لوازم آشپزخانه

آشنایی با جایگزین های مطلوب به جای ظروف ممنوعه در آشپزخانه

ظروف ممنوعه در آشپزخانه

بهتر است از ظروف ممنوعه در آشپزخانه استفاده نکنید زیرا که این لوازم با توجه به موادی که از خود آزاد می کنند برای سلامتی کاملا خطرناک و گاها کشنده می باشند. برای تندرستی افزون بر رژیم غذایی مطلوب نوع لوازم طبخ غذا نیز بسیار حائز اهمیت است در این صورت بهتر است سالم ترین و خطر ساز ترین ظروف را شناخت.

ظروف ممنوعه در آشپزخانه

بکارگیری ظروف متنوع برای آشپزی معمولا از اهمیت بسزایی در تغذیه بهره مند است. زیرا بعضی از لوازم با رها نمودن یون ها و تلفیقات متنوعی که در جنس، لعاب یا رنگ آنها استفاده شده سبب تولید اثرات بدی بر بدن می شوند. احتمالا در دیدگاه اول سطح کیفی و مزه غذا مورد توجه قرار گیرد اما بایستی به یاد داشت که سطح کیفی ظروف آشپزی نیز به میزان سطح کیفی مواد غذایی نیز بایستی دارای اهمیت باشد.

بهتر است ظروف ممنوعه در آشپزی را شناخت تا از بکارگیری این ظروف خطر ساز خودداری نمود. متخصصان از دید علمی در خصوص به کارگیری لوازم با جنس های متنوع بحث می کنند و حتی در خصوص عملکرد برخی از آن ها نیز اخطار می دهند. در ادامه می خواهیم درباره انواع مختلف ظروف ممنوعه در آشپزی مطالبی را ارائه دهیم پس با ما همراه باشید‌.

معرفی انواع ظروف ممنوعه در آشپزخانه و جایگزین ایمن برای آنها

انواع ظروف ممنوعه در آشپزخانه

در این مبحث می خواهیم به معرفی ظروف ممنوعه در آشپزخانه بپردازیم. می خواهیم بدانیم که آیا این ظروف برای سلامتی ضرر دارند؟

•لوازم تفلون

احتمال اینکه ظروف تفلون به عنوان متهم ردیف اول در لیست ظروف ممنوعه در آشپزخانه واقع شود بسیار زیاد است. اکثر مردم اینگونه از محصولات نچسب را انتخاب می کنند زیرا که برای تهیه غذا مناسب است و این نیز از همه خطر ساز تر است.

خاصیت نچسبی در لوازم آشپزخانه توسط یک رویه پلی تترا فلورو اتیلن به وجود آمده است که معمولا یک پلیمر پلاستیکی می باشد که در زمان گرم شدن تا حداکثر ۵۷۲ درجه فارنهایت آغاز به خروج سموم می کند. این گاز های خطرناک به نشانه های آنفولانزا نظیر تب دود پلیمری که به آنفولانزای تفلون معروف است منتهی می شود. این سموم نه فقط برای افراد خانواده کاملا مهلک است بلکه برای پرندگان خانگی کاملا کشنده است.

یک تلفیق شیمیایی دیگر پیدا شده در این ظروف اسید پرفلوئورو اکتانوئیک است که به اقسام متنوعی از سرطان من جمله سرطان پستان، تخمدان و پروستات مربوط است. در صورتی که باور بر این است که پرفلوئورو اکتانوئیک در ظروف تفلون معمولا به مقدار اندکی موجود است که هیچ گونه ضرری برای انسان ها ندارد ولی بهتر است بدانید که امکان دارد در خیلی از لوازم روزمره دیگر هم پیدا شوند و بدین علت است که مطلوب است کار خود را با این وسایل تا حد ممکن کم کنید.

به جای محصولات تفلون می توانید ظروف آشپزی آهنی را به عنوان یک جایگزین ایمن محک بزنید. این محصول یک انتخاب طبخ ایمن به شمار می آید و به صورت مطلوب و معمولا به طور یکنواخت حرارت داده می شود و نیز می تواند چاشنی آن به حساب آید و به آن خاصیت نچسبی دهد.

این لوازم هیچ ماده سمی را در غذا توزیع نمی کند و در واقع یک راهکار مطلوب برای بالا بردن سطح آهن بدن شما به شمار می آید و اگر میزان آهن بدن شما مطلوب است می توانید از لوازم فلزی حکاکی شده ای که معمولا به حد کافی ایمن هستند نیز استفاده نمایید.

•ظروف آلومینیومی

انواع ظروف ممنوعه

یکی از انواع ظروف ممنوعه در آشپزخانه ، ظروف آلومینیومی است. به هیچ عنوان جای تعجب نیست به کارگیری این وسایل خیلی وسیع است. افزون بر این که کثیر ترین نوع فلز است، بسیار پرقدرت، کم وزن، قابل بازسازی و معمولا همه کار به شمار می آید ولی بدون ‌مضرات مخفی هم نیست.

این ظروف از جنس نوروتوکسیک است و رویه آلومینیوم با چند نوع بیماری دستگاه عصبی مرکزی من جمله آلزایمر و ALS در ارتباط است. هر چند این محصولات پوشش داده می شوند ولی این نوع رویه معمولا نازک هستند و در دسترس شکستن واقع می شوند و به راحتی سبب توزیع شدن فلزات خطرناک سمی در غذا می شوند.

می توانی به جای ظروف آلومینیوم ظروف شیشه ای را جایگزین نمود. ظروف شیشه ای می تواند یک انتخاب مطلوبی باشد که به هیچ عنوان در زمان حرارت دادن هیچ ماده سمی را رها نکرده و در غذا پخش نمی کند. ماندگاری، دوام و هماهنگی مطلوبی با محیط زیست دارد و اصلا مزه و بوی کهنه نمی دهد. علاوه بر خاصیت نچسبی قیمتی مقرون به صرفه نیز دارد.

•لوازم مسی آشپزخانه

شما امکان دارد ظروف مسی را در فروشگاه های مشاهده کرده باشید متوجه زیبایی آن ها شده باشید. و نیز امکان دارد درباره خاصیت رسانایی آنها مطالبی را شنیده باشید که مجوز حرارت فوری و حتی برودت را می دهد. ولی آیا به این مسئله توجه نموده اید که مس نیز می تواند در حقیقت در زمان بکارگیری در لوازم آشپزخانه خطرساز باشد؟

مس همانند بعضی از فلزات سنگین بر تندرستی آدم های خیلی اثرگذار باشد، ولی میزان بسیار آن در بدن می تواند سبب مسمومیت حاصل از فلز سنگین شود و زمانی که این لوازم مسی رویه و پوششی نداشته باشند می توانند در زمان طبخ غذا های اسیدی مس را رها کنند. این رویه همواره شامل نیکل می باشد که یک ماده سمی دیگر است. این لوازم می تواند جز ظروف ممنوعه در آشپزخانه باشد.

به جای بکارگیری از این وسایل می توان لوازم فولادی ضد زنگ را جایگزین نمود. این می تواند یک انتخاب مطلوب باشد. کمابیش کم وزن و در مقابل خراش با دوام هستند و حتی می توانند نچسب تولید نمایند. و برای مدت طولانی برای شما کار کنند.

•لوازمی با رویه سرامیکی

یکی دیگر از انواع ظروف ممنوعه در آشپزخانه وسایلی با پوشش سرامیکی است. لوازم آشپزخانه با پوشش سرامیک ظاهرا مناسب به چشم می آیند و نخست یک انتخاب مطلوب هستند. لوازم ۱۰۰ درصد سرامیک به صورت کامل برای انجام امور آشپزی مطمئن هستند و در این صورت یک پوشش سرامیک همواره مواد مضر را مخفی می کند.

پوشش سرامیک نرم از ماندگاری بسیاری بی بهره هستند و بعد از چند ماه بکارگیری روزانه پوسیده می شود و زمانی که این مسئله پیش می آید سرب و کادمیم را که برخی اوقات در روکش ها پیدا می شود وارد مواد غذایی می کند. مسمومیت سربی که یکی از مهلک ترین اقسام مسمومیت در فلز ها می باشد می تواند سبب شکم درد، سردرد، عقیمی و سایر مسائل مربوط به تندرستی می شود و حتی گاهی سبب کما و مرگ نیز می شود.

 به جای این ظروف می توان لوازم صد در صد سرامیکی را جایگزین نمود، این یکی از ایمن ترین و مطلوب ترین روش ها است زیرا که از مواد کاملا نچرال تولید شده است و به هیچ عنوان سمی و خطرناک نیست. به علت طبیعی بودن این ظروف دیگر پوشش خود را از دست نمی دهند و دارای خواص نچسبی می باشند. این ظروف را می توان در ماشین ظرفشویی نیز شستشو داد. تنها مسئله این ظروف طبیعی هزینه بر بودن آنها است ولی می توان به راحتی مدت ها از آن استفاده نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =