نکات خانه داری

آشنایی با نکات ضروری در به کارگیری ظروف تفلون و چدن

نکات لازم در استفاده از ظروف تفلون و چدن

ظروف تفلون و چدن امروزه توانسته اند به دلایل مختلفی نظیر نچسب بودن جایگاه ویژه ای را در هر آَشپزخانه ای به خود اختصاص دهند. البته پیش از به کارگیری این محصولات بهتر است به نکاتی در خصوص نگهداری و مراقبت از آنها توجه نماییم. پس با ما با ادامه مطلب همراه باشید.

ظروف تفلون و چدن توانسته در چند دهه اخیر جایگزین ظروفی نظیر استیل، مس و روی شود.  این ظروف در آشپزخانه ها توانسته اند جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهند. مسئله ای که سبب شده  این محصولات مورد توجه قرار گیرند نچسب بودن آن ها است. مسائلی که در زمان پخت غذا در ظروفی نظیر روحی، مسی یا استیل وجود داشت با ظروف تفلون و چدن برطرف شد. 

ظروف تفلون و چدن

از سویی دیگر این قابلمه ها به علت وجود پوشش داخلی متمایز نسبت به دیگر انواع مختلف ظروف دارای ظاهری زیبا و شکیل می باشند‌. کلیه نکات ذکر شده در خصوص این ظروف سبب شده تا جایگاه ثابتی در آشپزخانه هر خانه داشته باشد. در این مبحث به نکات لازم در استفاده از ظروف تفلون و چدن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

نکات لازم در استفاده از ظروف تفلون و چدن

در حال حاضر به کارگیری ظروف تفلون و چدن بسیار گسترده شده است. با توجه به وجود دیگر اقسام ظروف طبخ غذا نظیر ظروف مسی، پیرکس، لعابی و استیل این ظروف به خوبی توانسته اند در میان مردم جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهند.

در این مبحث می خواهیم برای حفظ سطح کیفی و تندرستی، نکات لازم در استفاده از ظروف تفلون و چدن را برای شما ذکر نماییم. با رعایت این مسائل می توان در ماندگاری این محصولات کمک شایانی نمود.

ظروف تفلون و چدن

•در زمان خرید ظروف تفلون و چدن بایستی به مارک این محصولات توجه نمایید و از مارک های غیر معتبر به علت نرخ پایین آن تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید. به همین دلیل ظروفی که دارای نشان استاندارد می باشند بایستی خریداری نمود.

اگر ظروف خریداری شده ایرانی است بایستی افزون بر استاندارد بودن آن از سوی وزارت بهداشت مهر تاییدیه نیز داشته باشد. حتما با خود می گویید این گونه محصولات هم در بازار وجود دارند؟ بایستی عرض کنم بله بعضی از شرکت های معتبر تولید ظروف تفلون و چدن توانسته اند ظروفی با این خصوصیات به بازار عرضه نمایند.

•در زمان پخت و پز با این نوع ظروف معمولا شعله مطلوب به کار گیرید. چرا که شعله زیاد باعث صدمه به ظرف می شود و طی مدت زمان کوتاهی سبب خرابی این ظروف می شود.

•بهتر است  قاشق های خاصی را برای این ظروف به کار ببرید، این قاشق ها شامل کفگیر چوبی و ملاقه هایی با رویه تفلون می باشند. به هیچ عنوان از قاشق های استیل یا ابزاری شبیه به آن در این نوع ظروف استفاده نکنید زیرا که این نوع قاشق ها به پوشش این محصولات صدمه وارد کرده و آن را خراب می کند.

•در زمان شستن ظروف تفلون و چدن  اسکاچ و سیم به کار نبرید. تا جایی که امکان دارد از ابر و اسکاچ های نرم استفاده کنید.

•اگر پوشش این محصولات خراب شده است بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید. این ظروف که خواص نچسب بودن  خود را از دست داده اند به هیچ عنوان قابلیت بازسازی شدن را ندارند.

•پیش از نخستین بکارگیری این ظرف آنها را با مایع ظرفشویی و آب گرم شستشو دهید. بعد از شستن آنها مقداری روغن مایع را داخل این ظروف بریزید و توسط پارچه ای تمیز و نرم کلیه سطوح داخلی آن را چرب نمایید.

•از دیگر نکات لازم در استفاده از ظروف تفلون و چدن می توان به این مورد نیز اشاره نمود که در زمان پخت غذا بایستی پیش از آن که این ظروف را روی اجاق گاز قرار دهید روغن را داخل آن بریزید. تحت هیچ شرایطی این محصولات را خالی بر روی اجاق گاز قرار ندهید.

با رعایت نکات ذکر شده در بالا می توانید سطح کیفی اولیه این ظروف را حفظ نمود و دیگر هیچ دغدغه ای در خصوص بکارگیری آنها نخواهید داشت.

نکاتی مهم در خصوص بازسازی ظروف تفلون و چدن

بازسازی ظروف تفلون و چدن

سوالی که معمولا مورد توجه عموم مردم واقع شده است این می باشد که آیا ظروف تفلون و چدن قابل بازسازی و ترمیم می باشند یا خیر؟ این عمل بر روی تندرستی تاثیری دارد؟ در این بخش به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

مجموعا در بکارگیری این ظروف، سطح کیفی پوشش داخلی آنها از تاثیر بسزایی در عملکرد محصول و تندرستی خانواده دارد. به علت وجود بعضی ظروف با سطح کیفی پایین در بازار، اغلب اوقات ، طی مدت زمان کوتاهی پس از استفاده از این محصولات نو می بینید که پوشش داخلی ظروف تفلون و چدن پوسته پوسته شده و خاصیت نچسب بودن خود را از دست داده اند.

در این شرایط به هیچ عنوان این محصولات را به کار نبرید و استفاده از آنها اصلا پیشنهاد نمی شود. چرا که زمانی پوشش داخلی این ظروف دستخوش خراش یا پوسته پوسته شدن شود  آن سطح دستخوش  صدمه شده و به هیچ عنوان استقامت و دوام کافی را ندارد.

نامناسب ترین عمل در این شرایط بکارگیری این ظروف است. زیرا که در زمان طبخ غذا و بکارگیری این محصولات آسیب دیده، با گذشت زمان پوشش این ظروف را مصرف می کنیم.

پوشش ظروف تفلون و چدن به تنهایی زیان بخش نیستند، آن چیزی که برای تندرستی ضرر دارد به کارگیری ظروفی است که دارای پوششی آسیب دیده هستند که در اثر بکارگیری مکرر،  باقی مانده بخش های پوشش از این ظروف سوا شده و با غذا ترکیب می شوند، در این صورت برای سلامتی بسیار مضر می باشند.

پس عمده ترین نکته توجه به نوع نگهداری این محصولات است. اگرچه پوشش سطحی این ظروف دستخوش آسیب هر چند جزئی شود عدم بکارگیری آن الزامی است. در این صورت راه چاره چیست؟ آیا میتوان این ظروف را ترمیم و بازسازی نمود؟

پاسخ به این سوال منفی است. متاسفانه امروزه نیز برخی از تعمیرگاه ها به تعمیر این نوع ظروف مبادرت می نمایند. اگر شما نیز به این عمل دست می زنید ، بهتر است به این مسئله توجه نمایید که تحت هیچ شرایطی برای کاهش هزینه مربوط به خانواده به چنین عمل خطرناکی مبادرت نکنید زیرا معمولا موادی را که برای ترمیم و بازسازی ظروف تفلون و چدن به کار می برند اصلا گواهینامه سازمان بهداشت را ندارد و برای تندرستی کلیه اعضا خانواده زیان بخش می باشد.

در پایان نیز این نکته مهم در خصوص استفاده از این محصولات را از یاد نبرید که اصلا آنها را روی حرارت بسیار قرار ندهید زیرا بخاری که از این محصولات تولید می شود کشنده است. افزون بر کلیه موارد ذکر شده سطح این ظروف بعد از مدتی به کارگیری تغییر رنگ داده و در این شرایط استفاده از آنها توصیه نمی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =