لوازم آشپزخانه

چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود + 5 نوع ظرفی که هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد

چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟

چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟

چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟ بسیاری از ظروف آشپزخانه بسته به سطح کیفی و متریال استفاده شده در ساختار، قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی را دارند. با این حال، برخی از ظروف برای شستشو در ماشین ظرفشویی مناسب نیستند. بر همین اساس، قرار دادن این ظروف در ماشین ظرفشویی موجب لکه و کدر و تیره شدن رنگ و سطح بدنه آن می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ماشین های ظرفشویی برای انجام فرآیند شستشو و از بین بردن لکه و چربی های سطح ظروف، از گرمای بسیار بالایی استفاده می کنند. گرمای شدید این دستگاه ها، موجب افت کیفیت و کاهش کارایی برخی از قابلمه ها می شود.

دلایل سیاه شدن قابلمه در ماشین ظرفشویی

در موضوع چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟ ، همانطور که اشاره گردید، گرمای شدید تولید شده به وسیله ماشین ظرفشویی، از مهم ترین دلایل تغییر رنگ و کدر شدن برخی ظروف می باشد. از آنجایی که ساختار و بدنه برخی از قابلمه ها بسیار ظریف و حساس ساخته می شود، گرمای زیاد می تواند تغییر رنگ و تیره شدن این ظروف را به همراه داشته باشد.

بنابریان باید هنگام قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، از سازگار بودن متریال و مواد اولیه ظرف با حرارت و گرمای دستگاه اطمینان حاصل کرد.

دلایل سیاه شدن قابلمه در ماشین ظرفشویی

وجود مواد شوینده خورنده برای شستشو و تمیز کردن، از دیگر دلایل سیاه شدن قابلمه در ماشین ظرفشویی محسوب می شود. به طور معمول، در ماشین های ظرفشویی از شوینده های قوی مانند پودر، مایع جلا دهنده و قرص ظرفشویی استفاده می گردد.

استفاده بیش از حد از این مواد، کیفیت پایین و انقضای تاریخ مصرف شوینده‌ها می تواند منجر به تغییر رنگ و کدر شدن قابلمه ها شود. همچنین، عدم سازگاری برخی ظروف با مواد شوینده ماشین ظرفشویی، موجب از بین رفتن روکش و لعاب و به تبع آن، کدر شدن و تیرگی سطح داخل و بیرون قابلمه می شود.

کدام ظروف را نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد؟

1- ظروف آلومینیومی

برای یافتن پاسخ سوال چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود، باید به این نکته اشاره نمود که ظروف آلومینیومی را نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد. روکش های استفاده شده در این ظروف با قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی، دچار آسیب و صدمه می شوند. برخورداری ظروف آلومینیومی از ظاهر ظریف، به خوبی عدم استفاده از این ظروف در ماشین ظرفشویی را گوشزد می کند.

آب موجود در ماشین ظرفشویی برای پاک کردن لکه ها و چربی ها تا حدود 95 درجه سانتیگراد داغ می شود. ترکیب مواد شوینده با آب داغ، لکه و تیرگی را بر روی سطح ظروف آلومینیومی برجای می گذارد. توصیه می شود که قابلمه های آلومینیومی با آب ولرم و مواد شوینده ملایم شسته شوند.

2- ظروف مسی

در ادامه مقاله چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود، باید یادآوری کرد که ظروف مسی نیز برای استفاده در ماشین ظرفشویی مناسب نیستند. قابلمه مسی از ظاهر و بازه رنگی جذاب، درخشان و منحصر به فردی برخوردار است. قرار دادن این مدل ظروف آشپزخانه در ماشین ظرفشویی، به علت وجود شوینده های شیمیایی، خوردگی و سیاه شدن رنگ مس را در کوتاه ترین بازه زمانی به دنبال دارد.

3- ظروف چدن

از دیگر ظروفی که نباید به وسیله ماشین ظرفشویی شسته شوند، ظروف آشپزخانه چدنی می باشد. قابلمه های چدنی از ظروف مناسب و کاربردی برای آشپزی به حساب می آیند. با این حال، قرار گرفتن این ظروف در ماشین ظرفشویی، به علت درجه دمای بالای آب و مواد شوینده قوی و شیمیایی، موجب آسیب دیدن جدی ساختار داخلی و بیرونی قابلمه چدنی می شود.

در چنین شرایطی با از دست رفتن لایه رویی سطح قابلمه، خاصیت نچسب بودن آن از بین می رود. ویژگی نچسب بودن ظروف چدنی، مانع از چسبیده شدن غذا به کف ظرف می شود.

4- ظروف آشپزخانه استیل

از دیگر ظروف نامناسب برای ماشین ظرفشویی می توان به ظروف و قابلمه های استیل، اشاره نمود. ظروف استیل به علت برخورداری از بدنه و ساختار حساس و ظریف، بیشترین آسیب را در ماشین ظرفشویی می بینند.

نفوذ مواد شوینده در بدنه و ساختار این ظروف، موجب تغییر رنگ، سیاهی و ایجاد لکه بر روی سطح قابلمه استیل می شود. مضاف بر این، احتمال خوردگی و فرسودگی ظروف استیل افزایش پیدا می کند.

چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟

5- ظروف چوبی

در انتهای مقاله چرا قابلمه در ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟ ، باید عنوان نمود که ظروف و وسایل چوبی نیز نباید در ماشین ظرفشویی قرار داده شوند. مواد شوینده دستگاه ظرفشویی ضمن بیرون کشیدن روغن طبیعی ظروف چوبی، از بین رفتن کیفیت و کارایی آنها را در پی دارد.

این امر به تدریج موجب خشک شدن و ایجاد ترک و شکستگی در سطح ظروف می شود. همچنین، ماندن ظرف چوبی در آب، خم شدن آن را به دنبال دارد. مناسب است که ظروف و وسایل آشپزخانه چوبی را با مایع ظرفشویی بسیار ملایم و آبگرم شستشو داد.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =