوینده و سایر لوازم مورد نظر معمولا زمان بر است و حتی سبب می شود تمرکز شما را از کاری که در اول می خواستید انجام دهید پرت نماید. پیش از آغاز کار بایستی کلیه ابزارهای مورد نیاز خود را گردآوری نمایید.

• اگر سینک ظرفشویی آشپزخانه شما از نوع دوقلو باشد در این صورت از یکی از آن ها برای پر کردن آب داغ و مواد شوینده و از دیگری برای جمع آوری زباله ها استفاده کنید. با این ترفند می توان خیلی فوری از شر آشغال ها خلاص شد. همچنین مواد غذایی اضافی موجود در ظروف را در سطل زباله بریزید. می توانید ظرف های کثیف را در سینک پر از آب قرار دهید. تابه و قابلمه هایی کثیف را با محلول آب داغ و مواد شوینده پر نمایید بگذارید خیس بخورند و بعد از شستن ظروف آن ها را نیز تمیز نمایید.

•هنگامی  که ظرف های موجود در  آب در حال خیس خوردن هستند همه زباله هایی که در کابینت ها، قفسه ها و کف آشپزخانه هستند  را جمع آوری نمایید.

•کلیه وسایلی که به آشپزخانه متعلق نیستند را داخل یک سبد  بگذارید. اگر کسی را دارید که به شما کمک می کند این وسایل را به او بسپارید تا در جای مخصوص خود قرار دهند.

• کلیه لوازمی که مربوط به آشپزخانه هستند ولی در محل مورد نظر خود قرار ندارند را بهتر است گردآوری نمایید.

نگذارید چیدمان این وسایل در کابینت ها تمرکز شما را به هم بریزد تنها لازم است که هر وسیله را در جای خود بگذارید.

•برای نظافت آشپزخانه سطح کابینت ها و سینک را تمیز نمایید. کف زمین را دستمال بکشید یا اینکه با جاروبرقی تمیز نمایید.

•زمانی که کل آشغال ها را جمع نمودید و سطل پر شد آن را بیرون از خانه  قرار دهید.

آشنایی با نکات مهم در خصوص نظافت آشپزخانه

در زمان تمیز کردن و نظافت آشپزخانه بهتر است دستکش یا پوشش های  محافظ به کار ببرید خصوصا زمانی که مواد شیمیایی استفاده می کنید. گفتنی است پیش از بکارگیری دستور کار مرتبط به هر نوع مواد شوینده و تمیز کننده شیمیایی را مطالعه نمایید و با توجه به دستورالعمل از آن استفاده نمایید.

در صورت به کارگیری از این مواد شیمیایی اگر آشپزخانه شما پنجره دارد بهتر است آن را باز نمایید اگر نه که بهترین کار آن است که تهویه آشپزخانه را روشن نمایید. اگر برای نخستین بار از یک مواد شوینده شیمیایی استفاده می کنید بهتر است آن را در یک بخش کوچک امتحان نمایید تا اطمینان حاصل نمایید که سبب صدمه جدی یا خطری نمی شود.

آشنایی با ترفندهای نظافت آشپزخانه

شیوه های نظافت آشپزخانه

در این مبحث می خواهیم ترفندهایی سودمند را برای نظافت آشپزخانه در اختیار شما قرار دهیم. با انجام این امور می توان همواره یک آشپزخانه تمیز و مرتب داشت.

•نظافت کف آشپزخانه

بهتر است کف آشپزخانه را با موکت، گلیم یا هر چیز دیگری نپوشانید با این عمل سبب رشد باکتری های زیان باری خواهید شد. زمانی که کف پوش ها چرک آلود می شوند تمیز نمودن آنها پیش از شستشو معمولا محال است به همین علت پیشنهاد می کنیم برای نظافت آشپزخانه  کف آن را با قالی یا موکت نپوشانید. توصیه ما این است  کف آن را با مواد شوینده یا دستمال  به راحتی تمیز کنید.

•نظافت آشپزخانه با مواد شوینده غیر شیمیایی

زندگی ما سرشار از مواد شیمیایی مضر است. هرچند این مواد توانسته اند خط سیر  استاندارد های تندرستی را طی نمایند ولی بهتر است مواد غیر شیمیایی را برای نظافت به کار ببرید.

یکی از ترفندهای نظافت آشپزخانه برا شستشوی ظرف های دارای چربی یا جهت از بین بردن چربی های موجود روی گاز و… می توان از محلول جوش شیرین، آب و نمک  استفاده نمود. حتی  این محلول را می توان برای تمیز نمودن سطح قابلمه ها به کار برد. به راحتی سوختگی ها کف قابلمه را می توان از بین برد.

نظافت آشپزخانه مطابق با یک  برنامه ای دقیق می تواند یکی دیگر از ترفند های نظافت آشپزخانه به حساب آید. برای اینکه چرک ها  ماندنی نشوند و تمیز نمودن آنها دشوار نشود بهتر است یک سری از تمیزکاری ها نظیر تمیز نمودن گاز بعد از هر بار تهیه غذا،  شستن سینک ظرفشویی بعد از شستن ظرف ها، دستمال کشیدن و تی زدن کف آشپزخانه، دستمال کشیدن سطوح کابینت ها، ضد عفونی کردن لوازم تمیزکاری و  تمیز نمودن یخچال، لباسشویی و…. را روزانه انجام داد، قطعا اگر این کار ها را انجام دهید همیشه آشپزخانه ای مرتب و تمیز خواهید داشت و نظافت آن دیگر وقت شما را هدر نمی دهد.

• فراموش نکنید آشپزخانه از کلیه بخش های خانه متمایز است. جارویی که برای دیگر قسمت های خانه به کار می برید بهتر است برای آشپزخانه از آن استفاده نکنید. بایستی پس از نظافت آشپزخانه لوازمی را که استفاده نموده اید ضدعفونی نمایید و در محلی قرار دهید که دور از دسترس دیگر افراد خانواده باشد.

اگر از آقایان هزار بار هم تقاضا نمایید که از وسایل آشپزخانه برای هیچ جای دیگر استفاده نکنند باز هم یک روز برای بخشی دیگر از خانه آن را به کار می برند پس بهتر است این وسایل را در جایی که در دسترس افراد خانواده نباشد بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 2 =