لوازم آشپزخانه

چرا قابلمه را از فلز درست می کنند؟ + مهم ترین علت ساخت قابلمه از فلز

چرا قابلمه ها را از فلز می سازند

چرا قابلمه را از فلز درست می کنند؟

چرا قابلمه را از فلز درست می کنند؟ قابلمه و ظروف آشپزخانه از مهم ترین لوازم برای انجام فرآیند پخت و پز و طبخ غذا محسوب می شوند. قابلمه ها متناسب با نوع و نیاز مصرف کننده و آلیاژهای استفاده شده، در مدل های مختلف و متنوعی طراحی و به مرحله تولید می رسند.

به طور معمول، بدنه طراحی شده برای قابلمه از جنس استیل، مس، آلومینیوم خالص و آلومینیوم های آلیاژی می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قابلمه‌های از جنس آلومینیوم خالص، در سطح بازار با عنوان ظروف روحی معروف هستند.

در فرآیند ساخت و طراحی قابلمه ها، در ابتدا فرم و حالت قابلمه به وسیله دستگاه های پرس شکل می گیرد. در ادامه دستگیره های طراحی شده برای قابلمه بر روی بدنه ظرف متصل می شوند. همچنین، برخی از مدل های قابلمه، به منظور افزایش سطح کیفی و دوام، با آب کاری اسیدی، مورد شستشو قرار می گیرند.

علاوه بر این، پس از حالت گرفتن قابلمه، با استفاده از انواع رنگ، سطح خارجی ظرف پوشش داده می شود. همچنین، روکش داخلی قابلمه بسته به نوع و مدل، با گرانیت، سرامیک و انواع تفلون ساخته می شود. بنابراین، متنوع بودن طرح و مدل ظروف آشپزخانه از متریال و روکش های استفاده شده در ساختار و جداره های آن ناشی می گردد.

چرا قابلمه را از فلز درست می کنند؟

مهم ترین علت ساخت قابلمه از فلز

برای پاسخ دادن شفاف و درست به سوال به چه دلیل قابلمه را از فلز درست می کنند؟ ، باید به این موضوع اشاره نمود که رسانا بودن ظروف آشپزخانه در برابر حرارت، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. مواد استفاده شده در ساختار قابلمه، در انتقال حرارت و گرما به مواد غذایی، بسیار تاثیرگذار و موثر است.

پخت مواد غذایی مختلف و تهیه یک غذای خوشمزه و خوش طعم، مستلزم رسیدن حرارت و گرمای مناسب به بدنه داخلی و سطح کف قابلمه می باشد. چنانچه حرارت انتقال یافته کمتر یا بیشتر از حد معمول و نرمال باشد، در حالت اول غذای خام تحویل مصرف کننده می شود. همچنین، در حالت دوم با غذای سوخته و ته گرفته مواجه خواهیم شد.

بر این اساس، انتقال حرارت و گرمای مطلوب و بهینه را باید از مهم ترین علت ساخت قابلمه از فلز دانست. فلزات از بهترین مواد و متریال برای انتقال و انتشار حرارت و گرما محسوب می شوند. استفاده از فلز در ظروف آشپزخانه، افزایش سطح و ضریب تبادل و انتقال گرما را در پی دارد.

مضاف بر این، نوع فلز استفاده شده در ساختار قابلمه در تغییر دادن و افزایش طعم و مزه غذا یا کاهش کیفیت آن، تاثیرگذار و موثر می باشد. برخی از قابلمه‌ها در هنگام پخت و پز، مقداری از فلز و متریال خود را وارد مواد غذایی و غذای در حال طبخ می کنند. در حرارت‌های بالا این فرآیند بیشتر و چشمگیر تر صورت می گیرد.

میزان وارد شدن فلز به داخل غذا، به نوع مواد غذایی اعم از قلیایی یا اسیدی بستگی دارد. به طور معمول، در مواد غذایی قلیایی با اسیدی این فرآیند با سرعت بیشتری انجام می شود.

به چه دلیل قابلمه ها را از فلز درست می کنند؟

فلزات مورد استفاده در ظروف آشپزخانه

  • استیل: در این موضوع که چرا قابلمه را از فلز درست می کنند؟ ، باید خاطر نشان نمود که استیل از فلزات و متریال مورد استفاده در بسیاری از ظروف آشپزخانه محسوب می شود. متریال استفاده شده در این مدل از ظروف آشپزخانه، عمدتا کروم و نیکل می باشد. وجود نیکل در ظروف استیل، موجب نقره ای و براق شدن این قابلمه ها می شود. ظروف استیل هیچگونه تاثیری بر روی طعم و مزه غذا نداشته و با مواد غذایی قلیایی و اسیدی واکنش نشان نمی دهند.
  • آلومینیوم: ظروف آلومینیوم انتقال و انتشار حرارت و گرما را به بهترین نحو انجام می دهند. برخورداری از جنس سبک و مناسب و قابلیت استفاده در فر، از دیگر مشخصات این نوع از ظروف آشپزخانه تلقی می‌گردد. همچنین، قابلمه های آلومینیومی با مواد غذایی قلیایی و اسیدی، به سرعت واکنش نشان می‌دهند.
  • مس: برای رسیدن به پاسخ سوال چرا قابلمه را از فلز درست می کنند، باید عنوان نمود که مس، از دیگر فلزات مورد استفاده برای ظروف آشپزخانه به شمار می رود. ضریب رسانایی و سطح انتقال حرارت بالا و دوام و استحکام مطلوب، از مهم ترین شاخصه های این محصولات قلمداد می گردد. فلز مس از جمله فلزات گران قیمت و گران بها به حساب می آید.
  • آلومینیوم آلیاژی: از دیگر فلزات مورد استفاده برای طراحی و ساخت قابلمه ها، می توان به متریال آلومینیوم آلیاژی، اشاره نمود. حرارت در این ظروف به خوبی پخش شده و به صورت یکنواخت و ثابت به مواد غذایی و غذای در حال پخت می رسد. این نوع از ظروف آشپزخانه به نوبه خود بسیار پرطرفدار و پراستفاده می باشند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نگهداری آب برای بازه زمانی طولانی در داخل این ظروف، منجر به زنگ زدگی و فرسودگی قابلمه می شود. همچنین، استفاده از مواد اسیدی، موجب کاهش چشمگیر کارایی و کیفیت قابلمه می شود.برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نوزده =