لوازم آشپزخانه

چرا فلاسک نقره اندود است؟ + توضیح مهمترین دلایل نقره اندود بودن

چرا فلاسک نقره اندود است؟

چرا فلاسک نقره اندود است؟

چرا فلاسک نقره اندود است؟ فلاسک از ظروف مناسب برای نگهداری مایعات سرد یا گرم، برای بازه طولانی مدت محسوب می شود. ساختار داخلی این ظرف از دیواره های دو جداره ساخته شده از جنس شیشه، تولید می‌شود.

به طور معمول، فضای داخلی فلاسک را با آب نقره پوشش می دهند. همچنین، به منظور جلوگیری از انتقال حرارت و گرما، هوای ایجاد شده میان جداره های ظرف را به وسیله پمپ مخصوص تخلیه می کنند. سطح خارجی و بدنه بیرونی فلاسک با استفاده از پوشش های فلزی محافظت می گردد.

در این موضوع که چرا فلاسک نقره اندود است؟ ، باید خاطر نشان نمود که اشیا و اجسام سرد با دریافت گرما از محیط اطراف خود، گرم می شوند. این در حالی است که سرد شدن اشیای گرم با منتقل شدن گرما و حرارت به محیط بیرون، صورت می گیرد. بر این اساس، مبنای کار فلاسک، جلوگیری از منتقل شدن گرما از محفظه داخلی ظرف به محیط بیرون می باشد.

گفتنی است که فرآیند انتقال و جریان گرما به روش های مختلف تابش، همرفت و هدایت انجام می شود. استفاده از شیشه در جداره های فلاسک، مانع از جریان پیدا کردن و انتقال گرما به بیرون می شود. در ضمن، شیشه یک ماده عایق می باشد. علاوه بر این، ایجاد شدن خلأ در بین جداره ها، از جریان یافتن و انتقال گرما و حرارت به صورت همرفت جلوگیری می کند.

برای جلوگیری از جریان یافتن گرما و حرارت به صورت تابش، در محفظه داخلی فلاسک از پوشش نقره ای استفاده می کنند. در نتیجه این امر، فلاسک قادر خواهد بود نوشیدنی های سرد و گرم را با حفظ دما، برای مدت طولانی نگهداری کند.

مهم ترین علت نقره اندود کردن فلاسک

برای پاسخگویی به سوال چرا فلاسک نقره اندود است، باید اشاره نمود که طراحی فلاسک به گونه ای صورت می گیرد که محتویات داخلی ظرف، قابلیت رسیدن به تعادل گرمایی را داشته باشند. از سوی دیگر، یکی از عمده‌ترین دلایل استفاده از فلاسک، نگهداری و حفظ دمای مایعات مختلف برای مدت زمان طولانی می باشد.

بر این اساس، در هنگام سفر و مسافرت رفتن و طی مسافت های طولانی به راحتی می توان از این ظرف استفاده نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ثابت نگه داشتن دمای محتویات داخل ظرف و جلوگیری از منتقل شدن حرارت و گرما، مبنای کار و عملکرد فلاسک محسوب می شود.

لازم به ذکر است که یکی از دلایل و علت نقره اندود کردن فلاسک، جلوگیری از انتقال و جریان یافتن گرما از طریق روش تابش می باشد.

بر همین اساس، سطح جداره ها و دیواره های فلاسک با نقره اندود شده و پوشش داده می شود. در نتیجه این امر قابلیت نگهداری مایعات مختلف نظیر شیر داغ، چای و قهوه برای مدت زمان طولانی، برای مصرف کننده فراهم می شود.

مهم ترین علت نقره اندود کردن فلاسک

متریال استفاده شده در ساختار فلاسک

برای رسیدن به پاسخ سوال چرا فلاسک نقره اندود است، باید ابراز نمود که متریال و مواد اولیه مختلفی در فرآیند طراحی و تولید فلاسک مورد استفاده واقع می شود. بر این اساس، محفظه داخلی فلاسک بسته به نوع مدل، از متریال استیل یا شیشه ساخته و پرداخته می گردد. فلاسک های دارای محفظه شیشه ای، علاوه بر بهداشتی بودن، به راحتی قابلیت نظافت و شستشو را دارند.

همچنین، عدم جذب بو و وزن مناسب، از دیگر ویژگی های حائز اهمیت فلاسک های شیشه ای تلقی می گردد. خاصیت عدم جذب بو، امکان نگهداری و ذخیره سازی مواد غذایی و مواد ترش را در فلاسک های شیشه ای میسر می سازد. در ضمن، شکننده بودن در برابر نوسانات دمایی، از بزرگ ترین معایب این نوع از فلاسک ها محسوب می‌گردد.

فلاسک های استیل از دیگر نمونه های این محصولات بوده که از متریال استیل ضد زنگ، طراحی و تولید می شوند. استفاده از متریال استیل، طول عمر بالا و دوام و استحکام مطلوب این مدل از فلاسک ها را به دنبال دارد.

مضاف بر این، برخورداری از ظاهر درخشان و زیبا، مقاومت بالا در برابر ضربه و دوام و استحکام مطلوب در مقابل شوک حرارتی، از دیگر ویژگی های قابل توجه فلاسک های از نوع استیل تلقی می گردد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که وارد شدن ضربه شدید به بدنه فلاسک استیل موجب از بین رفتن خاصیت این مدل می شود. چرا که وارد شدن ضربه موجب خارج شدن گاز یا خلأ موجود در میان جداره ها می شود.

در ادامه مبحث که علت نقره اندود بودن فلاسک چیست ، باید عنوان نمود که بدنه بیرونی و خارجی این ظرف نیز از متریال مختلفی اعم از فلزی و پلاستیکی تولید می شود. پوشش های پلاستیکی، به علت قابلیت حمل و جابجایی آسان و راحت، به انضمام وزن کم و مناسب، در مقیاس وسیع تری برای بدنه فلاسک ها مورد استفاده واقع می‌شوند.

ناگفته نماند که سطح کیفی ظرف، نوع و جنس بدنه، متریال به کار رفته در ساختار و برند و سازنده، از عوامل موثر بر قیمت فلاسک می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از قیمت ظروف پخت و پز همچون  قابلمه، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + سه =