لوازم آشپزخانه

چرا قابلمه گرد است؟ + بررسی کامل و جامع و دلایل آن

چرا قابلمه گرد است؟

چرا قابلمه گرد است؟

چرا قابلمه گرد است؟ این سوال ممکن است در حین خرید یا در هنگام انجام فرآیند پخت و پز و آشپزی در ذهن بسیاری خطور کند. به طور معمول، قابلمه های تولید شده و موجود در بازار، از شکل و ظاهر گرد و دایره ای برخوردار می باشند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بهره مندی قابلمه از سطح مقطع دایره ای، به دلایل و علت های خاصی مربوط می شود.

این موضوع در موقع هم زدن و مخلوط کردن مواد غذایی، نمود بیشتری پیدا می‌کند. معمولا، در هنگام آشپزی برای مخلوط شدن مواد غذایی در قابلمه، دست ها به صورت دایره ای حرکت می‌کنند.

در باب چرا قابلمه گرد است؟ ، باید ابراز نمود که قابلمه از شایع ترین و متداول ترین ملزومات برای انجام فرآیند پخت و پز و طبخ غذا محسوب می‌شود. با استفاده از قابلمه ها به راحتی می توان انواع و اقسام غذاهای خوش طعم و خوشمزه مانند سوپ، آبگوشت، پلو و خورشت را تهیه نمود.

ظروف آشپزخانه در مدل ها و جنس های مختلفی ساخته و پرداخته می شوند. قابلمه های چدنی، سرامیکی، گرانیتی، تفلون و استیل، از رایج ترین ظروف آشپزخانه مورد استفاده به شمار می روند. با یک نگاه کلی به ظاهر قابلمه ها، سطح گرد و دایره ای شکل این ظروف به خوبی جلب توجه می کند.

چرا قابلمه گرد است؟

علت گرد بودن سطح مقطع قابلمه

برای پاسخگویی به این سوال که دلیل گرد بودن قابلمه چیست ، باید اشاره نمود که طراحی قابلمه به شکل و فرم گرد و دایره ای، در جهت تسریع و تسهیل پروسه پخت و پز غذا صورت می گیرد. به عبارت دیگر، طراحی قابلمه ها به صورت مربعی، مشکلات مختلفی را به ویژه در هنگام هم زدن و مخلوط کردن مواد غذایی ایجاد می کند.

در چنین شرایطی، به علت مخلوط نشدن مواد غذایی، کیفیت و طعم غذا کاهش چشمگیری پیدا می کند. مضاف بر این، طراحی قابلمه به شکل چهار گوش، موجب جمع شدن مقداری از مواد غذایی در گوشه های ظرف می شود. این امر می تواند ته گرفتگی و سوختگی غذای جمع شده در گوشه های قابلمه را به دنبال داشته باشد.

تسهیل و سرعت بخشیدن به فرآیند پخت و پز، در کنار طبخ غذایی خوشمزه و لذیذ را می توان یکی از مهم ترین دلایل و علت گرد بودن سطح مقطع قابلمه برشمرد. از دیگر دلایل مهم طراحی قابلمه ها به شکل و فرم دایره ای و گرد، سهولت در شستشو و تمیز کردن ظروف می باشد.

به طور معمول، در هنگام آشپزی به علت نفوذ گرما و حرارت زیاد به جداره ها و کف قابلمه، احتمال چسبیدن باقی مانده های مواد غذایی به سطح ظرف وجود دارد. دایره ای و گرد بودن سطح قابلمه، قابلیت از بین بردن و جدا کردن راحت و آسان لکه ها و مواد غذایی چسبیده به ظرف را فراهم می آورد.

علاوه بر این، دایره ای بودن سطح قابلمه، انتقال حرارت و گرما را به صورت یکنواخت و با نرخ ثابت و متعادل به مواد غذایی به راحتی محقق می سازد.

انجام شدن مطلوب فرآیند انتقال گرما، در تهیه و طبخ غذای باکیفیت و خوشمزه بسیار تاثیرگذار و موثر است. همچنین، جنس و متریال استفاده شده در ساختار و بافت قابلمه نیز در افزایش ضریب تبادل حرارت، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

علت گرد بودن قابلمه

بهترین جنس قابلمه برای آشپزی

پس از پاسخگویی به سوال چرا قابلمه گرد است، بررسی ویژگی ها و مشخصات بهترین جنس قابلمه نیز خالی از لطف نمی باشد. در حال حاضر قابلمه های مخصوص آشپزی بسته به نوع استفاده و کاربرد، از متریال و آلیاژ های مختلفی تهیه و تولید می شوند.

1- ظروف گرانیتی

قابلمه های گرانیتی از ظروف بسیار پرکاربرد و محبوب برای پخت و پز و آشپزی به شمار می روند. برخورداری از وزن مناسب، سهولت در شستشو، برخورداری از خاصیت نچسب بودن، عدم تاثیرگذاری بر طعم و رنگ غذا، توزیع و انتقال مطلوب گرما و حرارت و مناسب برای استفاده در فر، از مهم ترین مشخصات ظروف گرانیتی تلقی می گردد.

2- ظروف سرامیکی

قابلمه های سرامیکی به علت برخورداری از ظاهر جذاب و کارایی مطلوب، برای طبخ غذاهای مختلف مورد استفاده واقع می شوند. استفاده از روکش های سرامیکی باکیفیت و بهداشتی در بافت این ظروف، مانع از رخ دادن واکنش شیمیایی میان مواد غذایی و متریال ظرف می شود. مراقبت و نگهداری اصولی از ظروف سرامیکی، طول عمر و کارایی آنها را افزایش می دهد.

3- ظروف آلومینیومی

در این موضوع که چرا قابلمه گرد است، باید خاطر نشان نمود که ظروف آلومینیومی یا به تعبیری روحی نیز از سطح گرد و دایره ای برخوردار هستند. برخورداری از وزن سبک و قابلیت استفاده در فر، از ویژگی های شاخص این مدل از ظروف آشپزخانه قلمداد می گردد.

4- ظروف استیل

ظروف استیل از مقاومت و دوام و استحکام بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی بهره می برند. همچنین، مقاومت بالا در برابر ضربه، قابلیت استفاده در فر و ضریب تبادل و انتقال حرارت بالا را می توان از مشخصات برجسته قابلمه های استیل برشمرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =