لوازم آشپزخانه

آشنایی با ظروف مناسب جهت طبخ و سرو غذا

آشنایی با ظروف مناسب جهت طبخ و سرو غذا

در حال حاضر انواع ظروف مناسب برای سرو غذا وجود دارند. برای  قضاوت در خصوص اینکه کدام یک از آنها مناسب تر است بایستی مبحث زیر را مطالعه نمایید.

ظروف مناسب آشپزی

•ظروف ملامین

ترکیب شیمیایی به کار برده شده در ساخت این ظروف شامل میزان کمی مواد ازته است. بدین جهت اگر  بر روی این ظرفها خراش های بسیاری ایجاد شده باشد در زمان سرو غذا ممکن است مواد شیمیایی این ظروف با غذا ترکیب شده و مسمومیت از نوع خفیف ایجاد نماید. از سویی دیگر این خراش های موجود در ظروف مکان مناسبی برای نمو و تکثیر اقسام میکروب ها می شود.

دلیل تمایل مردم به تهیه این ظروف استقامت آنها در مقابل شکسته شدن، کم وزن بودن و نیز مقرون به صرفه بودن آنها است. البته در دنیای امروزی به کارگیری این محصولات بسیار کم شده است و تنها بعضی اوقات در مسافرت ها یا پیک نیک ها به کار برده می شوند.  برای اجتناب از خراش و صدمه به سطح خارجی این محصولات بهتر است با ابزار خشن مانند سیم ظرفشویی آن ها را نشویید.

از این ظروف نباید برای خرد کردن مواد غذایی من جمله گوشت یا سبزی استفاده نمایید زیرا سبب صدمه به سطح خارجی ظرف شده و افزون بر خطر های بیان شده پاکیزه نمودن آن ها کاری دشوار است. با گذشت زمان امکان دارد با کاهش سطح کیفی این ظروف مواجه شد در این صورت به کارگیری از این محصولات کهنه و آسیب دیده به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

ظروف شیشه ای

ظروف شیشه ای طی مراحلی پیچیده ای تولید می شوند. این ظروف به علت عدم راهیابی به غذا و نیز به این دلیل که با تلفیقات غذایی تعامل نداشته و همچنین هیچ گونه اثری بر مواد مقوی غذا ها نداشته می توان گفت ظروف مناسب و کاربردی هستند.

مسلما ضروری است که در زمان به کارگیری از آنها بایستی نکات احتیاطی را در خصوص اجتناب از شکسته شدن و یا غیر سالم شدن غذای در حال پخت رعایت نمود. این ظروف چون هیچ بو، مزه و رنگی را با مواد غذایی که با آنها در ارتباط است انتقال نمی کند به همین دلیل می تواند یکی از ظروف مناسب آشپزی و سرو غذا به شمار آید.

•ظروف پیرکس

این ظروف برای نگهداری غذا و همچنین پخت پز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید شیشه رسانای مناسبی نیست جابه جایی گرما در این ظروف خیلی سریع و به صورت یکسان انجام نمی گیرد به همین علت مواقعی که از این ظروف برای طبخ غذا بر روی گاز استعمال می نمایید بهتر است غذا را به صورت پیوسته هم بزنید تا جابه جایی گرما در مواد غذایی به صورت مطلوبی انجام گیرد.

برای نگهداری اقسام مختلف مواد غذایی گرم ، معطر و قلیایی می توان از این ظروف مناسب استفاده نمود.

•ظروف آرکوپال

یکی دیگر از ظروف مناسب آشپزی ، ظروف ارکوپال می باشند، این نوع ظروف جذابیتی شبیه ظروف چینی و مقاومتی بیشتر از آن را دارد و در حین حال وزن کمی داشته و تا اندازه ای شفاف می باشند. کلیه این موارد سبب شده تا مردم از این محصولات استقبالی بیشتری نمایند. در حقیقت این نوع ظروف از شیشه شیک تر و از چینی کم وزن تر هستند. ظروف آرکوپال همانند ظروف پیرکس استقامت قابل ملاحظه ای در برابر گرما دارند.

•ظروف چینی

این ظروف در حقیقت نوعی از سرامیک به حساب می آیند که برای سرو،صرف غذا  و نیز تهیه غذا به کار برده می شوند.

ظروف چینی

آشنایی با انواع ظروف  مناسب برای آشپزی از لحاظ بهداشتی

ظروف مناسب برای آشپزی ، از عمده ترین وسایل آشپزخانه محسوب می شوند. ظروفی نظیر قابلمه یا تابه از اقسام متنوع آنها می باشند که همیشه بر روی گاز مورد استفاده قرار می گیرند. این لوازم به علت به کارگیری بسیار بایستی از سطح کیفی مناسبی برخوردار باشند‌ پیش از دقت به برند این وسایل بهتر است به مواد اولیه استفاده شده در سطح داخلی آن توجه نمود. در زیر به برخی از ظروف مناسب جهت طبخ غذا اشاره خواهیم نمود.

•تفلون

یکی از عمده ترین توانایی های این گونه پوشش استقامت گرمایشی خیلی بالای آن است. در کشور ما از قابلمه های تفلون خیلی زیاد استفاده می شود و علت این امر نچسب بودن و ضد خش بودن آن است.  بهتر است  قابلمه هایی با سطح کیفی مناسب تهیه نمایید. مقدار ورود فلز تفلون در مواد غذایی قابل طبخ خیلی کم است در این صورت تاثیر چندانی بر روی تندرستی نخواهد داشت.

•آلومینیوم

یکی از ظروف مناسب برای آشپزی ، ظروف آلومینیومی است که معمولا در مقابل قابلمه های دیگر از ضخامت کمی برخوردار هستند و رسانای حرارتی آن خیلی سریع می باشد. بدین علت احتیاجی به زیاد کردن شعله نیست. این ظروف معمولا مولکول های فلزی را به درون غذای در حال طبخ منتقل می نماید به ویژه اگر درون غذای شما آبلیمو یا آبغوره استفاده شده باشد. پس در این صورت بهتر است از ظروف مناسب دیگر برای طبخ چنین غذاهایی استفاده نمود.

•مس

ظروف مسی معمولا از لحاظ بهداشتی و تندرستی نسبت به دیگر قابلمه ها در سطح بالایی قرار دارد. این ظروف به علت رسانای بالایی که دارد کلیه بخش های ظرف را به صورت  یکنواخت حرارت داده و مواد غذایی داخل ان به یک میزان پخته می شوند.

تنها مشکل این ظروف این است که قابلیت چسبندگی دارند. در این صورت بهتر است برای طبخ غذاهای آبکی نظیر سوپ، آش یا اقسام خورش از آن استفاده نمود.

ظروف مسی

•سرامیک و گرانیت

این گونه پوشش همواره درون ظروف به کار برده می شود استقامت ویژه ای در مقابل خط و خش دارند. از ویژگی های مطلوب این ظروف نچسب بودن آن است که به راحتی نیز قابل شستشو است. این گونه پوشش در برابر بکارگیری قاشق های فلزی دارای مقاومت مطلوبی بوده اما برای بالا بردن ماندگاری این ظروف بهتر است قاشق های  تفلون یا چوبی به کار برد.

•استیل

یکی دیگر از ظروف مناسب برای طبخ غذا ، ظروف استیل می باشد. این ظروف از رسانای کمی برخوردار است و تنها همان بخشی که گرما می بیند داغ می شود. برای اینکه کلیه بخش های این ظرف به یک اندازه گرما ببیند درون آن کف کپسولی چدنی به کار می برند تا گرما به صورت یکنواخت توزیع شود و صدمه ای به پیکره آن وارد نشود.

ظروف استیل

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 10 =