عمومی

خانه تکانی آشپزخانه در 7 مرحله سریع و راحت

خانه تکانی آشپزخانه

نحوه خانه تکانی آشپزخانه

هر ساله با نزدیک شدن سال جدید، خانه تکانی آشپزخانه همانند سایر بخش های خانه در دستور کار خانواده‌ها قرار می گیرد. خانه تکانی و نظافت فضای آشپزخانه غالبا چالش ها و دشواری های مخصوص به خود را دارد.

باید خاطر نشان نمود که فرآیند تمیز کردن و نظافت محیط آشپزخانه در بسیاری مواقع تایم و زمان زیادی را می طلبد. بر همین اساس، نظافت این بخش از خانه، برای خانم های خانه دار، به صورت یک دغدغه و چالش جدی محسوب می شود. با انجام یک سری اصول و تبعیت از آن، می توان فرآیند نظافت آشپزخانه را ساده و در عین حال لذت بخش نمود.

مهم ترین ترفندهای خانه تکانی آشپزخانه

1- نظافت قفسه های کابینت

بدون تردید، از مهم ترین بخش ها در خانه تکانی آشپزخانه به تمیز کردن و نظافت قفسه های کابینت، اختصاص پیدا می کند. همچنین، نظافت و تمیز کردن فضای داخلی کابینت، از قسمت های مهم و در عین حال دشوار خانه تکانی فضای آشپزخانه به شمار می آید.

برای سهل و آسان کردن این فرآیند می بایست در وهله نخست ظروفی که نیاز به شستشو داشته را جدا نموده و پس از شستشو خشک کرده و به صورت مرتب و منظم در داخل کابینت قرار داد. همچنین، دور انداختن ادویه ها و مواد غذایی فاسد شده، به مرتب و منظم شدن این فضا کمک شایانی می نماید.

ترفندهای خانه تکانی آشپزخانه

2- پاک کردن لکه دستگیره ها

پاک کردن آلودگی های ایجاد شده بر روی دستگیره های کابینت، از دیگر اصول مهم در خانه تکانی آشپزخانه به شمار می رود. کثیف بودن دستگیره ها، ظاهر و نمای کابینت را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. استفاده از محلول جوش شیرین، سرکه و آب، در این زمینه از بهترین راهکارها می باشد.

مقداری سرکه سفید و جوش شیرین را به همراه آب مخلوط کرده و با استفاده از یک ابر مناسب محلول به دست آمده را بر روی سطوح آلوده بکشید. ترکیبات موجود در سرکه سفید و جوش شیرین در برطرف کردن آلودگی ها و لکه ها خوب و موثر عمل می کند.

3- نظافت سطح کف آشپزخانه

نظافت سطح کف از دیگر اصول مهم در نظافت و تمیزی آشپزخانه تلقی می گردد. برای تمیز کردن مناسب و بهینه این بخش می توان از محلول صابون و آب و یک طی استفاده نمود.

با کمک طی به راحتی می توان تمام سطح کف آشپزخانه را تمیز و مرتب کرد. مناسب است که در نظافت و تمیزی سطوح کف نهایت دقت و حساسیت را به خرج داد.

4- رفع لکه های سینک و اجاق گاز

یکی از چالش های جدی در هنگام تمیز و مرتب کردن فضای آشپزخانه، برطرف کردن آلودگی ها و لکه های چربی ایجاد شده بر روی سطح سینک و اجاق گاز می باشد. برای تمیز کردن این قسمت ها می توان از تمیزکننده های موجود در بازار استفاده نمود.

محلول های تمیز کننده چربی ها و آلودگی ها را در سریع ترین و کوتاه ترین بازه زمانی برطرف می کنند. علاوه بر این، ترکیب پودر نمک با سرکه سفید یا جوش شیرین و نمک، از دیگر روش های کاربردی برای رفع آلودگی ها و چربی های فضای آشپزخانه می باشد.

5- تمیز کردن یخچال فریزر

تمیز کردن و نظافت یخچال فریزر، از دیگر موارد حائز اهمیت در خانه تکانی آشپزخانه به حساب می آید. برای نظافت راحت این دستگاه مناسب است که ابتدا قفسه های موجود در یخچال را خالی نموده و با استفاده از مواد شوینده و آبگرم، آنها را شستشو داد.

برای تمیز کردن دیواره های یخچال فریزر می توان از مقداری جوش شیرین و آب ولرم استفاده نمود. در ادامه مواد غذایی فاسد یا منقضی شده را جدا نموده و مواد غذایی زود مصرف را در دسترس قرار دهید.

نکته: قبل از اقدام به نظافت و تمیزی یخچال حتما باید جریان برق دستگاه را به صورت کامل قطع و پریز مربوط به برق دستگاه کشیده شود.

6- از بین بردن چربی های هود

در فضای بسیاری از آشپزخانه‌ها دستگاه هود در مدل ها و طرح های مختلف به چشم می خورد. در طول زمان، بخارها و ذرات چربی ایجاد شده در اثر پخت غذا بر روی سطح هود جمع می شود. برای از بین بردن لکه های چربی، می توان از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده نمود.

این مواد را با آب مخلوط کرده تا حالت خمیری به خود گرفته و سپس با استفاده از یک مسواک بر روی چربی ها بکشید. پس از مدتی با استفاده از یک اسفنج یا دستمال سطوح موردنظر را تمیز نمایید.

راهنمای ترفندهای خانه تکانی آشپزخانه

7- گردگیری و نظافت سقف

نظافت سقف از دیگر نکات قابل توجه در خانه تکانی آشپزخانه بوده که در تمیزی و مرتب شدن این فضا بسیار موثر و تاثیرگذار می باشد. برای انجام این فرآیند می بایست لوازم برقی آشپزخانه نظیر لباسشویی، مایکروفر و یخچال فریزر را به فضای بیرون انتقال داده و سپس کلیه بخش ها و سطوح را با دقت گردگیری و مرتب نمود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد. چنانچه قصد خرید هر یک از این اقلام از قبیل سرویس قابلمه، چاقو، که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 10 =