نکات خانه داری

آشنایی با راهکار های مرتب کردن آشپزخانه

راهکارهای مرتب کردن آشپزخانه

برای مرتب کردن آشپزخانه معمولا راهکار هایی وجود دارد. آشپزخانه اصلی ترین قسمت هر خانه ای به حساب می آید‌ که گاهی اوقات چیدمان و شکل ظاهری آن برای خیلی از خانم ها چالش برانگیز است.

از طرفی هم اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست که مرتب سازی و نظم وسایل و ظروف متنوع و مختلف در بخش های گوناگون آشپزخانه در زیبایی و جذابیت ظاهری آن نقش مهمی ایفا می کند. زیرا که با داشتن محیطی مرتب می توان خیلی راحت بر روی امور مهمی نظیر آماده سازی غذا و همچنین صرف آن تمرکز نمود.

مرتب کردن آشپزخانه

از کابینت ها، کشو های موجود در آشپزخانه گرفته تا فضای داخل یخچال به علت وجود شمار زیادی لوازم همیشه می توان ناظر نامرتبی مستمر باشیم. ولی به وسیله افزودن یا کاهش گروهی از لوازم، ظروف و دکوراسیون اساسی آن ها می توان کلیه این ملزومات را بهترین شکل ممکن مرتب سازی نمود.

در این مبحث می خواهیم راه حل ها و اسباب هایی را به شما معرفی نماییم که سبب مرتب کردن آشپزخانه و ساماندهی درون کابینت ها و یخچال شد.

آشنایی با موانع اصلی مرتب کردن آشپزخانه

ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه

متاسفانه مرتب کردن آشپزخانه کاری آسان نیست. مهم نیست چند روز یک بار به تمیزکاری می پردازید، اگر هر کدام از امور زیر را انجام دهید معمولا آشپزخانه همیشه کثیف و نامنظم به نظر می رسد. در این صورت اگر در پی یک آشپزخانه منظم هستید بایستی به موارد زیر بیشتر دقت نمایید:

•کابینت ها بیش از اندازه شلوغ و نامرتب هستند

این یک امر شایع و احتمالا از دید شما یک مسئله مبرهن است، ولی خیلی از وسایلی که بر روی میز یا کانتر موجود هستند معمولا اضافی اند که سبب نامرتبی آن می شود. هر چه این قسمت نامرتب تر باشد محیط کوچک تر به نظر می رسد.

بهتر است از قرار دادن لوازم تزئینی بسیار جلوگیری نمایید. جایگذاری یک یا دو وسیله کافی است و باقی لوازم را نیازی نیست بر روی کانتر قرار دهید آن ها را درون کابینت جا سازی نمایید.

•کابینت ها بیش از اندازه خلوت هستند

زمانی که کانتر ها به صورت کامل از اسباب و لوازم خالی است در این شرایط به خود اجازه می دهید هرچی که به دست شما می رسد را بر روی آن قرار دهید در این صورت محیطی نامرتب خواهید داشت پس بهتر است تا حد امکان تعادل را رعایت نمایید.

•یخچال را مانند یک گالری نقاشی مورد استفاده قرار ندهید

درست است نقاشی های خود و کودک شما زیبا هستند ولی یخچال آشپزخانه را با قرار دادن نقاشی های متنوع به هیچ عنوان نمی توانید هنری کند. تنها می توان با این عمل سبب نامنظم شدن آن محیط شد. پس برای مرتب کردن آشپزخانه بهتر است از این کار ها خودداری نمود.

•ظرف های بسیاری جلو دست دارید

یکی از موانع اصلی مرتب کردن آشپزخانه قرار دادن ظرف های کثیف انباشته شده در سینک می باشد. از سوی دیگر ظرف های کثیف سبب می شوند به صورت پیوسته از ظرف های درون کابینت استفاده نمود و اکثرا روی آبچکان ظرف و ظروف بسیاری موجود باشد. در این شرایط بهتر است یک قانون برای خود تعیین نمایید که به هیچ عنوان پیش از شستن ظرفها به رختخواب خود نروید.

• کشویی را برای خرد ریزها در نظر بگیرید

مسلما اکثر شما مخالف این موضوع هستید که داشتن یک کشو برای این گونه لوازم که امکان دارد به درد نخور هم باشند معمولا بی نظمی است. ولی همانگونه که می دانید آشپزخانه به عنوان قلب خانه در نظر گرفته شده است.

در این صورت ناچاریم برای جمع آوری یک سری لوازم نظیر چسب، باتری، نوار های لاستیکی یک کشو را در نظر بگیریم و از بهم ریختگی و نامرتبی آشپزخانه و روی کانتر ها خودداری کنیم.

• به کارگیری متعدد آشپزخانه

در خانه هایی با متراژ کم معمولا این مسئله زیاد پیش می آید که کانترهای موجود در آشپزخانه هم مکانی برای آشپزی هم مکانی برای اجرای طرح های تولید وسایل تزئینی، میز کار یا میز مطالعه بچه ها باشد.

مشکلی هم ندارد ولی در هر صورت بایستی مواظب ریخت و پاش امور دیگر نیز باشید. بعد از اتمام کار بهتر است به مرتب کردن آشپزخانه و ساماندهی آن بپردازید.

آشنایی با عمده ترین ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه

روش های مرتب کردن آشپزخانه

مرتب کردن آشپزخانه معمولا تاثیر مطلوبی بر روی کل خانه می گذارد. نظم و ترتیب در هر محل و پیرامونی سبب ایجاد آرامش می شود.

ساماندهی در آشپزخانه که نقطه مرکزی هر خانه ای است افزون بر اینکه کار در این محیط را راحت می کند در منظم بودن کل خانه نقش به سزایی دارد. در ادامه این مطلب با ما باشید تا درخصوص ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

•کابینت

یکی از ضروری ترین لوازم در آشپزخانه کابینت است. هر چه کابینت های موجود در آشپزخانه بیشتر باشد ساماندهی و مرتب کردن آشپزخانه راحت تر است. به این شرط که به صورت صحیحی از آن ها استفاده نمود. اگر این مکان کوچک است و فضای مناسبی برای جایگذاری وسایل آشپزخانه ندارد در این شرایط اهمیت کابینت ها بیشتر به چشم می آید.

در این صورت کابینت ها برای جاسازی انواع لوازم از اسباب آشپزخانه گرفته تا مواد خوراکی می تواند بسیار کاربردی باشد. زیرا که می توان در یک محیط کم لوازم متنوعی را دسته بندی نمود تا در این صورت فضای بسیاری از این مکان هدر نرود.

•شلف و طبقه

یکی از ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه قرار دادن شلف در دیوار خالی آشپزخانه است. با قرار دادن لوازم بر روی آن می توان نظم خاصی را به آشپزخانه داد. یا می توان از لوازم تزئینی زیبا برای دکور آشپزخانه بهره گرفت. با این عمل هم می توان از پیرامون استفاده بهینه نمود هم اینکه آشپزخانه را ساماندهی و مرتب نمود.

•به کارگیری سبد و ظروف نگهداری

کشوها همواره بخش های شلوغ آشپزخانه به شمار می آیند. نامرتبی این قسمت سبب می شود نتوانیم لوازم دلخواه خویش را به آسانی پیدا نمود. در اینصورت بهتر است وسایل را داخل کشو ها دسته بندی نمایید.

گاهی هم لوازم آشپزخانه انقدر زیاد هستند که این طبقات فضای کافی برای جایگذاری آن ها نخواهد داشت، در این صورت می توان از سبد ها برای مرتب سازی لوازم آشپزخانه نظیر مواد شوینده، خوراکی و…کمک گرفت.

•ساماندهی و نظم زیر سینک از دیگر ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه می توان به ساماندهی زیر سینک اشاره نمود. معمولا یکی از موانع به هم ریخته شدن آشپزخانه زیر سینک می باشد. که برای خودداری از به هم ریختگی و مرتب کردن آشپزخانه می توان از سبد های چند طبقه استفاده نمود.

پس برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 20 =