نکات خانه داری

اصول مهم حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه

حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه

وقتی بحث سلامتی خانم ها در محیط خانه و آشپزخانه در میان باشد، نکات بسیاری هستند که سلامت بانوان را در این محیط ها تهدید می کند.  در این مقاله سعی می شود تا نکاتی که به حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه کمک می کند بیان شود چون در هر آشپزخانه ای چه معمولی و چه مدرن خطرات آشکار و پنهانی وجود دارند که با انجام تغییرات و تمهیدات ضروری می تواند از این خطرات پیشگیری کرد و سلامت افراد را تامین کرد.

حفظ سلامت خانم ها هنگام کار در آشپزخانه

اهمیت حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه

به طور کلی در بیشتر موارد موضوع حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه نادیده گرفته می شود و این مسئله سبب شده که خانم های بسیاری سالانه حین کار منزل و بخصوص آشپزخانه دچار عوارض جبران ناپذیری شوند. چه بسیارند نکات ریز و سهل انگاری های کوچکی که جان بانوان و افراد خانواده را به خطر انداخته است.
بیشتر خانم ها زمان زیادی را در آشپزخانه صرف پخت و پز، آماده سازی مواد غذایی، شستن ظروف و … می کنند. کار با وسایل آشپزی و لوازم خانگی که طراحی استانداردی ندارد در بلند مدت باعث مشکلات عضلات و مفاصل و مشکلات استخوانی می شود.

اگر توجه کرده باشید بسیاری از خانم ها از کمر درد و پادرد می نالند و حتی دلیل آن را زیاد کار کردن می دانند. وقتی می دانیم که کار کردن غیر اصولی سلامتی ما را به خطر می اندازد پس چرا از همین حالا شروع نکنیم و اصول ارگونومی کار در آشپزخانه را یاد نگیریم. در ادامه به مهمترین اصول ارگونومی که کمک می کند بدن در بهترین حالت ممکن حین کار باشد را بیان می کنیم.

بانوان وقتی در آشپزخانه مشغول به کار می شوند خود صاحب کار خود هستند و با فکر و رویاهای شیرین محیط خانه خود را گرم نگه می دارند ولی با این وجود کمتر به فکر سلامتی خود هستند. اگر شما بدانید که در درجه ی اول سلامت شما مهم است و این سلامتی است که به محیط خانه و آشپزخانه جان می بخشد قطعا تمام اصول حین کار را رعایت خواهید کرد

شیوه ی درست کار کردن و داشتن سبک زندگی سالم تمام رویای شما را برآورده خواهد کرد. پس با ما همراه باشید تا نکات مهم و اصولی حفظ سلامت در حین کار را یاد بگیرید و تا جایی که می توانید برای حفظ سلامتی خود در هر محیط و هر شرایطی تلاش کنید.


اصول ارگونومی حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه

اصول ارگونومی حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه

به کار گرفتن اصول ارگونومی در حفظ سلامت خانم ها هنگام کار کردن در آشپزخانه کمک شایانی می کند و رعایت آن ها از عوارض و اتفاقات ناگوار پیشگیری می کند. در اصل دانش ارگونومی ، علم متناسب سازی کار با بدن می باشد و در زیر به چندین مورد از این اصول اشاره می کنیم.

 • شرایط کاری خود را در آشپزخانه بهتر کنید و ایمنی را در درجه اول قرار دهید. این اصل ارگونومی می گوید باهوش تر کار کنید نه بیشتر. همیشه برای انجام کارهای آشپزی و آماده سازی مواد غذایی نظیر رنده کردن از یک روش تکراری استفاده نکنید.
 • تا جای ممکن لوازمی را برای آشپزی و کار در آشپزخانه انتخاب کنید که راحتی شما را فراهم کنند. حتما قرار نیست شما لوازم برقی و همه کاره داشته باشید تا راحتی شما فراهم گاهی ابزارهای کوچک و برخی از ظروف می تواند جایگزین روش های سنتی شود. شاید این کارها به نظر افراد ساده و بی خطر باشند اما در بلند مدت می تواند بر روی سلامت عضلات تاثیر منفی بگذارد.
 • یکی دیگر از اصول ارگونومی کار در آشپزخانه این است که کارهای سنگین به چند کار سبک تقسیم شود. مثلا اگر قرار است غذایی را در یک ظرف بزرگ سرو کنید آن را در چند ظرف کوچک سرو کنید. تا جایی که ممکن است سبزیجات سفت را اگر قرار است با دست خرد کنید مقداری آب پز کنید و بعد خرد کنید تا بار فشار روی عضلات کاسته شود.
 • لوازم غذاخوری را طوری انتخاب کنید که کار کردن با آن ها آسان باشد، لوازم استاندارد از لحاظ ارگونومیک کارایی راحت تری دارند. مورد دیگر پخت غذا در مایکروویو یا آرام پز است و شما نیازی نیست که زمان زیادی بالای گاز باشید و مدام به غذا سر بزنید.
 • یکی دیگر از اصول مهم انجام به موقع هر کاری در زمان مناسب است. بهتر است همه کارهای خود را به یک زمان موکول نکنید و در زمان های مشخصی هر کار را انجام دهید. مثلا اگر هر وسیله ای نقصی دارد آن را به موقع برطرف کنید و نگذارید کارهای تعمیرات انواع لوازم آشپزخانه روی هم تلنبار شود.
 • اگر قرار است ساعات زیادی ایستاده در آشپزخانه کار کنید بهتر است یک صندلی راحتی داشته باشید تا بتوانید در فواصل بین کارها چند دقیقه ای بنشینید و استراحت کنید.
  سطح کار خود را با توجه به قد خود تنظیم کنید به نحوی که وضعیت بدنی شما در حالت استاندارد باشد و شانه و پشت خم نشود.
 • بهتر است در آشپزخانه نور مناسب و کافی داشته باشید تا در حین کار و رفت آمد مجبور نشوید که خم بشوید و در نهایت مواظب وسایل تیز و برنده باشید.

حفظ سلامت خانم ها هنگام کار در کردن آشپزخانه بخصوص برای خانم هایی که خانه دار هستند و بیشترین وقت خود را در آشپزخانه صرف می کنند اهمیت زیادی دارد و احتمال وقوع حادثه در این مکان ها بیشتر است. اگر نکات و اقداماتی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم رعایت شود به مرور از آمار اتفاقات ناگوار کاسته می شود.

 • بلافاصله پس از ریختن هر ماده غذایی جامد و مایع آن را جمع کنید تا خطر سر خوردن و عواقب بعد از آن را کاهش دهید.
 • بیشتر لوازم آشپزخانه برقی هستند بهتر است هر چند وقت یک بار اتصالات برقی را چک کنید و خود را در برابر خطرات برق گرفتگی ایمن کنید.
 • آشپزخانه مکان مناسبی برای قرار دادن چهارپایه و نردبان نیست پس فکر بالا رفتن از این تجهیزات را در آشپزخانه اصلا نکنید.
 • داشتن کپسول آتش نشانی ضروری است.
 • پوشیدن کفش در آشپزخانه را به یک عادت تبدیل کنید. چون از فرو رفتن احتمالی اشیا تیز کف آشپزخانه به پا پیشگیری می کند.
 • بهتر است جعبه کمک های اولیه داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه منزل می تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =