لوازم آشپزخانه

راهنمای مراقبت از چاقوی + 6 نکته صحیح نگهداری از چاقوی آشپزخانه

راهنمای مراقبت از چاقوی آشپزخانه

راهنمای مراقبت از چاقوی

چاقوی آشپزخانه، از وسایل پرکاربرد و پر استفاده در بسیاری از آشپزخانه ها به شمار می رود. بر همین اساس، نگهداری و مراقبت از این ابزار کاربردی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود کرد که تمیز و تیز نگه داشتن چاقوهای آشپزخانه برای مصرف کنندگان همواره به صورت یک چالش و دغدغه نمود پیدا می کند. آشنایی پیدا کردن با راهنمای مراقبت از چاقوی آشپزخانه در جامه عمل پوشاندن به این نیاز به افراد کمک شایانی می نماید.

برای تسریع در فرآیند آشپزی و طبخ و تهیه غذا، داشتن یک چاقوی خوب و تیز بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. کارکردن با چاقوی کند علاوه بر طولانی کردن مدت زمان پخت و پز، احتمال بریدگی و آسیب را برای افراد افزایش می دهد. بنابراین، تیز کردن به موقع چاقوی آشپزخانه از مهم ترین راهکارها برای استفاده کردن بهینه و مناسب از این وسیله کاربردی به شمار می رود.

راهنمای مراقبت از چاقوی آشپزخانه

مهم ترین اصول و راهنمای مراقبت از چاقوی آشپزخانه

1- عدم شستشوی چاقو در ماشین ظرفشویی

شستشوی درست و اصولی، یکی از مهم ترین موارد و نکات نگهداری صحیح از چاقوی آشپزخانه محسوب می شود. بسیاری از افراد برای از بین بردن آلودگی های سطح چاقو، اقدام به شستشوی آن در ماشین ظرفشویی می کنند.

قرار دادن چاقوی آشپزخانه با سایر ظروف، احتمال آسیب دیدن وسایل را در اثر تماس با تیغه چاقوی افزایش می‌دهد. مضاف بر این، شستشوی چاقو با حرارت و دمای زیاد موجب کند شدن و از بین رفتن تیغه آن می شود. برای جلوگیری از این مشکلات، شستشوی چاقو با دقت زیاد و به وسیله دست، از بهترین راهکارها تلقی می گردد.

2- تیز کردن چاقو بر روی سطح مناسب

تیز کردن چاقو بر روی سطوح مناسب، از دیگر اصول مهم برای نگهداری و مراقبت از چاقوی آشپزخانه به شمار می آید. با گذشت زمان و استفاده مداوم، به تدریج از کیفیت و کارایی تیغه چاقو کاسته می شود. به منظور افزایش کارایی تیغه، تیز کردن اصولی و درست چاقوی آشپزخانه از اصول مهم و حائز اهمیت قلمداد می گردد.

بسیاری از افراد برای تیز کردن چاقوها از سطوح استیل استفاده می کنند. این امر منجر به خورده شدن لبه های چاقو می شود. مناسب است که از سطوح استیل در بین دو لبه چاقو استفاده شود. همچنین، فرآیند تیز کردن چاقوهای آشپزخانه می بایست 10 الی 15 بار انجام گیرد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که تیز کردن اصولی چاقو، لبه های قدیمی آن را از بین برده و ضمن نمایان ساختن لبه های جدید، کارایی و قدرت برش آن را بهبود می بخشد. در ضمن، تیز کردن چاقوها می بایست توسط افراد ماهر و حرفه ای انجام گیرد.

3- استفاده از تخته برش مناسب

از دیگر اصول و راهنمای مراقبت از چاقوی آشپزخانه می توان به انتخاب تخته برش مناسب، اشاره نمود. به طور کلی، تخته های برش در انواع پلاستیکی، بامبو و چوبی در سطح بازار موجود می باشند. برای برش گوشت استفاده از تخته های پلاستیکی راهکار مناسبی محسوب می شود. همچنین، استفاده از تخته های سرامیک، فلزی، آهنی و شیشه ای موجب خراب شدن تیغه و کند شدن چاقو می شود.

راهنمای مراقبت و نگهداری از چاقوی آشپزخانه

4- استفاده از چاقوی مناسب

به طور کلی، چاقوها در مدل ها و طرح های مختلفی طراحی و تولید می شوند. چاقوی دندانه دار، چاقوی مخصوص گوشت و ماهی، چاقوی برش و چاقوی سرآشپز از مدل های متداول این محصول می باشند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که از هر چاقو باید متناسب با نوع نیاز و نحوه کارایی و نوع کاربرد استفاده به عمل آورد. بر این اساس، هرگز نباید از یک چاقو برای تمام کارهای آشپزخانه مانند ورقه ورقه یا خرد کردن مواد غذایی استفاده کرد. بنابراین، متناسب با نوع نیاز می بایست از چاقوی درست استفاده نمود.

5- انتخاب چاقوی باکیفیت

جنس تیغه و کیفیت مناسب، از دیگر اصول مهم راهنمای مراقبت از چاقوی آشپزخانه به شمار می رود. بسیاری از چاقوها از فولاد ضد زنگ یا استیل ساخته و پرداخته می شوند. همچنین، برخی از چاقوها از جنس فولاد کربن بوده که از دوام و کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

علاوه بر این، نمونه دیگری از چاقوها از جنس سرامیک بوده که بسیار سبک و در عین حال تیز می باشند. برای برخورداری از یک چاقوی تیز و دارای طول عمر بالا، انتخاب چاقوی از جنس فولاد کربن از بهترین گزینه ها محسوب می شود.

6- استفاده از استند چاقوی مناسب

از دیگر نکات راهنمایی مراقبت از چاقوی آشپزخانه می توان قرار دادن چاقوها در یک استند بادوام و باکیفیت را عنوان کرد. به منظور جلوگیری از بروز آسیب و بریدگی، مناسب است که چاقوها را جدا از دیگر وسایل و ملزومات آشپزخانه نگهداری نمود.

همچنین، استفاده از استند و جا چاقویی از جنس پلی اتیلن یا استیل، در افزایش طول عمر چاقوها بسیار تاثیرگذار و موثر است. در غیر این صورت، قرار دادن چاقوی آشپزخانه در پوشش مقوایی یا غلاف توصیه می شود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =