نکات خانه داری

نحوه تشخیص چای اصل و تقلبی + معرفی 6 روش موثر اما ساده

تشخیص چای اصل و تقلبی

نحوه تشخیص چای اصل و تقلبی

روش های تشخیص چای اصل و تقلبی چیست؟ چای از نوشیدنی های پرطرفدار و در عین حال محبوب در میان مردم اقصی نقاط دنیا محسوب می شود. کشور ما به علت برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب و مساعد، از بهترین اقلیم ها برای کاشت و برداشت چای طبیعی و مرغوب به شمار می رود.

کاشت چای در زمین های حاصلخیز و مناسب شمال کشور در مقیاس وسیعی صورت می گیرد. در این خطه چای در تمام فصول سال تولید می گردد. با این حال، وجود چای های تقلبی و نامرغوب، نحوه تشخیص چای اصل و تقلبی را برای بسیاری از مردم سخت و حتی غیر ممکن ساخته است.

چای مرغوب و طبیعی از عطر و طعم و ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. این در حالی است که چای نامرغوب و تقلبی، در ترکیب خود از رنگ های شیمیایی و مضر برای سلامت انسان بهره‌مند است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که روش های موثری برای تشخیص چای اصل از چای تقلبی وجود دارد.

روش شناسایی چای اصل از تقلبی

روش های موثر برای تشخیص چای اصل و تقلبی

1- عطر و طعم چای

عطر و طعم و مزه از راهکارهای کاربردی برای تشخیص چای اصل و تقلبی به شمار می رود. دم کردن از بهترین روش ها برای اطمینان حاصل کردن از طعم و عطر خالص چای محسوب می شود. به طور معمول، چای های مرغوب و باکیفیت از طعم و عطر بسیار خوب و خاصی برخوردار هستند.

در هنگام دم کردن چای اصل، عطر دلنشین آن تمام فضای خانه را پر می کند. در سوی مقابل، هنگام دم کردن چای نامرغوب، غالبا هیچگونه عطر خاصی از آن به مشام نمی رسد.

2- رنگ چای

از دیگر روش های موثر برای تشخیص چای مرغوب، توجه به رنگ چای می باشد. چای مرغوب و باکیفیت دارای رنگ طبیعی می باشد. همچنین، چای مرغوب در هنگام ترکیب شدن با آب جوش، دیرتر رنگ می گیرد. بر این اساس، دیر رنگ گرفتن چای، مرغوبیت و اصالت آن را نمایان می سازد.

باید خاطر نشان نمود که بازه زمانی مناسب برای دم کشیدن چای مرغوب، در حدود 10 الی 15 دقیقه است.

در طی این مدت رنگ دانه ها و عصاره های طبیعی چای از آن خارج می شود. در سوی مقابل، چای بی کیفیت حاوی رنگ مصنوعی بوده و به محض ترکیب شدن با آب داغ، رنگ می گیرد. بنابراین، رنگ گرفتن سریع چای، حکایت از بی کیفیت و نامرغوب بودن آن دارد.

3- افزودنی های موجود در ترکیب چای

از دیگر روش های بهینه برای تشخیص چای اصل از تقلبی، توجه به مواد شیمیایی و افزودنی اضافه شده به چای می باشد. به طور معمول، چای بی کیفیت و نامرغوب در ترکیبات خود، از مواد شیمیایی و غیر مجاز برخوردار است.

استفاده از افزودنی‌های غیر مجاز به منظور تغییر طعم و بیشتر کردن رنگ چای صورت می گیرد. علاوه بر این، استفاده از چای نامرغوب و بی کیفیت، در طی دراز مدت می تواند سلامت افراد را در معرض خطر قرار دهد.

سیاه و غلیظ شدن و پاک نشدن رنگ چای از سطح لیوان، خبر از غیر اصل و بی کیفیت بودن چای می دهد.

4- گس و تلخ نبودن طعم چای

داشتن طعم گس و تلخ نبودن را می توان از دیگر روش های تشخیص چای اصل و تقلبی برشمرد. چای طبیعی و مرغوب علاوه بر رنگ مناسب، از طعم گس و نه چندان تلخی بهره می برد.

تلخ نبودن طعم و مزه چای طبیعی، موجب استفاده از آن بدون قند و شیرینی می شود. در صورتی که چای مورد استفاده، مزه خیلی تلخ و رنگ بسیار زیادی داشت، به احتمال بسیار قوی، بی کیفیت و تقلبی می باشد.

5- تست آب سرد

آزمون آب سرد، از راهکارهای موثر و در عین حال ساده برای تشخیص چای مرغوب از غیر اصل می باشد. بر این اساس، قرار گرفتن چای بی کیفیت در آب سرد، موجب تغییر رنگ و تیره شدن رنگ آب می شود.

تغییر رنگ آب به علت وجود ترکیبات شیمیایی و رنگ های مصنوعی استفاده شده در ساختار چای بی کیفیت صورت می گیرد. در سوی مقابل، چای طبیعی و اصل علی رغم ترکیب شدن با آب سرد، موجب تیره شدن و تغییر رنگ آب نمی‌شود. با این روش ساده به راحتی می توان چای مرغوب را از چای بی کیفیت تشخیص داد.

6- تغییر رنگ چای پس از یک ساعت

تغییر رنگ و کدر شدن رنگ چای، از دیگر روش های مطلوب برای تشخیص چای اصل و تقلبی قلمداد می‌گردد. در این حالت، چای غیر اصل و تقلبی پس از گذشت حدود نیم الی یک ساعت دچار تغییر رنگ شده و رنگ آن تیره و کدر می شود.

کدر شدن رنگ چای به علت واکنش انجام دادن اکسیژن موجود در هوا با مواد شیمیایی استفاده شده در ترکیب چای غیر اصل می باشد. چای طبیعی و باکیفیت، با وجود گذشت مدت زمان زیاد، تغییر رنگ نداده و رنگ آن تیره و کدر و سیاه نمی شود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد. چنانچه قصد خرید هر یک از این اقلام از قبیل سرویس قابلمه، چاقو، که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =