لوازم آشپزخانه

چرا فلاسک چای را گرم نگه نمی دارد؟ + 3 علل عمده سرد شدن چای در فلاسک

چرا فلاسک چای را گرم نگه نمی دارد؟

چرا فلاسک چای را گرم نگه نمی دارد؟ فلاسک از بهترین وسایل برای نگهداری انواع و اقسام مایعات، اعم از نوشیدنی های سرد و گرم، برای مدت زمان طولانی به شمار می رود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فلاسک‌هایی که برای نگهداری مایعات مورد استفاده واقع می شوند، فلاسک دمایی نام دارند.

این محصولات قادر به حفظ و نگهداری از مایعات سرد و گرم برای بازه زمانی طولانی مدت می باشند. علاوه بر این، فلاسک های دمایی قابلیت گرم نگه داشتن نوشیدنی هایی مانند شیر، قهوه و چای را به راحتی امکان پذیر می سازند. در ضمن، امکان نگهداری نوشیدنی های خنک و سرد مانند آب میوه در این فلاسک ها وجود دارد.

با این وجود، پس از مدتی استفاده از فلاسک ها، به تدریج این محصولات دچار افت کیفیت و کارایی می شوند. در چنین مواقعی، امکان نگهداری نوشیدنی های سرد و گرم در این ظرف ها عملا وجود ندارد. بر این اساس، سرد شدن مایعات داغ یا گرم شدن نوشیدنی های خنک، یکی از مشکلات استفاده از فلاسک ها در طول زمان می باشد.

در چنین شرایطی و در مدت زمانی بسیار کوتاهی، آبگرم یا سرد موجود در محفظه فلاسک سرد یا گرم می شود. این مشکل در اثر علل و عوامل مختلفی بروز پیدا می کند.

چرا فلاسک چای را گرم نگه نمی دارد؟

مهم ترین دلایل سرد شدن چای در فلاسک

1- خراب یا معیوب شدن درب فلاسک

برای رسیدن به پاسخ این سوال که چرا فلاسک چای را گرم نگه نمی دارد؟ ، باید به این نکته اشاره نمود که یکی از مهم ترین موارد در سرد شدن چای، به بروز ایراد در درب فلاسک مربوط می شود. در صورت معیوب بودن درب فلاسک، انرژی گرمایی و حرارت موجود در محفظه داخلی، به تدریج از بین می رود.

به طور معمول، درب های به کار رفته در ساختار این محصولات از نوع سوپاپ دار، پمپی، فشاری و پیچی می باشند. درب های از نوع پیچی، به علت حفظ و نگهداری حرارت، از بهترین گزینه ها محسوب می شوند. درب های فشاری در مقایسه با درب های پیچی، بازه زمانی کمتری می توانند مایعات داغ را گرم نگه دارند.

مضاف بر این، درب های پمپی، غالبا برای فلاسک های از نوع استیل طراحی و تولید می شوند. درب های سوپاپ دار اگرچه برای نگه داشتن مایعات بسیار مناسب هستند، اما در صورت آسیب دیدن، کارایی و عملکرد مطلوب خود را از دست می دهند.

2- آسیب دیدن محفظه و بدنه ظرف

از دیگر دلایل این موضوع که چرا فلاسک چای را گرم نگه نمی دارد؟ ، مشکل و ایراد پیدا کردن محفظه و بدنه ظرف می باشد. این مشکل بیشتر در فلاسک های استیل بروز پیدا می کند. محفظه و بدنه مدل های استیل از متریال و مواد اولیه استیل ضد زنگ ساخته و پرداخته می شود.

این قابلیت موجب افزایش دوام و استحکام محصول در برابر ضربه و فشار می شود. همچنین، فلاسک های استیل در مقایسه با مدل های شیشه ای، علاوه بر دوام بالا، از مقاومت مطلوبی در برابر شوک حرارتی برخوردار می باشند. در ساختار داخلی این مدل از دو لایه استیل داخلی و خارجی استفاده شده است.

مهم ترین دلایل سرد شدن چای در فلاسک

میان جداره های بخش داخلی و بیرونی گاز مخصوصی قرار گرفته است. وارد شدن ضربه و فشار به بدنه موجب تخلیه گاز موجود در لایه ها می شود. در نتیجه این امر، فلاسک عایق حرارتی بودن خود را از دست داده و دچار افت کیفیت می شود.

داغ شدن محفظه و بدنه فلاسک، موید از بین رفتن عایق حرارتی ظرف می باشد. بنابراین، آسیب و صدمه دیدن بدنه را می توان از مهم ترین دلایل سرد شدن چای در فلاسک برشمرد.

3- خراب شدن واشر و اتصالات فلاسک

در ادامه این موضوع که علت سرد شدن چایی در فلاسک چیست؟، باید خاطر نشان نمود که فرسودگی و خرابی واشر و اتصالات نیز می توان سرد شدن مایعات داغ را در پی داشته باشد. خراب شدن واشر تعبیه شده بر روی فلاسک موجب خارج شدن حرارت و گرمای موجود در داخل آن می شود.

همچنین، ترک برداشتن سطح فلاسک شیشه ای، موجب از بین رفتن جداره بیرونی ظرف می شود. در نتیجه این امر خلأ ایجاد شده در اطراف فلاسک از بین رفته و به تبع آن، حرارت و گرما از نوشیدنی های گرم دفع می گردد.

لازم به ذکر است که خارج شدن محفظه داخلی را می توان از دیگر علل سرد شدن مایعات در فلاسک قلمداد نمود. این مشکل غالبا در فلاسک های شیشه ای بیشتر ایجاد می شود. در اثر خارج شدن محفظه ظرف از جایگاه خود، یک روزنه در ساختار فلاسک ایجاد شده که از این طریق گرما و حرارت از سطح چای خارج می گردد.

برای حل این مشکل می توان واشر پلاستیکی فلاسک شیشه ای را باز نموده و سپس آن را در جایگاه خود قرار داد. با قرار گرفتن صحیح شیشه فلاسک در سر جای خود، این محصول قادر به حفظ و نگهداری مایعات گرم و سرد برای بازه زمانی طولانی مدت خواهد بود.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =