نکات خانه داری

راهنمای تمیز کردن سریع خانه + معرفی 6 اصل کلیدی در تمیز کردن خانه

راهنمای تمیز کردن سریع خانه

راهنمای تمیز کردن سریع خانه

داشتن خانه ای تمیز و پاکیزه از الزامات لازم و ضروری محسوب می شود. در دنیای پر مشغله و سریع امروزی، مقوله مرتب و تمیز بودن خانه بسیار کمرنگ شده است. نظم و انسجام بخشیدن و برخورداری از خانه ای تمیز و مرتب، در افزایش و ارتقای روحیه افراد، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

در این میان، با استفاده از راهکارها و روش هایی می توان در کوتاه ترین بازه زمانی، تمیزی و پاکیزگی را برای محیط خانه به ارمغان آورد. آشنایی با اصول و راهنمای تمیز کردن سریع خانه به سادگی می توان نظم و انضباط را در فضای منزل حاکم نمود.

اصول مهم در راهنمای تمیز کردن سریع خانه

1- مرتب کردن وسایل

یکی از مهم ترین اصول در راهنمای تمیز کردن سریع خانه به قرار دادن کلیه وسایل در محل مناسب خود مربوط می شود. مرتب کردن و قرار دادن وسایل در محل مشخص، علاوه بر رقم زدن محیطی منظم و تمیز، قابلیت پیدا کردن راحت و سریع وسایل مورد نظر را به راحتی امکان پذیر می سازد.

قرار دادن وسایلی مانند کفش ها، شارژرهای مربوط به تلفن های همراه، اسباب بازی ها و کفش ها، در بخشیدن نظم و انسجام به محیط کمک شایانی می نماید.

اصول مهم در راهنمای تمیز کردن سریع خانه

2- گردگیری کلیه سطوح

از دیگر ترفندهای تمیز کردن سریع خانه برطرف کردن و زدودن گردوغبار ایجاد شده بر روی سطوح مختلف می باشد. نفوذ ذرات ریز گردوغبار در محیط خانه، موجب بی نظم و نامرتب شدن فضای مورد استفاده می‌شود. علاوه بر این، تجمع ذرات گردوخاک در سطوح منزل، احتمال ابتلای افراد به بیماری های تنفسی و حساسیت و آلرژی را افزایش می دهد.

برای پاک کردن تمام گردوغبار می توان از یک دستمال مرطوب و مناسب استفاده کرد. با استفاده از دستمال به راحتی می توان گردوخاک های نشسته بر روی اجزای دکوراسیون مانند میز و صندلی و مبلمان منزل را تمیز نمود.

3- سر و سامان دادن به کمدها

برای داشتن یک خانه تمیز و مرتب، سامان دادن کمدها، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. نامرتب بودن کمدهای اتاق ها، بی نظم و نامرتب بودن فضای خانه را در پی دارد. بر همین اساس، در وهله نخست باید وسایل موجود در کمد را بیرون ریخته و آنها را به صورت منظم و مرتب در داخل کمد قرار داد.

با انجام این کار بسیاری از وسایل بی مصرف و البسه غیر قابل استفاده مشخص می شود. همچنین، قرار دادن لباس های غیر ضروری در یک کمد دیگر، در رقم زدن نظم و تمیزی در فضای خانه تاثیرگذار و مؤثر است.

4- مرتب کردن اتاق خواب

اتاق خواب از فضاهای مناسب و مطلوب برای استراحت و بازیابی انرژی های از دست رفته در طی یک روز سخت کاری می باشد. پس از بیدار شدن از خواب با مرتب کردن رختخواب، به سادگی می توان نظم و انضباط را در این فضا تداعی کرد.

همچنین، مرتب کردن بالش و ملحفه ها، بستن کشوهای نیمه باز، قرار دادن وسایل کوچک و ریز کنار تخت در سر جای خود و گردگیری و نظافت سریع درب کمدها، قاب عکس ها و کلیدهای برق، موجب تمیزی و منسجم شدن فضای اتاق خواب می شود.

اصول مهم در راهنمای تمیز کردن سریع خانه

5- نظافت آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه از دیگر نکات حائز اهمیت در تمیز کردن سریع منزل به شمار می آید. تمیزی فضای آشپزخانه در تمیز و مرتب کردن فضای خانه تاثیر مطلوب و بسزایی دارد. چراکه محیط آشپزخانه از فضاهای کانونی و اصلی دکوراسیون فضای داخلی محسوب می گردد.

برای نظافت سریع این محیط در ابتدا می بایست گاز و اپن را با یک دستمال، گردگیری و تمیز کرد. در ادامه باید ظروف شسته شده در سرجای خود قرار داده و ظرف های کثیف را داخل ماشین ظرفشویی گذاشت. جمع کردن و انداختن زباله ها در سطل و خشک کردن سینک ظرفشویی با دستمال، از دیگر اقدامات مفید در این زمینه می باشد.

6- نظافت حمام و سرویس بهداشتی

تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام، از دیگر اصول مهم در راهنمای تمیز کردن سریع خانه قلمداد می گردد. برای نظافت حمام بایستی با استفاده از شیشه پاک کن و دستمال و محلول پاک کننده، به ترتیب شیشه ها، آینه‌ها و وان را تمیز کرد. همچنین، قرار دادن صابون ها و شامپوها در محل مشخص، موجب ایجاد محیطی تمیز و منسجم و مرتب می شود.

ضمنا، قرار دادن حوله های تمیز و شستشوی سرویس های بهداشتی با مواد شوینده و برس مخصوص، تمیزی و نظافت را در این فضا رقم می زند. لازم به ذکر است که جمع کردن، پنهان کردن، پاک کردن و مرتب کردن، از گام های اصلی و تعیین کننده برای ایجاد نظم و انسجام در محیط خانه به شمار می آید.

ضمنا، رسیدگی به پنجره ها، نظافت پرده ها، تمیز کردن نقاط پنهان، رسیدگی به یخچال فریزر، پاک کردن سطح کابینت ها، از بین بردن رسوبات، شستشوی کف، تمیز کردن دیوارها و شیر آلات، از دیگر نکات قابل توجه برای نظافت سریع و مناسب خانه می باشد.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =