لوازم آشپزخانه

راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه + نکات طلایی نگهداری از قابلمه

راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه

به طور کلی، ظروف آشپزخانه مانند سرویس قابلمه از طول عمر و کارایی و کیفیت مشخصی برخوردار می باشند. از آنجایی که این ظروف همواره در معرض حرارت و گرما قرار دارند، احتمال خرابی و کاهش طول عمر ماهیتابه ها و قابلمه ها افزایش می یابد.

علاوه بر این، استفاده نادرست و اشتباه نیز فرسودگی و افت کیفیت سرویس قابلمه را به همراه دارد. آشنایی با راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه در افزایش طول عمر و استفاده مطلوب و بهینه از این ظروف بسیار تاثیرگذار و مؤثر است.

بر اساس بررسی های انجام شده 45 درصد تضمین سالم ماندن یک سرویس قابلمه به جنس و متریال استفاده شده در ساختار آن بستگی دارد. این در حالی است که حدود 55 درصد به نحوه نگهداری و نوع استفاده از سرویس قابلمه مربوط می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سرویس های قابلمه متناسب با نوع نیاز و نحوه کارایی در جنس های استیل، سرامیکی، گرانیتی و چدنی موجود می باشند. بر همین اساس، نحوه نگهداری و مراقبت از سرویس قابلمه متناسب با جنس آن از تفاوت هایی برخوردار می باشد.

راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه

راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه بر اساس جنس

1- نحوه مراقبت از سرویس سرامیکی

در ادامه مبحث راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه باید خاطر نشان نمود که سرویس قابلمه سرامیکی از ظروف پراستفاده و پرکاربرد در بسیاری از آشپزخانه ها به شمار می روند. میزان شعله، یکی از عوامل تاثیرگذار در خرابی و کاهش طول عمر این مدل سرویس قابلمه می باشد.

استفاده از شعله زیاد، در مدت زمان کوتاهی افت کیفیت و کارایی سرویس را به دنبال دارد. بر همین اساس، در هنگام انجام فرآیند آشپزی، استفاده از شعله مناسب در این زمینه از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. علاوه بر این، حرارت زیاد موجب تغییر رنگ و تغییر شکل سطح ظروف پخت و پز سرامیکی می شود.

لازم به ذکر است که یکی از راهکارهای کاربردی در جهت مراقبت و نگهداری از سرویس قابلمه سرامیکی، آغشته کردن سطح ظروف به روغن قبل از استفاده می باشد.

بر این اساس، ریختن چند قطره روغن در کف قابلمه و روغن کاری سطح داخلی آن با یک پارچه نرم، در افزایش طول عمر محصول کمک شایانی می نماید. همچنین، در هنگام شستشو و تمیز کردن سرویس قابلمه سرامیکی نباید از مواد شوینده قوی و سطوح زبر استفاده نمود.

2- راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه استیل

سرویس قابلمه استیل در مقایسه با دیگر سرویس ها از طول عمر بالا و بیشتری برخوردار هستند. استفاده از استیل ضدزنگ در ساختار، در افزایش سطح کیفی این محصولات بسیار تاثیرگذار و مؤثر است.

یکی از اصول مهم مراقبت و نگهداری از سرویس استیل، جلوگیری از داغ شدن بیش از حد سطح ظروف می باشد.

قرار دادن ظروف استیل بر روی شعله داغ، موجب وارد شدن آسیب جدی به ساختار و بدنه محصول می شود. مضاف بر این، در هنگام داغ بودن نباید ظروف استیل را زیر شیر آب قرار داد. ضمنا، در هنگام تمیز کردن این مدل سرویس قابلمه، استفاده از سیم یا اسکاچ زبر و سیمی هرگز توصیه نمی شود.

3- راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه چدنی

در هنگام آشپزی با سرویس قابلمه چدنی توجه به یک سری اصول و نکات در افزایش طول عمر مفید و بالای ظروف تاثیر مطلوبی و بسزایی برجای می گذارد. بر این اساس، پس از تمام شدن فرآیند پخت غذا، می بایست در سریع ترین بازه زمانی نسبت به خارج کردن غذا از سرویس اقدام نمود. چرا که نگهداری غذا در ظروف چدنی برای مدت طولانی، اکسید شدن و تغییر کیفیت و طعم مواد غذایی داخل آن را به دنبال دارد. برای تمیز کردن و شستشوی این مدل سرویس آشپزخانه می توان از ماشین ظرفشویی استفاده نمود.

در صورت شستشوی این ظروف به صورت دستی، استفاده از مقداری مایع شوینده با آب اثر بخش و مفید می باشد. همچنین، پس از آبکشی، مناسب است که برای خشک کردن ظروف چدنی از پارچه نخی یا حوله آشپزخانه استفاده کرد. در ضمن، روغن کاری تمام سطح داخلی این ظروف، موجب مقاومت محصول در برابر زنگ زدگی می شود.

راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه

4- راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه گرانیتی

ظروف و تابه های نچسب مانند سرویس قابلمه گرانیتی برای آشپزی و پخت و پز غذا بسیار پرطرفدار و محبوب می‌باشند. خاصیت نچسب بودن این ظروف مانع از سوختن یا ته گرفتن غذا می شود. با این وجود، برای شستشو و تمیز کردن این ظروف می توان از ترکیب مواد شوینده معمولی، اسفنج غیر سیمی و نرم و آب گرم استفاده به عمل آورد.

همچنین، برای بهم زدن غذا می بایست از ملاقه و کفگیر برای چوبی یا پلاستیکی استفاده کرد. برش دادن غذا در داخل این ظروف موجب آسیب وارد شدن و خراشیدگی روکش نچسب قابلمه می شود. ایجاد خراش، بریدگی یا ترک خوردگی روکش قابلمه، از دست رفتن خاصیت نچسب بودن محصول را در پی دارد.

استفاده از شعله متوسط یا کم، عدم قرار دادن قابلمه خالی بر روی شعله و عدم استفاده از سیم ظرفشویی، از دیگر موارد کاربردی در نگهداری از سرویس گرانیتی محسوب می گردد.    

برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =