لوازم آشپزخانه

چرا دسته قابلمه پلاستیکی است؟ + بررسی جامع دلایل و مزایای دسته پلاستیکی

چرا دسته قابلمه پلاستیکی است

چرا دسته قابلمه پلاستیکی است؟

چرا دسته قابلمه پلاستیکی است؟ قابلمه و ماهیتابه از لوازم و وسایل آشپزخانه رایج و متداول برای انجام فرآیند پخت و پز و آشپزی به شمار می روند. قابلمه ها متناسب با نوع استفاده در اندازه ها و سایزهای کوچک و بزرگ موجود می باشند. علاوه بر این، قابلمه ها به صورت بدون دسته و دسته دار، در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می شوند. دسته از اجزای اصلی موجود در ساختار قابلمه بوده که قابلیت حمل و انتقال ظرف را به راحتی امکان پذیر می سازد. دسته قابلمه ها به علت تماس با حرارت و گرمای زیاد، می بایست از متریال و مواد اولیه باکیفیت و مرغوب مانند پلاستیک ساخته و پرداخته شود.

دلایل پلاستیکی بودن دسته قابلمه

هنگام استفاده از ظروف آشپزخانه برای بسیاری این سوال پیش آمده که چرا دسته قابلمه پلاستیکی است؟ در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در صورت از بین رفتن دسته و دستگیره ظروف آشپزخانه، امکان استفاده از آنها وجود ندارد. بر همین اساس، بسیاری از تولیدکنندگان به منظور جلوگیری از این مشکلات، دسته های طراحی شده برای قابلمه ها و ماهیتابه ها را از جنس پلاستیک باکیفیت و بادوام در نظر می گیرند. دسته ظروف آشپزخانه باید از مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و حرارت مستقیم و شعله برخوردار باشد. به همین جهت، دسته های در نظر گرفته شده برای قابلمه ها بر اساس فرآیندهای مختلفی طراحی و تولید می شوند.

دلایل پلاستیکی بودن دسته قابلمه

عدم انتقال گرما، کیفیت و مقاومت بالا، طراحی ارگونومیک و سبک بودن را می توان از مهم ترین دلایل پلاستیکی بودن دسته قابلمه به حساب آورد. همچنین، عدم هدایت الکتریسیته و مقاومت بالا در برابر فرآیندهای شیمیایی، از دیگر دلایل استفاده از متریال پلاستیک برای دسته های قابلمه می باشد. با گذشت زمان، نفوذ عوامل محیطی و شیمیایی بر روی سطح بدنه و دسته، می تواند منجر به افت کیفیت و مرغوبیت قابلمه شود. به همین جهت، برای ساختار اصلی و بدنه قابلمه ها از مواد اولیه باکیفیت و مقاوم در برابر عوامل خورنده استفاده می کنند.

در ادامه مقاله چرا دسته قابلمه ها را از جنس پلاستیک می سازند باید اشاره نمود که توزیع حرارت در کلیه سطوح قابلمه، موجب داغ شده بدنه و دسته محصول می شود. استفاده از متریال بی کیفیت در ساختار دسته قابلمه می تواند منجر به وقوع حوادث و خطرات جدی و ناخوشایندی شود. به همین منظور، دسته های قابلمه باید به گونه طراحی شود که در هنگام آشپزی و پخت و پز بیش از حد داغ نشوند. برای محقق ساختن این امر، از متریال پلاستیک در بخش دسته قابلمه ها استفاده می گردد.

اهمیت استفاده از دسته پلاستیکی قابلمه

برای پاسخگویی به سوال چرا دسته قابلمه پلاستیکی است، باید به این نکته اشاره نمود که سوختگی دست، از شایع ترین خطرات در هنگام انجام فرآیند آشپزی به حساب می آید. استفاده از دسته های پلاستیکی، از سوختن دست ها به نحو مطلوب جلوگیری می کند. به منظور کاهش چشمگیر این اتفاقات، می توان از دستگیره های نسوز سیلیکونی استفاده به عمل آورد. این دستگیره ها از جنس سیلیکون ساخته شده و قابلیت حمل و جابجایی قابلمه‌های بسیار داغ را میسر می سازند. همچنین، کیفیت فوق العاده بالای این دستگیره ها، از سوختگی دست ها و بروز حوادث خطرناک جلوگیری به عمل می آورد. در بسیاری مواقع، سوختن دست ها، به علت حرارت بسیار بالای ظروف رخ می دهد. دستگیره های پلاستیکی، مانع از انتقال حرارت به دسته قابلمه می شوند.

دسته پلاستیکی قابلمه به راحتی قابل نظافت و شستشو می باشد. این موضوع مانع از تجمع و نفوذ آلودگی ها و میکروب ها و عوامل مضر برای سلامت انسان می شود. همچنین، این دسته ها در برابر شعله و حرارت باز، از مقاومت مناسبی بهره می برند.

اهمیت استفاده از دسته پلاستیکی قابلمه

مزایای استفاده از دسته پلاستیکی

در انتهای مقاله چرا دسته قابلمه پلاستیکی است؟ ، باید عنوان نمود که استفاده از دسته های پلاستیکی با مزیت‌ها و ویژگی های مثبت زیادی همراه می باشد. انعطاف پذیری و کارایی و کاربرد بسیار بالا، در کنار کیفیت و دوام بالا را می توان از مهم ترین مزیت های قابلمه های دارای دسته پلاستیکی برشمرد. علاوه بر این، استفاده از مواد اولیه مرغوب و مناسب، دوام و استحکام و مقاومت بالای دسته ها را در برابر حرارت و شعله زیاد رقم زده است. به طور معمول، حرارت و گرما برای مدت زمان زیادی در سطح داخلی و بدنه قابلمه باقی می ماند. استفاده از پلاستیک باکیفیت در ساختار دسته ها، مانع از انتقال و هدایت حرارت و گرمای بالا به دسته قابلمه می شود.

لازم به ذکر است که طور عمر بالا، مقاومت در برابر واکنش های شیمیایی، سهولت و راحتی در نظافت و تمیز کردن و سطح کیفی مناسب، از دیگر مزایای قابل توجه دسته های پلاستیکی قابلمه به شمار می روند. عدم جذب گرما و حرارت به وسیله دسته های پلاستیکی، امکان نگهداری و حمل قابلمه و ماهیتابه را برای مدت زمان طولانی، بدون وارد آوردن فشار زیاد و آسیب به دست ها فراهم می آورد.

برای خرید سرویس قابلمه ، ظروف پخت و پز، فلاسک چای و سایر ظروف مربوط به پخت و پز و آشپزخانه به سایت اینترنتی منزل می مراجعه نمایید تا یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =