لوازم آشپزخانه

چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم + 5 تکنیک تیز کردن چاقوی آشپزخانه

چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم

چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم

چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم؟ چاقوی آشپزخانه از وسایل کاربردی و حائز اهمیت در آشپزخانه هر خانه ای محسوب می شود. کند شدن چاقوی آشپزخانه ضمن مختل کردن تهیه مقدمات آشپزی، بسیار آزاردهنده و کلافه کننده می باشد. در مواقع کند شدن چاقو، نیروی بیشتری در جهت بهتر کار کردن، به آن وارد می شود.

این امر می تواند منجر به خارج شدن کنترل چاقو آشپزخانه و بروز اتفاقات جدی و خطرناک شود. برای جلوگیری از بروز هرگونه خطر احتمالی و سرعت بخشیدن به فرآیند آشپزی، تیز کردن چاقوی آشپزخانه، بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

مهم ترین دلیل کند شدن کارد آشپزخانه

برای پاسخ دادن به این سوال که چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم؟ ، باید اشاره نمود که خرد کردن پیاز، از مهم‌ترین دلایل کند شدن چاقوی آشپزخانه محسوب می شود.

پیاز یکی از مواد اصلی برای تهیه بسیاری از غذاها به شمار می آید. خرد کردن پیاز موجب آسیب وارد شدن به تیغه های چاقوی آشپزخانه می شود. به تدریج این امر کاهش کارایی و کند شدن تیغه چاقو را در پی دارد. به طور کلی، پیاز دارای خاصیت اسیدی می باشد. همین امر موجب کند شدن و کاهش کیفیت چاقوی آشپزخانه می شود.

برای جلوگیری از کند شدن چاقو، می بایست پیاز را به وسیله یک چاقوی جداگانه خرد کرده یا برش داد زیرا همانطور که گقته شد یکی از مهمترین دلایل کند شدن چاقوی آشپزخانه ، خرد کردن پیاز است.

همچنین، مناسب است پس از اتمام خرد کردن یا برش پیاز، چاقو را در اسرع وقت با آب شستشو داد. شستن چاقو با آب موجب برطرف کردن قطرات و محتویات باقی مانده پیاز از روی سطح چاقو و عدم کند شدن آن می شود.

مهم ترین دلیل کند شدن کارد آشپزخانه

از دیگر دلایل کند شدن کارد آشپزخانه، استفاده از تخته برش نامناسب و قرار دادن چاقو در ماشین ظرفشویی می باشد. استفاده از تخته برش پلاستیکی یا چوبی، مانع از کند شدن و کاهش کارایی تیغه چاقوی آشپزخانه می‌شود. علاوه بر این و به منظور حفظ کیفیت و کارایی تیغه، مناسب است که چاقو با دست شسته شود.

بهترین روش های تیز کردن چاقوی آشپزخانه

1- استفاده از چاقو تیز کن

بدون تردید، یکی از اصول مهم و حائز اهمیت برای انجام مطلوب فرآیند پخت و پز، برخورداری از یک چاقوی تیز و باکیفیت می باشد. چاقوی تیز و مناسب، برای برش زدن انواع مواد غذایی، به آشپزها کمک شایانی می نماید. استفاده از چاقو تیز کن، از روش های کاربردی و راهگشا برای تیز کردن چاقوهای آشپزخانه محسوب می شود.

استفاده از چاقو تیز کن های فولادی یا چاقو تیز کن دو لبه خانگی، از بهترین گزینه ها به منظور تیز کردن تیغه چاقوی آشپزخانه تلقی می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که چاقو تیز کن دو لبه برای تیز کردن چاقوهای دارای لبه صاف، مناسب و مفید می باشد. بنابراین، امکان تیز کردن چاقوهای لبه دار مانند چاقوی مخصوص برش نان، با این ابزار وجود ندارد.

2- استفاده از چاقوی دیگر

به منظور یافتن جواب سوال چرا گاهی چاقوی آشپزخانه را تیز می کنیم، باید ابراز نمود که با استفاده از یک کارد دیگر می توان نسبت به تیز کردن چاقوی آشپزخانه اقدام نمود. در صورت استفاده از این روش هرگز نباید لبه های چاقو بر روی یکدیگر قرار گیرند. چراکه این کار موجب از بین رفتن کیفیت تیغه و کاهش کارایی چاقو می شود.

بنابراین، برای استفاده درست از این روش می بایست از پشت لبه چاقو استفاده کرد. به نحوی که برآمدگی یا تیزی کارد دیگر، در سمت مخالف لبه قرار گیرد.

3- تیز کردن چاقو با سوهان ناخن

در ادامه مقاله چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم، امکان تیز کردن چاقو با سوهان ناخن استیل نیز وجود دارد. زبر بودن سطح روی سوهان ناخن، برای تیز کردن کارد آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. کشیدن تیغه بر روی سطح سوهان، در تیز کردن تیغه چاقو بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد. ضمنا، در صورت زبر نبودن سطح سوهان، نمی توان کارآمد بودن این روش را انتظار داشت.

تیز کردن کارد آشپزخانه

4- کاغذ سنباده

جالب است بدانید که با استفاده از کاغذ سنباده نیز می توان تیغه چاقوی آشپزخانه را تیز کرد. بهترین کاغذ سنباده برای استفاده بهینه از این روش، کاغذ زبر می باشد. همچنین، هرگز نباید کاغذ سنباده را بر روی سطح تیغه چاقو کشید. بلکه برای کارآمد بودن این روش لازم است که چاقو بر روی سطح زبر کاغذ سنباده کشیده شود.

5- استفاده از لیوان سرامیکی

در روشن شدن پاسخ سوال چرا گاهی کارد آشپزخانه را تیز می کنیم، باید اشاره نمود که با استفاده از یک لیوان سرامیکی هم می توان تیغه چاقوی آشپزخانه را تیز کرد. سرامیک به علت برخورداری از جنس سخت و سفت، برای تیز کردن تیغه چاقوها کارایی دارد. برای استفاده از این روش بایستی لیوان را بر عکس کرده و چاقو را بر روی سطح خشن و زبر لیوان کشید.

استفاده از سنگ صاف، مقوا، کمربند چرمی، بشقاب و روزنامه، از دیگر روش های قابل توجه و کاربردی برای تیز کردن تیغه چاقوهای آشپزخانه قلمداد می گردد.

فروشگاه اینترنتی منزل می ارائه دهنده کلیه وسایل خانه و آشپزخانه اعم از سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و نگهداری غذا، فلاسک چای و ظروف مخصوص کودک می باشد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که یک خرید اینترنتی لذت بخش، با قیمت مناسب را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =